Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. február 2021, 12:56

Poplatky za znečisťovanie ovzdušia sa majú zvýšiť, avizuje minister Budaj

Zvyšovanie poplatkov za znečistenie ovzdušia mieri na podniky.

Poplatky za znečisťovanie ovzdušia sa po viac ako 22 rokoch majú zvýšiť. Zmeny avizuje minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Verí, že novú legislatívu Národná rada SR príjme na jar. Zvyšovanie poplatkov za znečistenie ovzdušia mieri na podniky.

"Ministerstvo pod mojim vedením nebude ďalej podliehať lobbingu veľkých podnikov a my tie poplatky násobne zvýšime," povedal šéf envirorezortu na utorkovej tlačovej konferencii. Doplnil, že podniky si vypustené emisie merajú sami a neexistuje systém, ktorý by merania prenášal do centrálnej databázy. Preto je podľa Budaja diskutabilná ich hodnovernosť. Predpokladá, že niektoré výroby sa po prijatí zákonov ekologizujú alebo už neunesú poplatky za znečistenie ovzdušia.

Zaviesť by sa podľa Budaja mala aj pravidelná kontrola kotlov, a to nielen v priemysle, ale aj v domoch. "Mierime tým proti nízkym zdrojom znečistenia, keď si ľudia z nevedomosti spaľujú v kachliach odpadky, gumu alebo plasty," poznamenal.

Envirorezort tiež navrhuje nový index kvality ovzdušia, ktorý sa upraví pre slovenské podmienky. Ľudia by tak mali neustále dostávať informácie o kvalite ovzdušia. V budúcnosti by sa tiež mala zaviesť ochrana ľudí pred zápachom z priemyselnej výroby.

"Boj s malými prachovými časticami vedieme v oblasti priemyslu, dopravy a vykurovania rodinných domov," pripomenul Budaj. Dodal, že s tým súvisí komplexná obnova budov, ktorú ministerstvo navrhuje do plánu obnovy. Obnova má znížiť potrebné množstvo energie na vykúrenie domu a vymení zdroj vykurovania za efektívnejší a menej prašný.

Inštitút environmentálnej politiky spolu so Svetovou bankou vypracovali štúdiu, v ktorej hodnotia vplyvy znečistenia ovzdušia na zdravie. Navrhujú model, ktorý na základe poklesu emisií bude vedieť, o koľko menej ľudí by zomrelo, ak by sa zaviedlo nejaké konkrétne opatrenie. "Navrhli sme preto celý národný program pre znižovanie znečistenia. Investície, ktoré vložíme do programu, sa nám niekoľkonásobne vrátia," uviedla analytička IEP Veronika Antalová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, odhaduje rozpočtová rada. Veľkosť rezervy v rozpočte bude podľa nej nedostatočná. Väčšina z tejto sumy, až 1,5 miliardy eur, bude vynaložená na podporu ekonomiky a sociálne opatrenia, predovšetkým na podporu zachovania pracovných miest – kurzarbeit.

Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, veľkosť rezervy v rozpočte tak bude...

Uverejnil používateľ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť Pondelok 8. marca 2021
pred 46 minútami

Minister školstva hovorí, že od pondelka je v školách približne rovnaký počet žiakov ako minulý týždeň. V materských školách je do 30 percent a v základných školách do 50 percent detí. Gröhling vraví, že cez víkend sa uskutočnilo testovanie kloktaním žiakov druhého stupňa na štyroch základných školách. Zo sedemtisíc testov nebol žiaden pozitívny. (Expres)

pred 58 minútami

Branislav Gröhling zo SaS hovorí, že koaličné rokovania pokračujú a čaká sa na vyjadrenie poslaneckých klubov Sme rodina a OĽaNO. Do stredy podľa neho žiadne verejné vyhlásenia nazaznejú. Nemyslí si, že SaS sa zmieri s tým, že by výsledkom rokovaní nebola rekonštrukcia vlády. (rádio Expres)

Minister školstva Branislav Gröhling je hosťom Braňa Závodského.

Uverejnil používateľ Radio Expres Pondelok 8. marca 2021
pred hodinou

Nórsko zaznamenalo v roku 2020 až 19-percentný pokles sobášov oproti predchádzajúcemu roku, ktorý už aj tak priniesol najnižší údaj od roku 1927. Dnes o tom informoval nórsky štatistický úrad, ktorý dodal, že k poklesu viedla pandémia a opatrenia na jej zastavenie. Minulý rok bolo v Nórsku uzavretých 16 200 manželstiev. (tasr)

pred hodinou

Osobnosti talianskej verejnej sféry spustili kampaň, ktorou chcú popredný taliansky slovník donútiť k zmene definície pri hesle žena. V slovníku je okrem iného pri tomto hesle aj označenie pre sexuálnu pracovníčku či rôzne výrazy pre slúžku. To podľa aktivistov umocňuje problém sexizmu v spoločnosti. Slovník by nemal pri hesle žena uvádzať synonymá s negatívnou konotáciou. Píše český denník echo24.cz.