Koronakríza
EÚ pomáha pri nasadení lekárskeho tímu z Rumunska na Slovensko
Na základe žiadosti Slovenska sa Rumunsko rozhodlo pomôcť a navrhlo vyslať do slovenských nemocníc tím piatich lekárov a deviatich zdravotných sestier špecializovaných na intenzívnu starostlivosť.
Európska komisia víta informácie o cezhraničnom presune lekárskych tímov na Slovensko, ktoré požiadalo o pomoc v boji proti koronavírusovej pandémii, ako aj správy o zaslaní ďalšej zdravotnej pomoci pre Srbsko.
Komisia v utorkovej správe pre médiá ďalej spresnila, že EÚ koordinuje nasadenie lekárskeho tímu z Rumunska na Slovensko s cieľom pomáhať pri liečbe pacientov s covidom, nachádzajúcich sa na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Na základe žiadosti Slovenska v rámci Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany sa Rumunsko rozhodlo pomôcť a navrhlo vyslať do slovenských nemocníc tím piatich lekárov a deväť zdravotných sestier špecializovaných na intenzívnu starostlivosť.
Únia zároveň zmobilizovala ďalšiu pomoc vo forme ochranných zdravotných prostriedkov pre Srbsko. Pomoc pozostávajúca zo 600.000 ochranných masiek typu FFP2 a 650.000 párov ochranných rukavíc bude distribuovaná zo spoločných európskych rezerv zdravotníckeho vybavenia (tzv. nástroja rescEU), ktoré sa nachádzajú v sklade na území Grécka.
"Chcel by som poďakovať Rumunsku za vyslanie lekárskeho tímu do Bratislavy na podporu liečby pacientov s chorobou COVID-19, čím sa opäť potvrdila solidarita Európskej únie. Rovnako aj ochranné masky a rukavice zaslané Srbsku pomôžu chrániť zdravotnícky personál bojujúci proti covidu v tejto krajine," uviedol eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.
Členské štáty EÚ môžu prostredníctvom mechanizmu v oblasti civilnej ochrany požiadať o financovanie na podporu prepravy pacientov do inej členskej krajiny a prepravy zdravotníckeho personálu a lekárskych tímov. Od vypuknutia pandémie koronavírusu eurokomisia prostredníctvom tohto nástroja núdzovej pomoci pomohla už 13 členským štátom EÚ riešiť rôzne krízové situácie spôsobené ochorením COVID-19.
Dnes treba vedieť
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúr podal sťažnosť voči prepusteniu bývalej podpredsedníčky Najvyššieho súdu Jarmily Urbancovej a podnikateľa Zoroslava Kollára z väzby. O sťažnosti bude rozhodovať Najvyšší súd. (tasr)
UNESCO upozorňuje na násilie páchané voči novinárkam na internete
Podľa nedávneho prieskumu UNESCO a neziskovej organizácie International Center for Journalists až 73 percent opýtaných novinárok uviedlo, že pri svojej práci zažilo násilie na internete.
Predsedníčka správnej rady Európskej liekovej agentúry Christa Wirthumerová-Hocheová v nedeľu vyzvala členské štáty Európskej únie, aby neschvaľovali núdzové nasadenie ruskej vakcíny proti Covidu-19 Sputnik V vo svojich krajinách, kým EMA sama dostatočne neposúdi jej bezpečnosť a efektivitu. (echo24)
Slovensko.Digital považuje súčasnú registráciu na očkovanie za nezvládnutú
Upozorňuje, že je nutná zásadná zmena procesu ako takého, nielen úprava registračného formulára.
Redakcia The Washington Post čelí kritike za titulok o prezidentovi USA
„Nepísal ho náhodou samotný Biden?“ pýtajú sa užívatelia Twitteru.
Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, odhaduje rozpočtová rada. Veľkosť rezervy v rozpočte bude podľa nej nedostatočná. Väčšina z tejto sumy, až 1,5 miliardy eur, bude vynaložená na podporu ekonomiky a sociálne opatrenia, predovšetkým na podporu zachovania pracovných miest – kurzarbeit.
Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, veľkosť rezervy v rozpočte tak bude...
Uverejnil používateľ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť Pondelok 8. marca 2021
Očkovanie
Štáty kupujúce nepreverené vakcíny proti covidu za ne ponesú zodpovednosť
Členské krajiny Európskej únie majú právo si nezávisle od Európskej komisie a jej spoločnej nákupnej stratégie vakcín zakúpiť ruské alebo čínske vakcíny, ale ponesú zodpovednosť za prípadné následky ich používania.
Koaličná kríza
Heger volá po jednote vo vláde, sústrediť sa podľa neho treba na priority
Diskusia o situácii v koalícii patrí podľa ministra financií za zatvorené dvere. Sústrediť sa treba na reformy a ochranu zdravia a životov.
Minister školstva hovorí, že od pondelka je v školách približne rovnaký počet žiakov ako minulý týždeň. V materských školách je do 30 percent a v základných školách do 50 percent detí. Gröhling vraví, že cez víkend sa uskutočnilo testovanie kloktaním žiakov druhého stupňa na štyroch základných školách. Zo sedemtisíc testov nebol žiaden pozitívny. (Expres)
Branislav Gröhling zo SaS hovorí, že koaličné rokovania pokračujú a čaká sa na vyjadrenie poslaneckých klubov Sme rodina a OĽaNO. Do stredy podľa neho žiadne verejné vyhlásenia nazaznejú. Nemyslí si, že SaS sa zmieri s tým, že by výsledkom rokovaní nebola rekonštrukcia vlády. (rádio Expres)
Minister školstva Branislav Gröhling je hosťom Braňa Závodského.
Uverejnil používateľ Radio Expres Pondelok 8. marca 2021