Vraždu novinára Chášukdžího schválil saudskoarabský princ
Spojené štáty dnes zverejnili správu tajných služieb, podľa ktorej vraždu saudskoarabského novinára schválil tamojší korunný princ Muhammad bin Salmán.
Spojené štáty v piatok zverejnili správu tajných služieb, podľa ktorej vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího schválil tamojší korunný princ Muhammad bin Salmán. Informovala o tom agentúra AFP.
Americké tajné služby v čiastočne zrevidovanej správe spred dvoch rokov, ktorú zverejnila administratíva prezidenta Joea Bidena, zhrnuli, že korunný princ "schválil operáciu na zajatie alebo zabitie saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího v tureckom Istanbule".
"Od roku 2017 má korunný princ absolútnu kontrolu nad bezpečnosťou kráľovstva a nad tajnými operáciami. Je teda vysoko nepravdepodobné, že by saudskoarabskí predstavitelia vykonali operáciu tohto druhu bez jeho súhlasu," uvádza sa v správe.
Korunný princ Salmán podľa nej považoval Chášukdžího za hrozbu pre saudskoarabskú monarchiu a nevylučoval ani násilné prostriedky na jeho umlčanie.
V správe je tiež menovaných 15 osôb, ktoré odcestovali do Istanbulu a "s veľkou pravdepodobnosťou" sa podieľali na zabití novinára. Nie je však údajne jasné, či tieto osoby vedeli o tom, že daná operácia povedie ku Chášukdžího smrti.
Chášukdží bol pôvodne blízky saudskoarabskému kráľovskému dvoru, no neskôr sa stal kritikom tamojšieho režimu. Žil v dobrovoľnom exile v Spojených štátoch a písal pre denník The Washington Post. Zmizol 2. októbra 2018 po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Neskôr vyšlo najavo, že jeho telo bolo rozštvrtené.
Saudskoarabský súd 7. septembra zrušil päť rozsudkov smrti nad osobami podozrivými zo zapojenia do vraždy Chášukdžího a vyniesol konečný verdikt, na základe ktorého päť osôb dostalo 20-ročný trest väzenia, jedna osoba dostala desaťročný trest väzenia a dve sedemročný trest. Rozsudky smrti zrušil súd na základe oficiálneho odpustenia zo strany rodiny zavraždeného novinára.
Predmetná správa amerických tajných služieb bola publikovaná deň po tom, čo Biden telefonoval vôbec prvýkrát od svojho januárového nástupu do úradu so saudskoarabským kráľom Salmánom. Hovorili o záväzku USA pomôcť Saudskej Arábii pri obrane jej územia v súvislosti s útokmi skupín podporovaných Iránom. Biden však na rozdiel od svojho predchodcu Donalda Trumpa takisto "zdôraznil dôležitosť, ktorú Spojené štáty prikladajú ľudským právam a právnemu štátu".
Korunný princ síce priznal zodpovednosť krajiny za vraždy novinára, avšak akúkoľvek vlastnú vinu v tejto spojitosti odmietol.
Ústredná spravodajská služba (CIA) podľa denníka The Washington Post už asi mesiac po vražde uviedla, že vraždu si s veľkou pravdepodobnosťou objednal práve korunný princ. Hoci americká vláda vyzývala na potrestanie vinníkov, Trump v snahe udržať blízke vzťahy s Rijádom odmietol verejne vyvodzovať zodpovednosť za spáchaný čin voči princovi bin Salmánovi.
The Washington Post taktiež informoval, že americké tajné služby tiež zachytili telefonát, v ktorom korunný princ svojmu bratovi Chálidovi bin Salmánovi, niekdajšiemu veľvyslancovi v USA, dával inštrukcie, ako vylákať Chášukdžího do Istanbulu.
Dnes treba vedieť
Progresívne Slovensko vyzýva na vyhostenie ruských agentov zo Slovenska
Žiada tiež, aby rezort obrany informoval o stave ochrany muničných skladov na území Slovenska.
Očkovanie
Čakáreň by sa podľa Naďa mohla zmeniť tak, aby si každý mohol vybrať vakcínu
Minister obrany tiež tvrdí, že v Maďarsku sa už testujú vzorky ruskej vakcíny Sputnik V. Ak laboratórium v Maďarsku vakcínu odobrí, bude sa ňou podľa Naďa dať očkovať.
Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)
Rusko za krokom Česka vidí americkú stopu
„Je to o to absurdnejšie, že česká vláda už predtým pripísala zodpovednosť firmám, ktoré tieto sklady vlastnili,“ konštatuje sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.
Británia vyšle v máji do Čierneho mora dve vojenské lode
V čase, keď Rusko posilňuje prítomnosť svojich vojakov na ukrajinských hraniciach, tak chce Británia vyjadriť solidaritu s Kyjevom a spojencami NATO v regióne, približujú britské noviny The Sunday Times s odvolaním sa na zdroje z britského námorníctva.
Na otázku, či by v OĽaNO neuvažovali o výmene na poste predsedu, minister obrany Naď povedal, že v OĽaNO sa nepozerajú na prieskumy popularity. Zopakoval, že premiér je prvý medzi rovnými a je koordinátorom. (tasr)
Prieskum Focusu
Matovičovi nedôveruje viac ľudí ako Kotlebovi, dôvera stúpla Ficovi a Kollárovi
Najviac ľudí dôveruje naďalej prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorej však verí menej ľudí ako pred vládnou krízou. Tá sa najviac podpísala na dôvere k šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi.
Po vládnej kríze stúpla podľa prieskumu Focus najviac dôvera Borisovi Kollárovi a Robertovi Ficovi. Najviac poklesla Richardovi Sulíkovi, Zuzane Čaputovej a Igorovi Matovičovi. (markíza)
EXKLUZÍVNY PRIESKUM: KTORÝM POLITIKOM DÔVERUJEME NAJVIAC? Opäť máme pre vás výsledky exkluzívneho prieskumu agentúry...
Uverejnil používateľ Na telo s Michalom Kovačičom Nedeľa 18. apríla 2021
Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.
On my recent visit to Prague I have made clear #Czechia is our closest ally in #EU & #NATO. 🇸🇰 will always stand by 🇨🇿 whenever it is neccessary. My full support goes to @AndrejBabis for the decision to expel 18 members of the Russian Embassy as a reaction to #Vrbetice incident.
— Eduard Heger (@eduardheger) April 18, 2021
Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.