V Gruzínsku pokračujú protesty za vypísanie predčasných volieb
Protestujúci, ktorých viedli lídri všetkých opozičných strán v krajine, pochodovali hlavnou ulicou Tbilisi smerom k parlamentu a mávali zástavami Gruzínska, Spojených štátov a EÚ.
Tisíce protivládnych demonštrantov protestovali v piatok v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi a žiadali vypísanie predčasných parlamentných volieb a prepustenie zatknutého opozičného politika Nikanora Meliu. Informovala o tom agentúra AFP.
Protestujúci, ktorých viedli lídri všetkých opozičných strán v krajine, pochodovali hlavnou ulicou Tbilisi smerom k parlamentu a mávali zástavami Gruzínska, Spojených štátov a EÚ.
Gruzínsko je v kríze od októbrových parlamentných volieb, ktoré opozičné strany označili za zmanipulované po tom, ako v nich vládnuca strana Gruzínsky sen zaznamenala tesné víťazstvo.
Tohtotýždňové zatknutie Nikanora Meliu - vodcu najväčšej gruzínskej opozičnej strany Zjednotené národné hnutie (UNM) - vnútropolitickú krízu ešte viac prehĺbilo a vyvolalo i kritiku západných spojencov Gruzínska.
"Som vo väzení, ale som slobodný," napísal Melia v prejave k účastníkom demonštrácie na jeho podporu. "Bojujeme za slobodu a v tomto boji zvíťazíme," dodal. Protestujúcich jeho slová a odhodlanie povzbudili. Ako uviedol jeden z demonštrantov: "Neprestaneme, kým nebude prepustený na slobodu, a kým nebude Gruzínsko oslobodené od autoritárstva (vládnej strany) Gruzínsky sen."
Podľa ďalšej účastníčky protestu sa Melia stal "ikonou úsilia Gruzíncov vybudovať demokratickú a európsku krajinu".
Melia (41) označil obvinenia voči svojej osobe týkajúce sa "organizovania masových násilností" počas protivládnych protestov v roku 2019 za politicky motivované. Jeho zatknutie dokázalo zjednotiť tradične rozdelené opozičné sily v krajine.
Súd v Tbilisi minulý týždeň rozhodol o jeho vzatí do vyšetrovacej väzby po tom, čo odmietol zaplatiť zvýšený poplatok za prepustenie na kauciu. Gruzínsky premiér Giorgi Gacharia podal 18. februára v súvislosti s plánmi vzatia Meliu do väzby demisiu, no polícia Meliu v utorok napriek tomu zadržala.
Ďalšie masové protesty boli ohlásené aj na nasledujúce týždne. "Protestné hnutie bude pokračovať dovtedy, kým vládnuca strana neoslobodí všetkých politických väzňov a nevyhlási predčasné voľby," povedal v piatok novinárom líder opozičnej strany Lelo Badri Džaparidze.
Dnes treba vedieť
Progresívne Slovensko vyzýva na vyhostenie ruských agentov zo Slovenska
Žiada tiež, aby rezort obrany informoval o stave ochrany muničných skladov na území Slovenska.
Očkovanie
Čakáreň by sa podľa Naďa mohla zmeniť tak, aby si každý mohol vybrať vakcínu
Minister obrany tiež tvrdí, že v Maďarsku sa už testujú vzorky ruskej vakcíny Sputnik V. Ak laboratórium v Maďarsku vakcínu odobrí, bude sa ňou podľa Naďa dať očkovať.
Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)
Rusko za krokom Česka vidí americkú stopu
„Je to o to absurdnejšie, že česká vláda už predtým pripísala zodpovednosť firmám, ktoré tieto sklady vlastnili,“ konštatuje sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.
Británia vyšle v máji do Čierneho mora dve vojenské lode
V čase, keď Rusko posilňuje prítomnosť svojich vojakov na ukrajinských hraniciach, tak chce Británia vyjadriť solidaritu s Kyjevom a spojencami NATO v regióne, približujú britské noviny The Sunday Times s odvolaním sa na zdroje z britského námorníctva.
Na otázku, či by v OĽaNO neuvažovali o výmene na poste predsedu, minister obrany Naď povedal, že v OĽaNO sa nepozerajú na prieskumy popularity. Zopakoval, že premiér je prvý medzi rovnými a je koordinátorom. (tasr)
Prieskum Focusu
Matovičovi nedôveruje viac ľudí ako Kotlebovi, dôvera stúpla Ficovi a Kollárovi
Najviac ľudí dôveruje naďalej prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorej však verí menej ľudí ako pred vládnou krízou. Tá sa najviac podpísala na dôvere k šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi.
Po vládnej kríze stúpla podľa prieskumu Focus najviac dôvera Borisovi Kollárovi a Robertovi Ficovi. Najviac poklesla Richardovi Sulíkovi, Zuzane Čaputovej a Igorovi Matovičovi. (markíza)
EXKLUZÍVNY PRIESKUM: KTORÝM POLITIKOM DÔVERUJEME NAJVIAC? Opäť máme pre vás výsledky exkluzívneho prieskumu agentúry...
Uverejnil používateľ Na telo s Michalom Kovačičom Nedeľa 18. apríla 2021
Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.
On my recent visit to Prague I have made clear #Czechia is our closest ally in #EU & #NATO. 🇸🇰 will always stand by 🇨🇿 whenever it is neccessary. My full support goes to @AndrejBabis for the decision to expel 18 members of the Russian Embassy as a reaction to #Vrbetice incident.
— Eduard Heger (@eduardheger) April 18, 2021
Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.