Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. február 2021, 17:45

Vnímam, že existuje zhoda na potrebe reformy slovenskej justície, tvrdí Kolíková

Podľa rezortu spravodlivosti z okrúhlych stolov k reforme justície vyplýva, že zriadenie samostatného správneho súdnictva odborníci a ľudia z praxe vnímajú ako dobrý a dôležitý krok. Odborná verejnosť sa zhoduje aj na potrebe zmeniť súdnu mapu.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vníma, že existuje zhoda na potrebe reformy slovenskej justície. 

V priebehu tohto týždňa sa uskutočnili tri okrúhle stoly. O novej súdnej mape diskutovali odborníci, sudcovia, ale aj zástupcovia Súdnej rady, Najvyššieho súdu, advokátov či predstavitelia samosprávy. K téme správneho súdnictva prizval rezort i sudcov správneho kolégia Najvyššieho súdu, sudcov krajských súdov, advokátov aj prvého predsedu českého najvyššieho správneho súdu.

Prvý okrúhly stôl bol venovaný reforme súdnej mapy. Druhý zas vzniku samostatného správneho súdnictva na Slovensku. Zúčastnení vyjadrili podporu tomuto kroku – ocenili vznik Najvyššieho správneho súdu aj myšlienku prvostupňových správnych súdov. Zároveň sa diskutujúcim zdal adekvátny aj počet – tri navrhované správne súdy.

Debata bola aj o tom, či je správne ich umiestnenie do Nitry, Žiliny a Košíc. V tomto paneli kritika smerovala najmä k výberu sudcov na Najvyšší správny súd. Zatiaľ čo sudcovia správneho kolégia Najvyššieho súdu sa prihovárali za preloženie na novovznikajúci súd, za výberové konanie sa prihovoril prvý predseda českého najvyššieho správneho súdu Josef Baxa aj vzhľadom na nízku dôveryhodnosť justície na Slovensku.

Na závery z diskusie reagovala v samostatnom paneli ministerka spravodlivosti. Kolíková vníma, že existuje zhoda na tom, že slovenská justícia potrebuje reformu, novú súdnu mapu a takisto vníma širokú zhodu na podpore vzniku samostatného správneho súdnictva.

"Vnímam, že je to diskusia, v ktorej sú aj emócie, a je to prirodzené. Javí sa mi, že nie je dôležité len predstaviť dobrú súdnu mapu a dobre ju implementovať, ale aj dobre zvládnuť proces, diskusiu a vysvetliť justícii, odbornej verejnosti, samosprávam a celkovo širokej verejnosti, čo súdna mapa prinesie, prečo ju navrhujem, ako ju navrhujem, a naozaj urobiť maximum pre to, aby došlo k pochopeniu, prečo sa to tak robí," dodala Kolíková.  

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona, ktorým by sa hlavné mesto Washington stalo 51. štátom americkej Únie. V Senáte bude schválenie legislatívy oveľa zložitejšie, keďže bude potrebné, aby demokrati na svoju stranu získali aj najmenej desať republikánov. (tasr)

pred 7 hodinami
pred 7 hodinami

Český premiér Andrej Babiš sa poďakoval Slovensku za solidárny postoj, ktorý prejavilo rozhodnutím vyhostiť troch ruských diplomatov. „Veľmi ďakujeme. Veľmi si vážim toto obrovské gesto a postoj Slovenskej republiky,“ napísal Babiš na Twitteri. Dodal tiež, že hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ubezpečila ho, že Nemecko stojí pevne za Českom. (tasr)

pred 7 hodinami

SHMÚ upozorňuje na prízemný mráz, ktorý sa má vyskytnúť v piatok. Pre stredné a východné okresy vydali výstrahu pred nízkymi teplotami, očakáva sa nula až mínus päť stupňov Celzia. (tasr)

pred 8 hodinami

„S Čechmi sme vždy stáli pri sebe, v dobrom aj zlom. Vyhostením troch členov ruskej diplomatickej misie zo Slovenska sme jednak podporili nášho najbližšieho suseda, partnera a spojenca a zároveň sme sa dôrazne ohradili voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy, “ skonštatovala prezidentka Zuzana Čaputová. (tasr)

pred 8 hodinami

Opozičný Smer vyzýva vládu, aby bezodkladne informovala slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie. Podpredseda strany Juraj Blanár avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú iniciovať. (tasr)