Novela vysokoškolského zákona by podľa KDH oslabila autonómiu vysokých škôl
Nezamýšľaným dôsledkom novely by mohla byť izolácia slovenského vysokého školstva od zvyšku Európy, čo by pre slovenské vysoké školstvo a vedu malo vážne dôsledky.
Navrhovaná novela vysokoškolského zákona by podľa mimoparlamentného hnutia KDH oslabila autonómiu vysokých škôl a viedla k izolácii slovenského vysokého školstva od zvyšku Európy. Hnutie žiada jej zásadné prepracovanie a prizvanie zástupcov vysokých škôl do procesu jej tvorby.
TASR o tom informoval hovorca KDH Stano Župa.
„Asi najvážnejší prešľap novely vidíme v tom, že spochybňuje význam akademickej samosprávy a s ňou súvisiaci princíp autonómie vysokých škôl. Pritom sú to stáročiami odskúšané stĺpy profesionálneho prístupu v činnosti vysokých škôl, záruky politickej neutrality akademickej pôdy a slobodného bádania,” skonštatoval predseda hnutia Milan Majerský.
Kritizuje tiež, že podmienky činnosti 35 slovenských vysokých škôl by sa novelou radikálne zmenili práve v čase, keď sa školy prispôsobujú náročnému komplexnému systému akreditácie s požiadavkami opierajúcimi sa o európske normy, novým cestám hodnotenia vedy, výskumu a umeleckej činnosti a pripravovaným zmenám vo financovaní vysokých škôl.
Avizované zásahy do fungovania vysokých škôl by podľa KDH určite neunikli pozornosti európskych akademických orgánov udeľujúcich licencie na výkon akreditačných činností práve v súvislosti s reformou akreditácie vysokých škôl. Nezamýšľaným dôsledkom novely by mohla byť izolácia slovenského vysokého školstva od zvyšku Európy, čo by pre slovenské vysoké školstvo a vedu malo vážne dôsledky.
„Návrh novely nenapĺňa účel tak rozsiahlych legislatívnych zmien. Nezameriava sa dostatočne na rozvoj vzdelávania a vedy, stabilizáciu študentov na Slovensku, napríklad osobitnými štipendiami, nevytvára rámec pre nevyhnutné zvýšenie financovania a neplní spoločenské očakávania,” dodal člen hnutia Marek Šmid.
Dnes treba vedieť
Slovensko.Digital považuje súčasnú registráciu na očkovanie za nezvládnutú
Upozorňuje, že je nutná zásadná zmena procesu ako takého, nielen úprava registračného formulára.
Redakcia The Washington Post čelí kritike za titulok o prezidentovi USA
„Nepísal ho náhodou samotný Biden?“ pýtajú sa užívatelia Twitteru.
Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, odhaduje rozpočtová rada. Veľkosť rezervy v rozpočte bude podľa nej nedostatočná. Väčšina z tejto sumy, až 1,5 miliardy eur, bude vynaložená na podporu ekonomiky a sociálne opatrenia, predovšetkým na podporu zachovania pracovných miest – kurzarbeit.
Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, veľkosť rezervy v rozpočte tak bude...
Uverejnil používateľ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť Pondelok 8. marca 2021
Očkovanie
Štáty kupujúce nepreverené vakcíny proti covidu za ne ponesú zodpovednosť
Členské krajiny Európskej únie majú právo si nezávisle od Európskej komisie a jej spoločnej nákupnej stratégie vakcín zakúpiť ruské alebo čínske vakcíny, ale ponesú zodpovednosť za prípadné následky ich používania.
Koaličná kríza
Heger volá po jednote vo vláde, sústrediť sa podľa neho treba na priority
Diskusia o situácii v koalícii patrí podľa ministra financií za zatvorené dvere. Sústrediť sa treba na reformy a ochranu zdravia a životov.
Minister školstva hovorí, že od pondelka je v školách približne rovnaký počet žiakov ako minulý týždeň. V materských školách je do 30 percent a v základných školách do 50 percent detí. Gröhling vraví, že cez víkend sa uskutočnilo testovanie kloktaním žiakov druhého stupňa na štyroch základných školách. Zo sedemtisíc testov nebol žiaden pozitívny. (Expres)
Branislav Gröhling zo SaS hovorí, že koaličné rokovania pokračujú a čaká sa na vyjadrenie poslaneckých klubov Sme rodina a OĽaNO. Do stredy podľa neho žiadne verejné vyhlásenia nazaznejú. Nemyslí si, že SaS sa zmieri s tým, že by výsledkom rokovaní nebola rekonštrukcia vlády. (rádio Expres)
Minister školstva Branislav Gröhling je hosťom Braňa Závodského.
Uverejnil používateľ Radio Expres Pondelok 8. marca 2021
Nórsko zaznamenalo v roku 2020 až 19-percentný pokles sobášov oproti predchádzajúcemu roku, ktorý už aj tak priniesol najnižší údaj od roku 1927. Dnes o tom informoval nórsky štatistický úrad, ktorý dodal, že k poklesu viedla pandémia a opatrenia na jej zastavenie. Minulý rok bolo v Nórsku uzavretých 16 200 manželstiev. (tasr)
Nemocnica v Komárne má už niekoľko týždňov plné kapacity lôžok s ventiláciou
Aktuálne sa zdravotníci starajú o 48 pacientov s ochorením COVID-19, z nich deviati sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu či neinvazívnu ventiláciu.
Osobnosti talianskej verejnej sféry spustili kampaň, ktorou chcú popredný taliansky slovník donútiť k zmene definície pri hesle žena. V slovníku je okrem iného pri tomto hesle aj označenie pre sexuálnu pracovníčku či rôzne výrazy pre slúžku. To podľa aktivistov umocňuje problém sexizmu v spoločnosti. Slovník by nemal pri hesle žena uvádzať synonymá s negatívnou konotáciou. Píše český denník echo24.cz.