Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. marec 2021, 19:20

Koronakríza

Od budúceho týždňa sa AstrouZenecou môžu očkovať aj starší ľudia

Od budúceho týždňa sa AstrouZenecou môžu očkovať aj starší ľudia

Ilustračné foto – TASR

Počet čiernych okresov stúpol, medzi lepšie patria už len tri. V nemocniaciach je rekordný počet pacientov.

Ministerstvo zdravotníctva zmení očkovaciu stratégiu. Po novom sa budú môcť vakcínou od spoločnosti AstraZeneca očkovať aj osoby vo veku od 60 do 70 rokov. Mali by tak urobiť až po konzultácii so svojím lekárom. 

Očkovacími látkami od spoločností Pfizer a Moderna sa očkujú obyvatelia Slovenska od 70 rokov.

Výnimky očkovania sa zrušia. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

Kritickú infraštruktúru budú podľa jeho slov očkovať v troch vakcinačných centrách, a to v Bratislave, Ružomberku a Košiciach.

Tento mesiac by malo prísť 413-tisíc dávok vakcín od Pfizeru, 75-tisíc od Moderny, 356-tisíc od AstryZenecy a 200-tisíc od Sputnika. 

Čo sa týka očkovania ruskou vakcínou, minister zdravotníctva nevylučuje zmenu legislatívy, ak by ňou lekári odmietali očkovať. Tvrdí však, že mnoho takých lekárov tu je.

Krajčí včera podpísal povolenie, z ktorého vyplýva, že zodpovednosť za následky po podaní vakcíny Sputnik V bude mať ošetrujúci lekár.

Minister stále uvažuje aj o tom, žeby sa ruskou vakcínou očkovalo v rámci klinickej štúdie. Včerajšie privítanie vakcíny Sputnik na košickom letisku vníma ako propagáciu očkovania.

Ľudia, ktorí sa zaočkujú ruskou vakcínou, by podľa neho nemali byť očkovaní inou vakcínou. Myslí si, že osoby očkované Sputnikom V by nemali byť diskriminované voči ostatným. Uviedol to súvislosti s informáciou, že očkovací preukaz Európskej únie by nemusel pre očkovaných Sputnikom V platiť.

Čítajte tiež

Krajčí potvrdil, že výrobcovia mRNA vakcín nemajú záujem o výrobu na Slovensku. Možnosť takejto výroby je podľa neho práve pri ruskej vakcíne Sputnik V. Podobne sa už v minulosti vyjadril aj šéf predstavenstva Imuna Pharm Šarišské Michaľany Juraj Kamarás.

Lepšie okresy sú len tri

Celé Slovensko ostáva v čiernej fáze covid automatu. Z regionálneho hľadiska stúpol počet čiernych okresov na 30, bordových je 46  a medzi lepšie červené okresy patria len tri, a to Kežmarok, Medzilaborce a Tvrdošín. 

Mobilita sa na Slovensku zvyšuje a ľudia už čoraz menej dodržiavajú opatrenia. Podľa Krajčího je to spôsobené „pandemickou únavou“. 

Situácia v nemocniciach je naďalej veľmi kritická, momentálne máme rekordný počet pacientov (4042). Počet ventilovaných lôžok je podľa ministra veľmi nízky. Situácia sa zhoršuje vo viacerých krajoch, pribúdajú výjazdy ku covidovým pacientom. Reprodukčné číslo koronavírusu je na hodnote od 1 do 1,05.

Inzercia

Priemerne zomrie na Slovensku na koronavírus 108 ľudí.

Minister tvrdí, že Poľsko ponúklo Slovensku 200 lôžok vo svojich nemocniciach, no o prevoz nie je veľký záujem, vzhľadom na to, že nemocnice na severe krajiny to podľa jeho slov zatiaľ zvládajú.

Poľné nemocnice podľa neho nie sú témou, pretože nemáme nedostatok lôžok, ale personálu. Armáda by podľa neho takú nemocnicu však bola schopná postaviť.

Minister tiež navrhuje, aby na českej hranici z dôvodu výskytu juhoafrickej mutácie platila aj pre pendlerov povinnosť 72-hodinového negatívneho testu. 

Minister zdravotníctva hovorí, že od stredy by mali byť školy otvorené len pre deti rodičov, ktorí musia chodiť do práce. Ministerstvo školstva pritom dnes popoludní oznámilo, že sa tak má stať až od pondelka. Krajčí hovorí, že rozhodnutie necháva na ministrovi školstva.

V čiernych okresoch je odporúčané, aby školy ostali zatvorené. Krajčí hovorí, aby do školy išli iba tie deti, ktorých rodičia nemôžu ostať doma, no minister školstva hovoril, že tam môžu ísť ešte tento týždeň všetky.

Slovensko objednalo 35 miliónov testov určených na samotestovanie

Slovensko objednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie. Ako uviedol minister zdravotníctva, aktuálne sú už na ceste do krajiny.

Krajčí vysvetlil, že požiadali Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR, aby vydal povolenie práve pre tieto nazálne typy testov na samotestovanie. Obstarávala ich Európska komisia.

„Keď tu tie testy budú, tak dôjde k obrovskej zmene testovacej stratégie na území Slovenska, o ktorej budeme potom informovať,“ avizoval Krajčí.

Šéf rezortu zdravotníctva povedal, že ich zakúpil za „dobrú sumu“, pričom priblížil, že v sume 3,50 eura bol jeden test od spoločnosti Siemens a 3,70 eura SD Biosensor.

Tieto testy by mali slúžiť na testovanie na školách aj v domácnostiach. O ich využití v rámci odporúčaní v boji s pandémiou hovorila v nedeľu vláda.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)

pred 3 hodinami

Na otázku, či by v OĽaNO neuvažovali o výmene na poste predsedu, minister obrany Naď povedal, že v OĽaNO sa nepozerajú na prieskumy popularity. Zopakoval, že premiér je prvý medzi rovnými a je koordinátorom. (tasr)

pred 4 hodinami

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.

pred 4 hodinami

Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.