Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. február 2021, 19:15

Konžská vláda obvinila z prepadu konvoja OSN povstalcov z Rwandy

K prepadu došlo v pondelok na východe krajiny a o život pri ňom prišli traja ľudia. Medzi obeťami je aj taliansky veľvyslanec Luca Attanasio.

Konžská demokratická republika (KDR) vyhlásila, že zodpovednosť za pondelkový útok na konvoj vozidiel OSN nesie povstalecká skupina rwandských Hutuov.

K prepadu došlo v pondelok na východe KDR a o život pri ňom prišli traja ľudia. Medzi obeťami je aj taliansky veľvyslanec Luca Attanasio, informovala agentúra AFP.

"Konvoj Svetového potravinového programu (WFP) sa stal obeťou ozbrojeného útoku príslušníkov Demokratických síl za oslobodenie Rwandy" (FDLR), uvádza sa vo vyhlásení ministerstva vnútra KDR s tým, že štyria ďalší ľudia sa stali obeťou únosu. Jeden z nich sa už medzičasom našiel.

Podľa diplomatického zdroja citovaného agentúrou AFP 43-ročný taliansky veľvyslanec bol pri útoku vážne "postrelený do brucha" a "v kritickom stave" evakuovaný do nemocnice v Gome. Attanasio bol veľvyslancom v KDR od októbra 2019, ako diplomat v tejto krajine pôsobil od roku 2017.

Hovorca armády KDR v regióne Severné Kivu, Guillaume Djike, potvrdil, že o život prišli ešte dvaja ľudia. Podľa portálu France24 ide o vodiča auta a osobného strážcu veľvyslanca.

K incidentu došlo na území národného parku Virunga, na mieste ležiacom asi 20 kilometrov severne od Gomy, hlavného mesta provincie Severné Kivu, ktorú už viac ako 25 rokov sužujú násilnosti ozbrojených skupín.

Národný park Virunga bol založený v roku 1925, je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a je domovom asi štvrtiny svetovej populácie kriticky ohrozených horských goríl.

Posledných 25 rokov východná časť KDR zažíva ozbrojené potýčky medzi skupinami bojujúcimi o kontrolu nad miestnymi bohatými náleziskami nerastov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Branislav Gröhling zo SaS hovorí, že koaličné rokovania pokračujú a čaká sa na vyjadrenie poslaneckých klubov Sme rodina a OĽaNO. Do stredy podľa neho žiadne verejné vyhlásenia nazaznejú. Nemyslí si, že SaS sa zmieri s tým, že by výsledkom rokovaní nebola rekonštrukcia vlády. (rádio Expres)

Minister školstva Branislav Gröhling je hosťom Braňa Závodského.

Uverejnil používateľ Radio Expres Pondelok 8. marca 2021
pred 11 minútami

Nórsko zaznamenalo v roku 2020 až 19-percentný pokles sobášov oproti predchádzajúcemu roku, ktorý už aj tak priniesol najnižší údaj od roku 1927. Dnes o tom informoval nórsky štatistický úrad, ktorý dodal, že k poklesu viedla pandémia a opatrenia na jej zastavenie. Minulý rok bolo v Nórsku uzavretých 16 200 manželstiev. (tasr)

pred 38 minútami

Osobnosti talianskej verejnej sféry spustili kampaň, ktorou chcú popredný taliansky slovník donútiť k zmene definície pri hesle žena. V slovníku je okrem iného pri tomto hesle aj označenie pre sexuálnu pracovníčku či rôzne výrazy pre slúžku. To podľa aktivistov umocňuje problém sexizmu v spoločnosti. Slovník by nemal pri hesle žena uvádzať synonymá s negatívnom konotáciou. Píše český denník echo24.cz.

pred 43 minútami

Slovensko čaká opäť mrazivá noc. Teplota klesne na -3 až  -8 stupňov. V údoliach miestami na -9 až -14. Územie Slovenska začína podľa meteorológov ovplyvňovať studený front, ktorý je spojený s tlakovou nížou so stredom nad európskym Ruskom. (shmú)

pred hodinou

Poslanci, ktorí odišli z Kotlebovej ĽSNS, získali bývalú stranu Ivana Gašparoviča. Vyhli sa tak povinnosti vyzbierať 10-tisíc podpisov. Nový názov projektu oznámia v najbližších dňoch. Jednou z tvarí ich novej strany by mohla byť aj Martina Šimkovičová. (Aktuality.sk)