Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. február 2021, 14:57

Francúzsko začne očkovať vakcínou AstraZeneca aj starších ľudí

Podľa šéfa francúzskej rady pre stratégiu očkovania Alaina Fischera je miera ochrany vakcínou AstraZeneca podobná tej od konzorcia Pfizer/BionTech.

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca je účinná aj u ľudí starších ako 65 rokov, uviedol šéf francúzskej rady pre stratégiu očkovania proti koronavírusu Alain Fischer s odvolaním sa na zatiaľ nepublikovanú štúdiu zo Škótska. Francúzske ministerstvo zdravotníctva preto opätovne posúdi svoje odporúčania ohľadom tejto vakcíny, informoval spravodajský portál Politico.

Podľa Fischera je miera ochrany vakcínou AstraZeneca podobná tej od konzorcia Pfizer/BionTech. Ak sa tieto výsledky potvrdia, francúzska vláda ju odporučí aj ľuďom vo veku od 65 do 74 rokov. Francúzsko doteraz odporúčalo očkovanie touto vakcínou len osobám mladším ako 65 rokov.

Na rovnakú štúdiu sa odvolala aj rakúska vláda, ktorá tiež prehodnotila svoj postoj k obmedzeniu vakcíny len pre mladších ľudí. V Taliansku zvýšili maximálny vek očkovaných osôb touto vakcínou z 55 na 65 rokov.

Krajiny v celej Európskej únii pôvodne obmedzili očkovanie touto vakcínou len na mladšie skupiny obyvateľov. Chýbal im dostatok údajov, ktoré by potvrdzovali jej účinnosť u starších ľudí.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona, ktorým by sa hlavné mesto Washington stalo 51. štátom americkej Únie. V Senáte bude schválenie legislatívy oveľa zložitejšie, keďže bude potrebné, aby demokrati na svoju stranu získali aj najmenej desať republikánov. (tasr)

pred 7 hodinami
pred 7 hodinami

Český premiér Andrej Babiš sa poďakoval Slovensku za solidárny postoj, ktorý prejavilo rozhodnutím vyhostiť troch ruských diplomatov. „Veľmi ďakujeme. Veľmi si vážim toto obrovské gesto a postoj Slovenskej republiky,“ napísal Babiš na Twitteri. Dodal tiež, že hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ubezpečila ho, že Nemecko stojí pevne za Českom. (tasr)

pred 7 hodinami

SHMÚ upozorňuje na prízemný mráz, ktorý sa má vyskytnúť v piatok. Pre stredné a východné okresy vydali výstrahu pred nízkymi teplotami, očakáva sa nula až mínus päť stupňov Celzia. (tasr)

pred 8 hodinami

„S Čechmi sme vždy stáli pri sebe, v dobrom aj zlom. Vyhostením troch členov ruskej diplomatickej misie zo Slovenska sme jednak podporili nášho najbližšieho suseda, partnera a spojenca a zároveň sme sa dôrazne ohradili voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy, “ skonštatovala prezidentka Zuzana Čaputová. (tasr)

pred 8 hodinami

Opozičný Smer vyzýva vládu, aby bezodkladne informovala slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie. Podpredseda strany Juraj Blanár avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú iniciovať. (tasr)