Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. marec 2021, 08:51

Sýria tvrdí, že odrazila izraelský raketový útok

Rakety mal vypáliť Izrael z oblasti Golanských výšin, cieľom mala byť oblasť ležiaca južne od Damasku, kde sú rozmiestnení príslušníci iránskych revolučných gárd a libanonského šiitského hnutia Hizballáh podporujúcich sýrsku vládu.

Sýrska protivzdušná obrana zachytila v nedeľu večer neďaleko Damasku niekoľko rakiet a niektoré z nich zostrelila. Rakety mal vypáliť Izrael z oblasti Golanských výšin, uviedla štátna agentúra SANA.

"Izraelský nepriateľ uskutočnil dnes večer o 20.16 h (21.16 h SEČ) letecký útok z okupovaných sýrskych Golanských výšin na niektoré ciele v oblasti Damasku," informovala SANA s odvolaním sa na armádny zdroj.

Agentúra zverejnila aj niekoľko fotografií a videí, ktoré majú zachytávať zostrelenie rakiet. Na záberoch je však vidieť iba svetelné stopy protiraketových striel na nočnej oblohe, píše agentúra AFP.

O prípadných obetiach alebo škodách sýrske médiá neinformovali. Izraelská strana sa k údajnému útoku nevyjadrila.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii uviedlo, cieľom raketového útoku bola oblasť ležiaca južne od Damasku, kde sú rozmiestnení príslušníci iránskych revolučných gárd a libanonského šiitského hnutia Hizballáh podporujúcich sýrsku vládu.

Izrael pravidelne útočí na ciele v Sýrii, ktorých terčom sú často proiránske milície. Židovský štát chce týmto spôsobom potlačiť v Sýrii vojenský vplyv Iránu, ktorý vníma Izrael ako svojho úhlavného nepriateľa.

Izrael podozrieva Irán, že stojí aj za výbuchom na jeho nákladnej lodi Helios Ray, ku ktorému došlo vo štvrtok v Ománskom zálive. Loď sa plavila pod vlajkou Bahám a bola na ceste zo Saudskej Arábie do Singapuru. Izraelský minister obrany Benny Ganc v sobotu večer povedal, že toto podozrenie sa preveruje.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona, ktorým by sa hlavné mesto Washington stalo 51. štátom americkej Únie. V Senáte bude schválenie legislatívy oveľa zložitejšie, keďže bude potrebné, aby demokrati na svoju stranu získali aj najmenej desať republikánov. (tasr)

pred 8 hodinami
pred 8 hodinami

Český premiér Andrej Babiš sa poďakoval Slovensku za solidárny postoj, ktorý prejavilo rozhodnutím vyhostiť troch ruských diplomatov. „Veľmi ďakujeme. Veľmi si vážim toto obrovské gesto a postoj Slovenskej republiky,“ napísal Babiš na Twitteri. Dodal tiež, že hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ubezpečila ho, že Nemecko stojí pevne za Českom. (tasr)

pred 8 hodinami

SHMÚ upozorňuje na prízemný mráz, ktorý sa má vyskytnúť v piatok. Pre stredné a východné okresy vydali výstrahu pred nízkymi teplotami, očakáva sa nula až mínus päť stupňov Celzia. (tasr)

pred 9 hodinami

„S Čechmi sme vždy stáli pri sebe, v dobrom aj zlom. Vyhostením troch členov ruskej diplomatickej misie zo Slovenska sme jednak podporili nášho najbližšieho suseda, partnera a spojenca a zároveň sme sa dôrazne ohradili voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy, “ skonštatovala prezidentka Zuzana Čaputová. (tasr)

pred 9 hodinami

Opozičný Smer vyzýva vládu, aby bezodkladne informovala slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie. Podpredseda strany Juraj Blanár avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú iniciovať. (tasr)