Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. február 2021, 19:53

V Gruzínsku pokračujú protesty za vypísanie predčasných volieb

Protestujúci, ktorých viedli lídri všetkých opozičných strán v krajine, pochodovali hlavnou ulicou Tbilisi smerom k parlamentu a mávali zástavami Gruzínska, Spojených štátov a EÚ.

Tisíce protivládnych demonštrantov protestovali v piatok v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi a žiadali vypísanie predčasných parlamentných volieb a prepustenie zatknutého opozičného politika Nikanora Meliu. Informovala o tom agentúra AFP.

Protestujúci, ktorých viedli lídri všetkých opozičných strán v krajine, pochodovali hlavnou ulicou Tbilisi smerom k parlamentu a mávali zástavami Gruzínska, Spojených štátov a EÚ.

Gruzínsko je v kríze od októbrových parlamentných volieb, ktoré opozičné strany označili za zmanipulované po tom, ako v nich vládnuca strana Gruzínsky sen zaznamenala tesné víťazstvo.

Tohtotýždňové zatknutie Nikanora Meliu - vodcu najväčšej gruzínskej opozičnej strany Zjednotené národné hnutie (UNM) - vnútropolitickú krízu ešte viac prehĺbilo a vyvolalo i kritiku západných spojencov Gruzínska.

"Som vo väzení, ale som slobodný," napísal Melia v prejave k účastníkom demonštrácie na jeho podporu. "Bojujeme za slobodu a v tomto boji zvíťazíme," dodal. Protestujúcich jeho slová a odhodlanie povzbudili. Ako uviedol jeden z demonštrantov: "Neprestaneme, kým nebude prepustený na slobodu, a kým nebude Gruzínsko oslobodené od autoritárstva (vládnej strany) Gruzínsky sen."

Inzercia

Podľa ďalšej účastníčky protestu sa Melia stal "ikonou úsilia Gruzíncov vybudovať demokratickú a európsku krajinu".

Melia (41) označil obvinenia voči svojej osobe týkajúce sa "organizovania masových násilností" počas protivládnych protestov v roku 2019 za politicky motivované. Jeho zatknutie dokázalo zjednotiť tradične rozdelené opozičné sily v krajine.

Súd v Tbilisi minulý týždeň rozhodol o jeho vzatí do vyšetrovacej väzby po tom, čo odmietol zaplatiť zvýšený poplatok za prepustenie na kauciu. Gruzínsky premiér Giorgi Gacharia podal 18. februára v súvislosti s plánmi vzatia Meliu do väzby demisiu, no polícia Meliu v utorok napriek tomu zadržala.

Ďalšie masové protesty boli ohlásené aj na nasledujúce týždne. "Protestné hnutie bude pokračovať dovtedy, kým vládnuca strana neoslobodí všetkých politických väzňov a nevyhlási predčasné voľby," povedal v piatok novinárom líder opozičnej strany Lelo Badri Džaparidze.
 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)

pred 3 hodinami

Na otázku, či by v OĽaNO neuvažovali o výmene na poste predsedu, minister obrany Naď povedal, že v OĽaNO sa nepozerajú na prieskumy popularity. Zopakoval, že premiér je prvý medzi rovnými a je koordinátorom. (tasr)

pred 3 hodinami

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.

pred 4 hodinami

Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.