Zdravotníci z tretích krajín chcú pomôcť zdravotníctvu, narážajú na legislatívu
Dnes na to na tlačovej konferencii upozornila Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku. Predsedníčka Výboru Národnej rady Jana Bittó Cigániková a členka zdravotníckeho výboru Andrea Letanovská im vyjadrili politickú podporu.
Zdravotníci z tretích krajín majú ambíciu pomôcť v súčasnej pandemickej situácii slovenskému zdravotníctvu, narážajú však na viaceré legislatívne prekážky. V utorok na to na tlačovej konferencii upozornila Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku. Predsedníčka Výboru Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková (SaS) a členka zdravotníckeho výboru Andrea Letanovská (Za ľudí) im vyjadrili politickú podporu.
Predseda MALnS Manuchechr Burchanov poukázal na to, že kým vláda aktivovala mechanizmus civilnej ochrany Európskej únie, vďaka čomu by Slovensku mali prísť pomôcť zahraniční lekári napríklad z Poľska či Rakúska, stačilo by akceptovať prítomnosť a vzdelanie desiatok zdravotníkov z tretích krajín. "Majú uznané diplomy, viacerí spravili potrebné skúšky, niektorí na ne ešte čakajú. Väčšina z nich žije na Slovensku," uviedol.
Alona Kurotová z MALnS priblížila, že počas lockdownu je pre lekárov z tretích krajín náročné splniť viaceré byrokratické podmienky. Zmysel by videla napríklad v absolvovaní rezidentského programu, na ktorom sa však nemôžu podľa jej slov pre podmienku trvalého pobytu zúčastniť zdravotníci z tretích krajín. Problém vidí aj v krátkosti prípravných kurzov.
Koaličná poslankyňa Bittó Cigániková zdôraznila, že uľahčením vstupu takýchto osôb na slovenský pracovný trh Slovensko pomôže nielen zdravotníkom zo zahraničia, ale aj sebe. Zmysel vidí v legislatívnych zmenách. Ako uviedla, vznikla už aj pracovná skupina, ktorá sa týmito otázkami zaoberá. "Všetci si uvedomujeme, že by sme mali konať rýchlo, lebo zahraniční lekári by nám mohli pomôcť najmä v pandémii, ale aj do budúcnosti," povedala.
Spolu s poslankyňou Letanovskou zdôraznili, že nejde o zníženie kvality slovenského zdravotníctva, ale o odbúranie byrokratickej záťaže. Poslankyňa strany Za ľudí poznamenala, že Slovensko dlhodobo trpí nedostatkom zdravotníckeho personálu, netýka sa to len koronakrízy. Iniciatíva podľa jej slov nebude riešiť len akútny stav, ale pomôcť môže dlhodobo v rôznych regiónoch Slovenska. "Myslím si, že lekári z Ukrajiny, Bieloruska, Ruska sú nám blízki. Relatívne ľahko sa naučia jazyk," dodala.
Dnes treba vedieť
Branislav Gröhling zo SaS hovorí, že koaličné rokovania pokračujú a čaká sa na vyjadrenie poslaneckých klubov Sme rodina a OĽaNO. Do stredy podľa neho žiadne verejné vyhlásenia nazaznejú. Nemyslí si, že SaS sa zmieri s tým, že by výsledkom rokovaní nebola rekonštrukcia vlády. (rádio Expres)
Minister školstva Branislav Gröhling je hosťom Braňa Závodského.
Uverejnil používateľ Radio Expres Pondelok 8. marca 2021
Nórsko zaznamenalo v roku 2020 až 19-percentný pokles sobášov oproti predchádzajúcemu roku, ktorý už aj tak priniesol najnižší údaj od roku 1927. Dnes o tom informoval nórsky štatistický úrad, ktorý dodal, že k poklesu viedla pandémia a opatrenia na jej zastavenie. Minulý rok bolo v Nórsku uzavretých 16 200 manželstiev. (tasr)
Nemocnica v Komárne má už niekoľko týždňov plné kapacity lôžok s ventiláciou
Aktuálne sa zdravotníci starajú o 48 pacientov s ochorením COVID-19, z nich deviati sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu či neinvazívnu ventiláciu.
Osobnosti talianskej verejnej sféry spustili kampaň, ktorou chcú popredný taliansky slovník donútiť k zmene definície pri hesle žena. V slovníku je okrem iného pri tomto hesle aj označenie pre sexuálnu pracovníčku či rôzne výrazy pre slúžku. To podľa aktivistov umocňuje problém sexizmu v spoločnosti. Slovník by nemal pri hesle žena uvádzať synonymá s negatívnom konotáciou. Píše český denník echo24.cz.
Keď Tomášovi začala baliť kufre, muž ich vzal a vybalil. Keď ho o polnoci požiadala, aby podľa príkazu polície odišiel, zostal spať pred domom v aute. Keď však ráno začal vyzváňať na zvonček, bol ako vymenený. Všetka ľútosť bola preč. „Ty ešte nevieš, s kým si začínaš,“ povedal jej a opustil dom. Prinášame nový diel seriálu o psychickom násilí.
Slovensko čaká opäť mrazivá noc. Teplota klesne na -3 až -8 stupňov. V údoliach miestami na -9 až -14. Územie Slovenska začína podľa meteorológov ovplyvňovať studený front, ktorý je spojený s tlakovou nížou so stredom nad európskym Ruskom. (shmú)
S ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím by si to vymenil málokto
Tvrdí to prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár v bilancii prvého roka Krajčího v ministerskom kresle.
Nový Zéland zabezpečil dostatok vakcíny pre celú populáciu, tvrdí premiérka
Podľa premiérky to znamená, že prístup k vakcíne vyvinutej konzorciom Pfizer/BioNTech tak budú mať všetci obyvatelia tejto tichomorskej ostrovnej krajiny.
Poslanci, ktorí odišli z Kotlebovej ĽSNS, získali bývalú stranu Ivana Gašparoviča. Vyhli sa tak povinnosti vyzbierať 10-tisíc podpisov. Nový názov projektu oznámia v najbližších dňoch. Jednou z tvarí ich novej strany by mohla byť aj Martina Šimkovičová. (Aktuality.sk)
Medzinárodný deň žien
Populácia žien na Slovensku má prevahu, tvoria 51,2 percenta obyvateľov
Dve najsilnejšie skupiny tvoria vydaté ženy a dievčatá, ide o 40,1 percenta zo všetkých žien, a slobodné ženy a dievčatá, čo tvorí podiel 39,2 percenta žien.