Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. marec 2021, 14:24

EÚ odobrila posilnenú justičnú spoluprácu s 13 krajinami mimo svojich hraníc

Jedným z dôležitých aspektov rokovaní, ktoré povedie eurokomisia, budú primerané záruky týkajúce sa ochrany osobných údajov, súkromia a základných práv a slobôd jednotlivcov.

Rada EÚ schválila predošlý návrh Európskej komisie (EK) na posilnenie spolupráce Agentúry Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach (Eurojust) s krajinami, ktoré nie sú členmi EÚ.

Komisia v správe pre médiá spresnila, že cieľom jej návrhu je zabezpečiť účinnejšiu nadnárodnú justičnú spoluprácu. Mandáty na rokovanie schválené Radou EÚ (členské krajiny) umožnia eurokomisii začať rokovania o výmene informácií s 13 krajinami: Alžírskom, Argentínou, Arménskom, Bosnou, Brazíliou, Egyptom, Izraelom, Jordánskom, Kolumbiou, Libanonom, Marokom, Tuniskom a Tureckom.

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders v tejto súvislosti uviedol, že treba posilniť úlohu Eurojustu v EÚ aj mimo nej, lebo zločinci sa nezastavujú na európskych hraniciach a konajú globálne.

"Vďaka efektívnej spolupráci medzi členskými štátmi EÚ a ich partnerskými krajinami môžeme chytiť viac zločincov a urobiť svet bezpečnejším," odkázal Reynders. Agentúra Eurojust bola zriadená v roku 2002, má sídlo v Haagu a orgánom členských štátov EÚ pomáha spolupracovať v boji proti terorizmu a závažnej cezhraničnej organizovanej trestnej činnosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)

pred 4 hodinami

Na otázku, či by v OĽaNO neuvažovali o výmene na poste predsedu, minister obrany Naď povedal, že v OĽaNO sa nepozerajú na prieskumy popularity. Zopakoval, že premiér je prvý medzi rovnými a je koordinátorom. (tasr)

pred 4 hodinami

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.

pred 5 hodinami

Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.