Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. marec 2021, 12:46

Pápež chce vycestovať do Iraku napriek útoku na tamojšiu vojenskú základňu

Pápež chce vycestovať do Iraku napriek útoku na tamojšiu vojenskú základňu

Irackí vojaci hliadkujú v uliciach Bagdadu. Foto - TASR/AP

František cez víkend navštívi Bagdad, ako aj mestá Arbíl a Mósul. Pôjde o jeho prvú zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila pandémia.

Pápež František potvrdil v stredu svoj zámer vycestovať o dva dni do Iraku. Vyjadril sa tak krátko po raketovom útoku na vojenskú základňu na západe krajiny, na ktorej slúžia vojaci v rámci koalície vedenej Spojenými štátmi. Stredajší útok si vyžiadal prinajmenšom jeden život.    

"Pozajtra, ak Boh dá, pôjdem do Iraku na trojdňovú púť. Už dlhý čas túžim stretnúť ten ľud, ktorý tak veľmi trpel; stretnúť tú mučenícku cirkev v zemi Abraháma. Spoločne s ďalšími náboženskými lídrami urobíme aj ďalší krok vpred v bratstve medzi veriacimi," povedal 84-ročný pápež počas pravidelnej stredajšej generálnej audiencii.

"Prosím vás, aby ste modlitbou sprevádzali túto apoštolskú cestu, aby sa mohla uskutočniť tým najlepším spôsobom a priniesť vytúžené ovocie," povedal ďalej pápež. "Iracký ľud nás očakáva; očakával svätého Jána Pavla II., ktorému bolo zakázané ísť. Nemožno sklamať národ po druhýkrát. Modlime sa, aby sa táto cesta mohla dobre uskutočniť.," dodal.

Pápež absolvuje v dňoch 5. - 8. marca cestu v Iraku, kde navštívi Bagdad, neďaleko súčasnej Násiríje ležiace ruiny starovekého mesta Ur - spätého s pamiatkou biblického patriarchu Abraháma -, ako aj mestá Arbíl a Mósul. Pôjde o jeho prvú zahraničnú cestu po vyše ročnej prestávke, ktorú si vynútila koronavírusová pandémia.

František sa zároveň stane prvým najvyšším pontifikom, ktorý navštívi túto arabskú krajinu. V Iraku žije relatívne početná kresťanská menšina, ktorej príslušníci boli v posledných rokoch prenasledovaní extrémistami z Islamského štátu a mnohí boli donútení opustiť svoje domovy.

Hovorca Vatikánu Matteo Bruni ešte v utorok informoval, že návštevu pápeža v Iraku budú sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia. František sa podľa neho bude v krajine presúvať pomocou obrneného vozidla a nebude sa stretávať s davmi.

Inzercia

"Ide o špecifickú situáciu, preto budú všetky prevozy v zatvorenom vozidle, čo znamená, že vidieť pápeža v uliciach bude komplikované... Prebehne niekoľko stretnutí, ani na jednom z nich však nebude viac ako niekoľko stoviek ľudí," uviedol Bruni.

Najmenej desať rakiet zasiahlo v stredu ráno vojenskú základňu Ajn al-Asad v provincii Anbár na západe Iraku, na ktorej slúžia irackí aj zahraniční vojaci v rámci koalície vedenej Spojenými štátmi. Pri útoku zomrel jeden zamestnanec firmy pracujúcej pre túto koalíciu, ktorého štátna príslušnosť nebola bezprostredne známa.

K stredajšiemu raketovému útoku, druhému za ostatný mesiac v Iraku, došlo len dva dni pred začiatkom Františkovej návštevy. Ide zároveň o prvý útok odvtedy, ako USA minulý týždeň uskutočnili v Sýrii pri irackých hraniciach nálety na ciele tamojších milícii podporovaných Iránom.

Nálety boli podľa Pentagónu odplatou za raketový útok, pri ktorom 15. februára prišiel pri meste Arbíl na severe Iraku o život americký zamestnanec firmy pracujúcej pre armádu USA a zranenia utrpel aj americký vojak.
 

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)

pred 3 hodinami

Na otázku, či by v OĽaNO neuvažovali o výmene na poste predsedu, minister obrany Naď povedal, že v OĽaNO sa nepozerajú na prieskumy popularity. Zopakoval, že premiér je prvý medzi rovnými a je koordinátorom. (tasr)

pred 4 hodinami

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.

pred 5 hodinami

Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.