Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Spievanka Mária Podhradská

Je uznaním, že nás rodičia nevypnú, ale počúvajú s deťmi stále dookola

Na detskej hudobnej scéne je už 18 rokov. Nepotrebuje si po toľkých rokoch od Spievanky oddýchnuť?       

Spievankovo – rozprávkovú krajinu plnú hudby – pozná zrejme každá rodina s malými deťmi. „Začalo to tým, že sme pre seba ako čerstvých rodičov a pre našich známych nahrali detské pesničky, pretože vtedy nič také nebolo. Ani sme netušili, že to budeme robiť toľko rokov a že sa tým budeme živiť,“ spomína Mária Podhradská v Postoj TV na začiatky, keď si roky materskej dovolenky spríjemňovala detskou tvorbou. 

Tvoriť pre deti vníma Podhradská ako veľmi zodpovednú úlohu. Nielen text musí byť šitý deťom na mieru, aby dokázali cezeň odovzdať aj nejaké posolstvo, tiež hudba musí byť urobená tak, aby ich upútala a dokázali si bez problémov každú pieseň zaspievať. „Aj hudobne chceme deti edukovať a ponúknuť im rôzne hudobné štýly a žánre. Používame len živé nástroje, snažíme sa urobiť naozaj krásne aranžmány s top muzikantmi. A najväčším uznaním tejto našej snahy je, keď nám rodičia povedia, že sa im naše detské pesničky páčia, že nás nevypínajú a počúvajú s deťmi stále dookola.“

V niekoľkých ostatných vystúpeniach začala Máriu ako Spievanku alternovať herečka Petra Dubayová. Čo je za tým? „Začala som sa viac venovať angličtine a nášmu novému projektu Angličanina a nedokázala som už uspokojiť ten dopyt, ktorý po našich spievankovských koncertoch máme. A tiež som si povedala, že tu predsa nebudem večne a treba sa poobzerať po niekom, ak chcem, aby Spievankovo mohlo pokračovať,“ vysvetľuje Podhradská a v rozhovore hovorí aj o tom, s akými reakciami od detí a rodičov sa stretla na túto zmenu.

 Aj keď je svet detí pre Podhradskú fascinujúci a za tie roky ju neprestalo baviť skladať a písať pre tých najmenších, stále ju láka aj tvorba pre dospelých.„Detská tvorba je do istej miery obmedzujúca, keďže sa musím textom aj hudobným prevedením prispôsobiť limitom, ktoré deti v určitom veku majú. Občas si potrebujem od Spievanky oddýchnuť. Keď tvorím dospelácku hudbu, nemám žiadne obmedzenia, to som jednoducho ja. Som úplne slobodná a môžem dostávať všetky tie emócie zo seba,“ hovorí speváčka, pre ktorú je najväčšou inšpiráciou každodenný život, rodinné vzťahy i jej 20-ročné manželstvo.

Celý rozhovor s Máriou Podhradskou o tom, kým je Spievanka, keď nie je oblečená v rozprávkovom kostýme, si pozrite v tomto videu:

Inzercia

Ak nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva