Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. február 2021, 11:36

Počas pandémie stúpol počet detí intoxikovaných liekmi

Na urgente dlhodobo ošetria tri až štyri deti týždenne, ktoré sú pod vplyvom alkoholu. V období pandémie toto číslo pokleslo na dva, ale stúpol počet detí s náhodnými alebo úmyselnými intoxikáciami liekmi.

V Národnom ústave detských chorôb týždenne evidujú dve až tri deti úmyselne intoxikované liekmi, nezriedka v kombinácii s alkoholom.Informovala o tom hovorkyňa ústavu Dana Kamenická.

"V ambulanciách oddelenia urgentného príjmu dlhodobo evidujeme údaj o ošetrení troch až štyroch detí týždenne, ktoré majú prejavy toxického účinku alkoholu. V období pandémie toto číslo pokleslo na dva, ale stúpol počet detí s náhodnými alebo úmyselnými intoxikáciami liekmi," informovala.

V chirurgických ambulanciách zaznamenali celkový pokles pacientov zhruba o pätinu. Pri úrazoch ide o takmer 30-percentný pokles. V ústave predpokladajú, že tieto čísla súvisia s celkovou situáciou v súvislosti s pandémiou a tým, že deti, či už žiaci škôl alebo rovnako mladšie deti, boli doma v izolácii.

Diagnózy a samotné úrazy sa veľmi nezmenili. "Pri úrazoch napríklad deti nespadli na ihrisku, v škole alebo v prírode, ale spadli v domácom prostredí - obývačke alebo z poschodovej postele. Bábätká v domácnosti padali štatisticky rovnako často," povedala.

V letných mesiacoch zaznamenali štandardne viac úrazov. Lekári to zdôvodňujú tým, že bábätkám je teplo a viac sa v postieľkach samostatne polohujú. "V chirurgických ambulanciách sme mali tiež menej pacientov, ktorí k nám prichádzajú po primárnom ošetrení na zahraničných dovolenkách. Znížil sa tiež počet neopodstatnených návštev v chirurgických ambulanciách," dodala Kamenická.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Slovenskí hokejisti prehrali v úvodnom zápase v príprave na tohtoročné majstrovstvá sveta s Lotyšskom 1:2 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v 64. minúte Renars Krastenbergs. (tasr)

pred 10 hodinami

Inzercia

Inzercia