Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. marec 2021, 09:43

V zadržiavacom centre v Texase sa nachádza viac ako 200 maloletých migrantov

Znovuotvorenie zadržiavacieho centra, ktoré má kapacitu až 700 ľudí, však kritizuje viacero ľudskoprávnych organizácií. Toto centrum „sa nemôže stať statusom quo pre deti," vyjadrila sa Amnesty International.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena opätovne otvorila zadržiavacie stredisko pre maloletých migrantov na štátnych hraniciach USA s Mexikom. Do utorka sa tam nachádzalo viac ako 200 tínedžerov, píše sa vo vyhlásení amerického ministerstva práce, o ktorom v stredu informovala agentúra AFP.

Stredisko, nachádzajúce sa v meste Carrizo Springs v štáte Texas, bolo pôvodne postavené ako ubytovne pre pracovníkov na ropných plošinách. Počas vlády exprezidenta Donalda Trumpa však na jeden mesiac fungovalo v júli 2019 ako zadržiavacie zariadenie pre maloletých imigrantov.

V snahe vyrovnať sa s narastajúcim počtom prichádzajúcich migrantov, ktorý komplikuje aj pandemická situácia, americká vláda sfunkčnila opätovný chod tohto zariadenia 22. februára, píše AFP. Do utorka sa tam nachádzalo 214 maloletých vo veku 13-17 rokov, priblížil rezort práce vo vyhlásení.

Vlani v apríli sa počet detských migrantov, ktorí sa do USA dostali bez sprievodu dospelého, znížil na 741, odvtedy však opätovne rastie, sumarizuje AFP. Za január južnú hranicu Spojených štátov s Mexikom prekročilo 5871 detí.

Prichádzajúci migranti predstavujú pre vládu USA "výzvu na hranici, ktorú sa nám však darí manažovať," vyjadril sa v pondelok minister vnútornej bezpečnosti Alejandro Mayorkas, čím odmietol tvrdenia o zrode "pohraničnej krízy", približuje AFP.

Znovuotvorenie zadržiavacieho centra, ktoré má kapacitu až 700 ľudí, však kritizuje viacero ľudskoprávnych organizácií. Toto centrum "sa nemôže stať statusom quo pre deti," vyjadrila sa Amnesty International.

Prezident Biden ešte cez víkend vyjadril snahu o skoré zatvorenie tohto zariadenia.

Americký rezort práce plánuje zrýchliť proces overovania totožností zadržaných migrantov, po ktorom im bude umožnené spojiť sa s ich rodinným členmi v USA, píše AFP. Chce tak predísť dlhému pobytu detí v migračných centrách a ich preľudňovaniu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona, ktorým by sa hlavné mesto Washington stalo 51. štátom americkej Únie. V Senáte bude schválenie legislatívy oveľa zložitejšie, keďže bude potrebné, aby demokrati na svoju stranu získali aj najmenej desať republikánov. (tasr)

pred 7 hodinami
pred 7 hodinami

Český premiér Andrej Babiš sa poďakoval Slovensku za solidárny postoj, ktorý prejavilo rozhodnutím vyhostiť troch ruských diplomatov. „Veľmi ďakujeme. Veľmi si vážim toto obrovské gesto a postoj Slovenskej republiky,“ napísal Babiš na Twitteri. Dodal tiež, že hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ubezpečila ho, že Nemecko stojí pevne za Českom. (tasr)

pred 7 hodinami

SHMÚ upozorňuje na prízemný mráz, ktorý sa má vyskytnúť v piatok. Pre stredné a východné okresy vydali výstrahu pred nízkymi teplotami, očakáva sa nula až mínus päť stupňov Celzia. (tasr)

pred 8 hodinami

„S Čechmi sme vždy stáli pri sebe, v dobrom aj zlom. Vyhostením troch členov ruskej diplomatickej misie zo Slovenska sme jednak podporili nášho najbližšieho suseda, partnera a spojenca a zároveň sme sa dôrazne ohradili voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy, “ skonštatovala prezidentka Zuzana Čaputová. (tasr)

pred 9 hodinami

Opozičný Smer vyzýva vládu, aby bezodkladne informovala slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie. Podpredseda strany Juraj Blanár avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú iniciovať. (tasr)