Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. február 2021, 11:42

Spotrebiteľské ceny v eurozóne v januári vzrástli o 0,9 %

Napriek oživeniu zostáva miera inflácie v euroregióne hlboko pod cieľovou úrovňou Európskej centrálnej banky, ktorou je inflácia tesne pod hranicou 2 %.

Spotrebiteľské ceny v eurozóne sa v januári zotavili z decembrového medziročného poklesu o 0,3 % a vzrástli o 0,9 %. Ukázali to v utorok spresnené údaje európskeho štatistického úradu Eurostat, ktoré potvrdili predbežný odhad.

Napriek oživeniu zostáva miera inflácie v euroregióne hlboko pod cieľovou úrovňou Európskej centrálnej banky, ktorou je inflácia tesne pod hranicou 2 %.

Na ilustráciu, v januári 2020 bola miera inflácie v eurozóne na úrovni 1,4 %.

Eurostat ďalej uviedol, že v celej Európskej únii sa tempo rastu spotrebiteľských cien v januári 2021 zrýchlilo na 1,2 % z 0,3 % v decembri. Bolo však pomalšie ako 1,7 % v januári 2020.

Spomedzi členských štátov EÚ najnižšiu medziročnú mieru inflácie zaznamenali v januári Grécko (-2,4 %), Slovinsko (-0,9 %) a Cyprus (-0,8 %). A naopak, najvyššiu infláciu vykázali Poľsko (3,6 %), Maďarsko (2,9 %) a Česko (2,2 %).

Na Slovensku sa medziročná miera inflácie v januári znížila na 0,7 % z 1,6 % v decembri.

V porovnaní s decembrom medziročná miera inflácie klesla v troch členských štátoch, zostala stabilná v šiestich a v 18 vzrástla.

Čo sa týka jednotlivých komponentov, v januári mali najvyšší príspevok k ročnej miere inflácie v eurozóne ceny služieb , a to 0,65 percentuálneho bodu (pb). Nasledovali ceny neenergetických priemyselných výrobkov (0,37 pb), potravín, alkoholu a tabaku (0,30 pb). Ceny energií mali záporný príspevok, a to 0,41 pb.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, odhaduje rozpočtová rada. Veľkosť rezervy v rozpočte bude podľa nej nedostatočná. Väčšina z tejto sumy, až 1,5 miliardy eur, bude vynaložená na podporu ekonomiky a sociálne opatrenia, predovšetkým na podporu zachovania pracovných miest – kurzarbeit.

Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, veľkosť rezervy v rozpočte tak bude...

Uverejnil používateľ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť Pondelok 8. marca 2021
pred 33 minútami

Minister školstva hovorí, že od pondelka je v školách približne rovnaký počet žiakov ako minulý týždeň. V materských školách je do 30 percent a v základných školách do 50 percent detí. Gröhling vraví, že cez víkend sa uskutočnilo testovanie kloktaním žiakov druhého stupňa na štyroch základných školách. Zo sedemtisíc testov nebol žiaden pozitívny. (Expres)

pred 44 minútami

Branislav Gröhling zo SaS hovorí, že koaličné rokovania pokračujú a čaká sa na vyjadrenie poslaneckých klubov Sme rodina a OĽaNO. Do stredy podľa neho žiadne verejné vyhlásenia nazaznejú. Nemyslí si, že SaS sa zmieri s tým, že by výsledkom rokovaní nebola rekonštrukcia vlády. (rádio Expres)

Minister školstva Branislav Gröhling je hosťom Braňa Závodského.

Uverejnil používateľ Radio Expres Pondelok 8. marca 2021
pred 47 minútami

Nórsko zaznamenalo v roku 2020 až 19-percentný pokles sobášov oproti predchádzajúcemu roku, ktorý už aj tak priniesol najnižší údaj od roku 1927. Dnes o tom informoval nórsky štatistický úrad, ktorý dodal, že k poklesu viedla pandémia a opatrenia na jej zastavenie. Minulý rok bolo v Nórsku uzavretých 16 200 manželstiev. (tasr)

pred hodinou

Osobnosti talianskej verejnej sféry spustili kampaň, ktorou chcú popredný taliansky slovník donútiť k zmene definície pri hesle žena. V slovníku je okrem iného pri tomto hesle aj označenie pre sexuálnu pracovníčku či rôzne výrazy pre slúžku. To podľa aktivistov umocňuje problém sexizmu v spoločnosti. Slovník by nemal pri hesle žena uvádzať synonymá s negatívnou konotáciou. Píše český denník echo24.cz.