Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. február 2021, 12:52

V Nigérii ozbrojenci uniesli stovky dievčat z internátu

K hromadným únosom žiakov dochádza v tejto krajine opakovane. Spravidla ich vykonávajú členovia gangov, ktorí sa týmto spôsobom pokúšajú získať výkupné. Často sa dopúšťajú aj sexuálnych zločinov a rabovania.

Skupina ozbrojencov v noci na piatok uniesla viac než 300 dievčat z internátu v severozápadnej časti Nigérie.

K útoku na internát strednej dievčenskej školy v Jangebe došlo podľa miestneho učiteľa okolo jednej hodiny v noci. Zatiaľ nie sú známe počty študentiek, ktoré sa v tom čase v škole nachádzali. Polícia zatiaľ incident nepotvrdila.

Počet únosov v severozápadnej a strednej časti Nigérie sa v posledných rokoch zintenzívnil. V priebehu minulého týždňa uniesli neznámi ozbrojenci v strednej časti Nigérie 42 ľudí vrátane 27 študentov. Jedného zo študentov počas únosu zastrelili.

V decembri došlo tiež k hromadnému únosu 300 žiakov v štáte Katsina. Ozbrojenci žiakov po rokovaniach s vládou o niekoľko dní prepustili.

K hromadným únosom žiakov dochádza v Nigérii opakovane. Spravidla ich vykonávajú členovia gangov, ktorí sa týmto spôsobom pokúšajú získať výkupné. Často sa dopúšťajú aj sexuálnych zločinov a rabovania. Za viacerými prípadmi tohto druhu stáli v posledných rokoch aj militanti z regionálnej islamistickej organizácie Boko Haram.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)

pred 3 hodinami

Na otázku, či by v OĽaNO neuvažovali o výmene na poste predsedu, minister obrany Naď povedal, že v OĽaNO sa nepozerajú na prieskumy popularity. Zopakoval, že premiér je prvý medzi rovnými a je koordinátorom. (tasr)

pred 4 hodinami

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.

pred 5 hodinami

Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.