Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. marec 2021, 08:48

Kríza v koalícii

Nemáme informácie o tom, ako sa skončili debaty v SaS a Za ľudí, tvrdí Naď

Nemáme informácie o tom, ako sa skončili debaty v SaS a Za ľudí, tvrdí Naď

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Minister obrany naznačil, že Richard Sulík by mal kabinet o výstupoch informovať na rokovaní ministrov. Sulík ani premiér Matovič nechceli situáciu pred rokovaním vlády komentovať.

OĽANO nemá informácie o tom, ako sa skončili debaty na utorkovej Republikovej rade SaS, ktorá sa mala zaoberať ďalším postupom v koalícii i prípadným odchodom z vlády. Pred rokovaním vlády to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Naznačil, že šéf liberálov a minister hospodárstva Richard Sulík by mal kabinet o výstupoch informovať na rokovaní ministrov.

Naď nechce špekulovať, s čím Sulík príde, ani o tom, ako sa skončila podobná debata vo vnútri ďalšej koaličnej strany Za ľudí. Je však presvedčený, že by sa mala koalícia orientovať na prácu, a nevybíjať sa v hádkach. "Menej politiky, menej prázdnych gest, viac práce," vyzval Naď.

Poukázal na to, že niektoré konflikty sa vyostrujú úplne zbytočne, napríklad konštrukciami v médiách. Ako príklad uviedol informácie o tom, že minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok na utorkovej tlačovej konferencii k dodávke vakcín Sputnik V povedal, že sa dozvedel o transporte len v nedeľu večer.

"Ľudsky sa pomýlil, vedel o tom v sobotu večer, aj mi hneď potom volal, že to dá na pravú mieru, povedal som, nechaj to tak. Len potom vznikol článok, ako som ja podrazil Ivana Korčoka," oznámil Naď. 

Naď tiež nevidí dôvod na to, aby koaliční partneri požadovali odchod ministra za OĽaNO.

Inzercia

Pnutie v koalícii vyvolala dodávka vakcín Sputnik V, ktorú mal vyrokovať predseda vlády Igor Matovič s ruskou stranou, a spôsob jej prijatia premiérom. Za ľudí a SaS sú proti používaniu vakcíny, ktorá nemá registráciu v Európskej únii. Predseda výboru Národnej rady pre európske záležitosti Tomáš Valášek na protest proti postupu premiéra odišiel z koalície i strany Za ľudí.

Podľa Naďa však koaličnú krízu nenaštartovala tlačová konferencia na košickom letisku s vakcínami Sputnik V, ale ide o dlhodobejšie problémy.

Šéfka Za ľudí ani ministerka spravodlivosti Mária Kolíková neprišli na pravidelné rokovanie vlády. Podľa portálu Aktuality.sk majú byť dôvodom pokračujúce vnútrostranícke rokovania. Informujú tiež o tom, že s viacerými požiadavkami prišiel počas nočného rokovania podpredseda parlamentu a Za ľudí Juraj Šeliga. 

Okrem vyvodenia zodpovednosti vlády žiada aj pravidelné rokovania predsedníctva strany, ako aj so stranou SaS.

Dnes treba vedieť

teraz

Minister hospodárstva Richard Sulík verí, že celá koalícia nájde spoločnú dohodu v tom, ako postupovať v pandemickej situácii a či meniť covid automat. Tvrdí tiež, že keďže platí covid automat a uvoľnovanie prichádza na základe neho, „nemusíme mať teraz špeciálne uznesenie na vláde hneď teraz. Vieme ho mať aj v piatok a online,“ uviedol. (tasr)

pred 41 minútami

Novinári by mali mať po novom prístup na Úrad vlády až po začiatku rokovania kabinetu. Obmedziť by sa tak mali brífingy s ministrami pred zasadnutiami. „Boli výčitky, že členovia vlády chodia neskoro na rokovania vlády a následne sa musí na nich čakať, keďže niektorí sú výrečnejší ako iní,“ zdôvodnila vicepremiérka Veronika Remišová. Zároveň si nemyslí, že by sa súčasná vláda správala k novinárom zle. (tasr)