Britské štúdie dokázali, že očkovanie výrazne znižuje počet hospitalizácií
Znížila sa miera hospitalizácie aj riziko nákazy pri dvoch sledovaných vakcínach – Pfizer/BioNTech a AstraZeneca.
Očkovanie proti novému koronavírusu výrazne prispieva k zníženiu počtu hospitalizovaných pacientov. Vyplýva to z výsledkov dvoch britských štúdií, ktoré boli zverejnené v pondelok, informuje agentúra AP.
Prvá štúdia bola vykonaná v Škótsku a podieľali sa na nej vedci z univerzít v Edinburghu a Glasgowe a tiež odborníci z regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Podľa ich zistení zaočkovanie prvou dávkou vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech spôsobilo pokles pacientov prijatých do nemocníc až do 85 percent; v prípade vakcíny od firmy AstraZeneca bol zaznamenaný pokles o 94 percent.
"Tieto výsledky sú veľmi povzbudivé a dávajú nám do budúcnosti veľa dôvodov na optimizmus," povedal profesor Aziz Sheikh z Usherovho inštitútu Edinburskej univerzity.
Druhú štúdiu uskutočnil Anglický úrad verejného zdravotníctva (PHE) medzi zdravotníkmi. Z predbežných výsledkov štúdie vyplýva, že riziko nákazy koronavírusom znížilo o 70 percent po prvej dávke a o 85 percent po druhej dávke vakcíny. Výsledky teda naznačujú aj to, že očkovacia látka môže pomôcť zabrániť aj šíreniu nákazy.
"Tieto nové dôkazy ukazujú, že vakcína chráni nás samotných, ale aj ľudí okolo nás," povedal britský minister zdravotníctva Matt Hancock.
Testovanie v širšej populácii navyše ukázalo, že vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech mala 57-percentnú účinnosť, čo sa týka bezpríznakového priebehu ochorenia u ľudí nad 80 rokov, a to tri až štyri týždne od podania prvej dávky. Po druhej dávke sa toto číslo zvýšilo až na 85 percent.
Celkovo by sa mal počet hospitalizácií i úmrtí už po prvej dávke vakcíny mal znížiť o viac ako 75 percent, uviedol Anglický úrad verejného zdravotníctva.
Dnes treba vedieť
Školy v Anglicku sa znovu otvorili pre všetky deti
Školy boli dosiaľ otvorené iba pre deti rodičov, ktorí pracujú v prvej línii, napríklad zdravotníkov.
O zrušení ústnej časti maturitnej skúšky, ktorá by sa mala realizovať v máji, sa zatiaľ neuvažuje. Povedal to minister školstva Branislav Gröhling. Na otázku, či by sa nemala zrušiť, povedal, že "možné je úplne všetko". Ako tvrdí, rozhodne sa podľa toho, ako sa bude vyvíjať situácia v súvislosti so šírením pandémie. (tasr)
Jana Bittó Cigániková žiada od Igora Matoviča verejné ospravedlnenie
Premiér ju ešte minulý rok označil "za ťažkú lobistku" Penty. Nevylúčila možnosť riešiť spor právnou cestou, ak predseda vlády nezareaguje.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal sťažnosť voči prepusteniu bývalej podpredsedníčky Najvyššieho súdu Jarmily Urbancovej a podnikateľa Zoroslava Kollára z väzby. O sťažnosti bude rozhodovať Najvyšší súd. (tasr)
UNESCO upozorňuje na násilie páchané voči novinárkam na internete
Podľa nedávneho prieskumu UNESCO a neziskovej organizácie International Center for Journalists až 73 percent opýtaných novinárok uviedlo, že pri svojej práci zažilo násilie na internete.
Predsedníčka správnej rady Európskej liekovej agentúry Christa Wirthumerová-Hocheová v nedeľu vyzvala členské štáty Európskej únie, aby neschvaľovali núdzové nasadenie ruskej vakcíny proti Covidu-19 Sputnik V vo svojich krajinách, kým EMA sama dostatočne neposúdi jej bezpečnosť a efektivitu. (echo24)
Slovensko.Digital považuje súčasnú registráciu na očkovanie za nezvládnutú
Upozorňuje, že je nutná zásadná zmena celého procesu, nielen úprava registračného formulára.
Redakcia The Washington Post čelí kritike za titulok o prezidentovi USA
„Nepísal ho náhodou samotný Biden?“ pýtajú sa užívatelia Twitteru.
Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, odhaduje rozpočtová rada. Veľkosť rezervy v rozpočte bude podľa nej nedostatočná. Väčšina z tejto sumy, až 1,5 miliardy eur, bude vynaložená na podporu ekonomiky a sociálne opatrenia, predovšetkým na podporu zachovania pracovných miest – kurzarbeit.
Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, veľkosť rezervy v rozpočte tak bude...
Uverejnil používateľ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť Pondelok 8. marca 2021
Očkovanie
Štáty kupujúce nepreverené vakcíny proti covidu za ne ponesú zodpovednosť
Členské krajiny Európskej únie majú právo si nezávisle od Európskej komisie a jej spoločnej nákupnej stratégie vakcín zakúpiť ruské alebo čínske vakcíny, ale ponesú zodpovednosť za prípadné následky ich používania.