Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. február 2021, 12:38

Kanadský parlament označil zaobchádzanie Číny s Ujgurmi za genocídu

Parlament prijal aj doplnok k návrhu, ktorý od Medzinárodného olympijského výboru žiada preloženie zimných olympijských hier v roku 2022 z Pekingu v prípade, ak bude „genocída“ pokračovať.

Poslanci kanadského parlamentu schválili v pondelok nezáväzný návrh, ktorým označili zaobchádzanie Číny s moslimskou menšinou Ujgurov za "genocídu", informovala v utorok agentúra AFP.

"Konzervatívci teraz liberálnu vládu žiadajú, aby rešpektovala parlament a oficiálne uznala genocídu prebiehajúci v Číne," povedal vodca kanadskej opozície a predseda Konzervatívnej strany Kanady Erin O'Toole.

Minister zahraničných vecí Marc Garneau uviedol, že kanadská vláda pristupuje ku všetkým obvineniam z genocídy neobyčajne vážne, a dodal, že Kanada v tejto záležitosti uprednostňuje spoločný postup so svojimi spojencami.

Kroky Číny voči Ujgurom označili za genocídu i Spojené štáty, píše na svojej webovej stránke stanica BBC.

Za návrh predložený opozičnou Konzervatívnou stranou Kanady zahlasovalo 266 z 388 poslancov. Zvyšní poslanci - vrátane členov liberálnej vlády premiéra Justina Trudeaua - sa hlasovania zdržali.

Parlament prijal aj doplnok k návrhu, ktorý od Medzinárodného olympijského výboru žiada preloženie zimných olympijských hier v roku 2022 z Pekingu v prípade, ak bude "genocída" pokračovať.

Inzercia

Čína podľa BBC kanadský návrh označiť jej kroky voči Ujgurom za genocídu odsúdila a odmietla.

Ujguri sú turkotatárske etnikum prevažne moslimského vierovyznania s približne 12 miliónmi obyvateľov. Žijú v severozápadnej Číne a Peking ich obviňuje zo separatizmu. Podľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch je v súčasnosti na "prevýchove" v čínskych pracovných táboroch vyše milióna Ujgurov.

Viacero svetových mocností kritizuje Čínu za vytvorenie táborov v regióne Sin-ťiang, kde je umiestnených viac ako milión Ujgurov či príslušníkov iných prevažne moslimských menšín. Údajne v nich tiež dochádza k nútenej sterilizácii žien či k násilným interrupciám.

Čínska vláda spočiatku existenciu takýchto táborov popierala, neskôr povedala, že ide o tzv. školiace strediská, ktoré majú zabrániť tomu, aby títo ľudia páchali aktivity spojené so separatizmom a islamistickým terorizmom.

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Minister školstva hovorí, že od pondelka je v školách približne rovnaký počet žiakov ako ten minulý. V materských školách je do 30 percent a v základných školách do 50 percent detí. Gröhling vraví, že cez víkend sa uskutočnilo testovanie kloktaním žiakov druhého stupňa na štyroch základných školách. Zo sedem tisíc testov nebol žiaden pozitívny. (Expres)

pred 21 minútami

Branislav Gröhling zo SaS hovorí, že koaličné rokovania pokračujú a čaká sa na vyjadrenie poslaneckých klubov Sme rodina a OĽaNO. Do stredy podľa neho žiadne verejné vyhlásenia nazaznejú. Nemyslí si, že SaS sa zmieri s tým, že by výsledkom rokovaní nebola rekonštrukcia vlády. (rádio Expres)

Minister školstva Branislav Gröhling je hosťom Braňa Závodského.

Uverejnil používateľ Radio Expres Pondelok 8. marca 2021
pred 24 minútami

Nórsko zaznamenalo v roku 2020 až 19-percentný pokles sobášov oproti predchádzajúcemu roku, ktorý už aj tak priniesol najnižší údaj od roku 1927. Dnes o tom informoval nórsky štatistický úrad ktorý dodal, že k poklesu viedla pandémia a opatrenia na jej zastavenie. Minulý rok bolo v Nórsku uzavretých 16 200 manželstiev. (tasr)

pred 51 minútami

Osobnosti talianskej verejnej sféry spustili kampaň, ktorou chcú popredný taliansky slovník donútiť k zmene definície pri hesle žena. V slovníku je okrem iného pri tomto hesle aj označenie pre sexuálnu pracovníčku či rôzne výrazy pre slúžku. To podľa aktivistov umocňuje problém sexizmu v spoločnosti. Slovník by nemal pri hesle žena uvádzať synonymá s negatívnom konotáciou. Píše český denník echo24.cz.

pred 57 minútami

Slovensko čaká opäť mrazivá noc. Teplota klesne na -3 až  -8 stupňov. V údoliach miestami na -9 až -14. Územie Slovenska začína podľa meteorológov ovplyvňovať studený front, ktorý je spojený s tlakovou nížou so stredom nad európskym Ruskom. (shmú)