Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. február 2021, 14:06

Očkovanie

Británia odmieta uprednostňovať povolania, vek je najdôležitejší

Britská vláda oznámila, že hneď po zaočkovaní zraniteľných skupín obyvateľstva a osôb vo veku nad 50 rokov prídu na rad ľudia vo veku 40-49 rokov. Uprednostňovanie povolaní, ako napríklad učiteľov alebo policajtov, by podľa nej mohlo proces očkovania skomplikovať a spomaliť.

Ľudia v Spojenom kráľovstve budú v ďalšej fáze očkovania proti ochoreniu covid uprednostňovaní na základe veku - nie podľa povolania - s cieľom zabrániť spomaleniu procesu očkovania. 

Britská vláda oznámila, že hneď po zaočkovaní zraniteľných skupín obyvateľstva a osôb vo veku nad 50 rokov prídu na rad ľudia vo veku 40-49 rokov.

Výbor pre očkovanie a imunizáciu uviedol, že tento postup "poskytne najväčší prínos v čo najkratšom možnom čase". Uprednostňovanie niektorých povolaní ako napríklad učiteľov alebo policajtov by mohlo proces očkovania skomplikovať a spomaliť. Niektorí ľudia zo zraniteľných skupín obyvateľstva by následne boli vystavení riziku dlhšie.

Hovorca britskej vlády potvrdil, že týmito odporúčaniami sa budú riadiť všetky štyri historické krajiny Spojeného kráľovstva - Anglicko, Severné Írsko, Škótsko i Wales. Vek bol podľa hovorcu vyhodnotený ako "najvýznamnejší činiteľ v spojitosti s úmrtnosťou, chorobnosťou a hospitalizáciami".

Spojené kráľovstvo začalo s očkovaním na začiatku decembra 2020. Vakcínu už odvtedy podľa Sky News dostalo viac ako 18 600 000 ľudí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)

pred 3 hodinami

Na otázku, či by v OĽaNO neuvažovali o výmene na poste predsedu, minister obrany Naď povedal, že v OĽaNO sa nepozerajú na prieskumy popularity. Zopakoval, že premiér je prvý medzi rovnými a je koordinátorom. (tasr)

pred 4 hodinami

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.

pred 5 hodinami

Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.