Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. február 2021, 19:19

Mjanmarský veľvyslanec pri OSN žiada ukončenie vojenskej vlády v Mjanmarsku

Vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo rázne opatrenia s cieľom zbaviť mjanmarskú armádu vlády nad jeho krajinou.

Veľvyslanec Mjanmarska pri OSN vyzval v piatok medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo rázne opatrenia s cieľom zbaviť mjanmarskú armádu vlády nad jeho krajinou. Informovala o tom agentúra AFP.

"Od medzinárodného spoločenstva potrebujeme, aby podniklo najdôraznejšie možné kroky na okamžité ukončenie vojenského puču, ukončenie útlaku nevinných ľudí, navrátenie štátnej moci ľudu a obnovenie demokracie," uviedol veľvyslanec Kyaw Moe Tun na piatkovom Valnom zhromaždení OSN.

Osobitná vyslankyňa OSN pre Mjanmarsko Christine Schranerová Burgenerová predtým rázne odsúdila juntu za použitie smrtiacej sily voči demonštrantom protestujúcim proti nedávnemu vojenskému prevratu.

"Konanie armády je neospravedlniteľné a musíme naďalej požadovať zvrátenie tejto neprípustnej situácie a pre návrat Mjanmarska na cestu k demokratických reformám využiť všetky kolektívne a bilaterálne prostriedky," uviedla Burgenerová na Valnom zhromaždení prostredníctvom videospojenia. Ďalej uviedla, že jej junta neumožnila vstup do Mjanmarska.

Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ sa v pondelok dohodli na uvalení sankcií na velenie armády v Mjanmarsku. EÚ sa súčasne dohodla aj na pozastavení časti rozvojovej pomoci pre Mjanmarsko.

K prevratu v Mjanmarsku došlo 1. februára - v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb. Armáda následne vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav a zadržala popredných predstaviteľov civilnej vlády a ďalších politických lídrov. Puč zdôvodnila podozreniami z volebných podvodov.

Proti prevratu v krajine už tretí týždeň prebiehajú masové demonštrácie. Protestujúci žiadajú návrat civilnej vlády a tiež prepustenie Aun Schan Su Ťij. Armáda medzičasom pozatýkala stovky ľudí, často štrajkujúcich štátnych zamestnancov, ktorí na protest proti štátnemu prevratu odmietali pracovať.

Doteraz boli na demonštráciách zabití traja protestujúci a zastrelený bol aj muž, ktorý hliadkoval vo svojej štvrti v meste Rangún, aby zabránil nočnému zatýkaniu odporcov armády.  
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)

pred 3 hodinami

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.

pred 4 hodinami

Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.

pred 5 hodinami

Slováci finančným alebo duchovným spôsobom podporujú celkovo 874 bohoslovcov v ôsmich krajinách sveta. Ide o Benin, Pobrežie Slonoviny, Burkinu Faso, Čad, Togo, Kongo, Demokratickú republiku Kongo a Kamerun. Informovali Pápežské misijné diela.