Koronakríza
Koalícia sa zrejme zhodne na predĺžení núdzového stavu aj zotrvaní Krajčího

Foto – TASR
Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára bude stredajšie hlasovanie o núdzovom stave tesné. Vraví, že rozhodnutie o odvolaní Krajčího je v rukách Matoviča.
Hlasovanie o núdzovom stave v Národnej rade zrejme bude tesné, očakáva predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Pred utorkovým stretnutím s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérom Igorom Matovičom uviedol, že zrejme bude problém dodať na stredajšie hlasovanie v pléne 76 koaličných poslancov. Zatiaľ však podľa jeho slov rátajú s tým, že ich príde dostatok.
„Budeme mať asi problém dať 76 koaličných poslancov, takže budeme to naozaj počítať a keď to vyjde, tak to bude naozaj veľmi tesné,“ povedal Kollár. Problém vysvetlil tým, že veľa poslancov je chorých a v karanténe. Ak by sa nepodarilo odsúhlasiť núdzový stav v pléne, budú podľa neho hľadať ďalšie riešenie. Plán B však zatiaľ podľa neho nie je, pretože rátajú s účasťou dostatočného počtu poslancov.
Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková podľa Denníka N povedala, že väčšia časť klubu SaS pri hlasovaní v parlamente podporí núdzový stav. Požiadavky, ktoré mala SaS na ministra Krajčího, boli podľa šéfky zdravotníckeho výboru do značnej miery splnené, presne ich však nemenovala.
Aj podľa informácií portálu Aktuality.sk našli koaličné strany predbežnú dohodu na podpore predĺženia núdzového stavu.
Marek Krajčí zrejme ministrom ostane
Lídri koalície hovorili včera o možnosti demisie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Rozhodnutie je však podľa Borisa Kollára na premiérovi.
Otázku demisie ministra Krajčího podľa Kollára na koaličnej rade neotvorili. Potvrdil však, že o tejto alternatíve hovorili na stretnutí lídrov. „Sedeli sme ako štyria lídri a tam sme sa bavili aj o tejto alternatíve,“ uviedol. Nepovedal však, či je demisia ministra v hre. „Všetko je na pleciach pána premiéra, keď sa rozhodne áno, tak áno, keď sa rozhodne nie, tak nie,“ dodal.
Podľa informácií Aktuality.sk z dobre informovaných zdrojov z prostredia vládnej štvorky sa koaličná rada v pondelok večer nezhodla na žiadnom prípadnom vyvodení politickej zodpovednosti.
„Neodvolávajme obete, ale páchateľov,“ reagoval včera premiér na otázku o odvolaní Krajčího narážajúc na tých, ktorí podľa neho blokovali nákup antigénových testov či sprísňovanie opatrení. Dodáva, že Krajčí bol jediný, kto stále trval na prísnych opatreniach a prosil o prijatie lockdownu.

Rozhovor s Andreou Letanovskou o ruskom Sputniku, situácii v strane Za ľudí, kritike vlády i predlžení núdzového stavu.
Hlas predĺženie núdzového stavu nepodporí
Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho, ktorí pôsobia v strane Hlas, nepodporia predlžovanie núdzového stavu. Uviedol to expremiér a líder strany Pellegrini na utorkovej tlačovej konferencii. Argumentuje slabým zdôvodnením vlády a tým, že ani zákaz vychádzania neprináša očakávaný efekt vzhľadom na situáciu s pandémiou nového koronavírusu. Dodal, že vláda by sa mala zamerať aj na prevenciu a liečbu pacientov s ochorením COVID-19 ešte predtým, ako sa dostanú do nemocnice.
Pellegrini tvrdí, že núdzový stav je predlžovaný zbytočne. „Neprináša žiaden reálny výsledok. Zdôvodnenie, ktoré máme v NR SR, je veľmi slabé a nepresviedča nás o tom, že núdzový stav je riešením,“ povedal. Jediným argumentom vlády je podľa neho potreba zákazu vychádzania, ktorý bez núdzového stavu byť nemôže. Myslí si, že na boj s koronakrízou, zníženie počtu nakazených a hospitalizovaných by postačoval aj nižší stupeň, teda vyhlásenie mimoriadnej situácie. Aj vtedy môže podľa jeho slov hlavný hygienik vydávať opatrenia.
Opätovne kritizoval premiéra Igora Matoviča (OĽANO) za to, že nepočúval rady odborníkov a teraz ich pozýva na stretnutie. Verí, že mu otvorene povedia svoj názor a požiadajú ho, aby prestal urážať vedcov, ktorí mu radili, čo treba robiť, pričom ich nepočúval a do opatrení vnášal svoj chaos.
Zároveň apeloval na vládu, aby zrýchlila očkovanie najohrozenejších skupín ľudí a aby sa venovala možnej liečbe pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19 ešte vo fáze pred nemocnicou. „My to nerobíme a potom sa čudujeme, že máme najviac hospitalizovaných v nemocniciach. V tomto vláda zlyhala,“ dodal.
V súvislosti so svojím pondelkovým stretnutím s prezidentkou Zuzanou Čaputovou uviedol, že hovorili o politickej situácii v krajine. Okrem výzvy, ktorú jej adresoval v súvislosti s možnosťou vymenovať úradnícku vládu, prediskutovali aj ďalšie aktuálne otázky. Nechcel však konkretizovať obsah rozhovoru.
Dnes treba vedieť
Počet hospitalizovaných pacientov presiahol hranicu 4 000. V nedeľu pribudlo 103 prípadov, takže počet pacientov hospitalizovaných s ochorením alebo s podozrením na Covid-19 stúpol na 4 008. Pribudlo 81 úmrtí. (nczi)
Väznenená mjanmarská líderka Su Ťij prvýkrát predstúpila pred súd
V krajine sa cez víkend vystupňovali protesty proti vojenskému puču a väzneniu štátnych predstaviteľov armádou. Počas nedeľňajších zásahov voči demonštrantom prišlo po celej krajine o život najmenej 18 ľudí a približne 30 utrpelo zranenia.
Policajti v období od 18. do 25. februára zistili 3 521 priestupkov porušenia opatrení v súvislosti s núdzovým stavom a zákazom vychádzania, informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Dodala, že od začiatku kalendárneho roka polícia eviduje 22 749 priestupkov porušenia opatrení. (tasr)
Podľa matematika Richarda Kollára z iniciatívy Veda pomáha nie je možné viaceré z navrhnutých opatrení zrealizovať rýchlejšie ako za týždeň či dva. Kým sa však dostaví ich efekt, potrvá to ďalšie aspoň dva až tri týždne. Účinnosť opatrení sa má pritom vyhodnotiť presne o tri týždne. "Takto sa môže okolo 15. marca vyhlásiť čokolvek. Že to funguje, že to nefunguje, že vedci poradili zle, že... čokolvek. Úplne ideálne pre politikov," píše na sociálnej sieti.
Som veľmi rád, že vedci a odborníci z platformy Veda pomáha - COVID-19 boli prizvaní za hranatý stôl na ÚV a mohli sa...
Uverejnil používateľ Richard Kollar Pondelok 1. marca 2021
„Liberalizmus zlyhal, pretože liberalizmus uspel. Veci, ktoré ho robia takým atraktívnym, zároveň ohrozujú jeho udržateľnosť,“ povedal v rozhovore pre týždenník Respekt konzervatívny americký politický filozof Patrick Deneen, autor knihy Prečo liberalizmus zlyhal. „Liberálne idey boli reakciou na dobu, keď mali ľudia príliš málo slobody. Ale dnes sme sa ocitli v takom extréme, že problémom je, ako obnoviť zvyky a inštitúcie, ktoré by nám umožnili získať späť niečo z toho, čo sme stratili.“
Kolíkovej reforma
Pripomienku k súdnej mape podpísalo vyše 800 sudcov a zamestnancov súdov
V prípade hromadnej pripomienky podpísanej minimálne 500 podporovateľmi je ministerka spravodlivosti povinná pristúpiť k rozporovému konaniu, pokiaľ pripomienkam nevyhovie, uviedla sudkyňa Marcela Kosová.
Sýria tvrdí, že odrazila izraelský raketový útok
Rakety mal vypáliť Izrael z oblasti Golanských výšin, cieľom mala byť oblasť ležiaca južne od Damasku, kde sú rozmiestnení príslušníci iránskych revolučných gárd a libanonského šiitského hnutia Hizballáh podporujúcich sýrsku vládu.
Showbiznis
Borat 2 a Nomadland získali Zlaté glóbusy v hlavných kategóriách
Nomadland bol vyhlásený za najlepšiu filmovú drámu, Borat Subsequent Moviefilm s britským komikom Sachom Baronom Cohenom v hlavnej úlohe sa stal najlepšou komédiou uplynulého roka.
Pápež František pripustil, že nemusí ostať v pápežskom úrade do smrti
„Zomriem ako pápež, či už úradujúci alebo emeritný. V Ríme. Do Argentíny sa nevrátim,“ povedal Svätý Otec v novom knižnom rozhovore.
Trump vystúpil prvýkrát po odchode z Bieleho domu: Nezakladám novú stranu
Joe Biden má za sebou najkatastrofálnejší prvý mesiac vo funkcii zo všetkých prezidentov v moderných dejinách USA, vyhlásil bývalý americký prezident pred stovkami prívržencov. Naznačil, že o štyri roky by mohol znova kandidovať v prezidentských voľbách.