Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. február 2021, 18:33

Ivan Korčok požiadal partnerov v EÚ o pomoc pri zabezpečení vakcín

Minister zahraničia tiež oznámil dohodu o tom, že Rumunsko k nám na tri týždne pošle na výpomoc lekársky tím.

Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok uviedol po skončení pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, že tento formát rokovaní využil aj na to, aby ostatných rezortných kolegov požiadal o pomoc pri zabezpečovaní dostatočného množstva vakcín proti COVID-19 pre Slovensko.

Šéf slovenskej diplomacie dodal, že počas svojho vystúpenia predstavil súčasnú pandemickú situáciu na Slovensku spojenú s vysokým počtom úmrtí na koronavírus.

"Obrátil som sa na všetkých ministrov zahraničných vecí so žiadosťou o pomoc. Aby nám poskytli, požičali v tejto chvíli vakcínu pokiaľ ju majú k dispozícii a neočkujú takým tempom ako Slovensko alebo ju z iného dôvodu nespotrebuvávajú," vysvetlil Korčok.

Upozornil, že v podobnej situácii sa nachádza celá Európa a aj preto komunikuje aj mimo EÚ v snahe zabezpečiť dostatočný počet vakcín pre Slovensko. Priznal, že žiaden z ministrov mu po jeho vystúpení nevedel prisľúbiť, že dodá Slovákom v najbližších dňoch státisíce vakcín. Zároveň však podľa jeho slov urobia príslušné štruktúry maximum pre to, aby zaistili dostatok očkovacích látok.

Korčok ocenil, že sa našli krajiny EÚ, ktoré zareagovali na výzvy SR o pomoc a spresnil, že šéf rumunskej diplomacie Bogdan Aurescu zabezpečí vyslanie tímu zdravotníkov na Slovensko po dobu troch týždňov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Branislav Gröhling zo SaS hovorí, že koaličné rokovania pokračujú a čaká sa na vyjadrenie poslaneckých klubov Sme rodina a OĽaNO. Do stredy podľa neho žiadne verejné vyhlásenia nazaznejú. Nemyslí si, že SaS sa zmieri s tým, že by výsledkom rokovaní nebola rekonštrukcia vlády. (rádio Expres)

Minister školstva Branislav Gröhling je hosťom Braňa Závodského.

Uverejnil používateľ Radio Expres Pondelok 8. marca 2021
pred 8 minútami

Nórsko zaznamenalo v roku 2020 až 19-percentný pokles sobášov oproti predchádzajúcemu roku, ktorý už aj tak priniesol najnižší údaj od roku 1927. Dnes o tom informoval nórsky štatistický úrad, ktorý dodal, že k poklesu viedla pandémia a opatrenia na jej zastavenie. Minulý rok bolo v Nórsku uzavretých 16 200 manželstiev. (tasr)

pred 34 minútami

Osobnosti talianskej verejnej sféry spustili kampaň, ktorou chcú popredný taliansky slovník donútiť k zmene definície pri hesle žena. V slovníku je okrem iného pri tomto hesle aj označenie pre sexuálnu pracovníčku či rôzne výrazy pre slúžku. To podľa aktivistov umocňuje problém sexizmu v spoločnosti. Slovník by nemal pri hesle žena uvádzať synonymá s negatívnom konotáciou. Píše český denník echo24.cz.

pred 40 minútami

Slovensko čaká opäť mrazivá noc. Teplota klesne na -3 až  -8 stupňov. V údoliach miestami na -9 až -14. Územie Slovenska začína podľa meteorológov ovplyvňovať studený front, ktorý je spojený s tlakovou nížou so stredom nad európskym Ruskom. (shmú)

pred hodinou

Poslanci, ktorí odišli z Kotlebovej ĽSNS, získali bývalú stranu Ivana Gašparoviča. Vyhli sa tak povinnosti vyzbierať 10-tisíc podpisov. Nový názov projektu oznámia v najbližších dňoch. Jednou z tvarí ich novej strany by mohla byť aj Martina Šimkovičová. (Aktuality.sk)