Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. február 2021, 17:35

Český ústavný súd zrušil časť obmezení pre maloobchod, v praxi sa nič nemení

Súdu prekážalo, že vládne opatrenia neboli rovnaké pre všetky druhy podnikania a neboli dostatočne zdôvodnené.

Český ústavný súd zrušil v pondelok časť obmedzení pre maloobchod zavedených v súvislosti so šírením koronavírusu. Súdu prekážalo, že vládne opatrenia neboli rovnaké pre všetky druhy podnikania a neboli dostatočne zdôvodnené, informovali spravodajské servery iDNES.cz a Novinky.cz.  

Rozhodnutie ústavného súdu, vydané na podnet skupiny senátorov, však súčasné opatrenia nijako neovplyvňuje a v praxi sa pre obchody a služby nateraz nič nemení. Týkalo sa totiž len konkrétneho uznesenia vlády z 28. januára, ktoré už medzičasom, nie je v platnosti.

Sudcovia namietali najmä voči tomu, že vláda nedokázala vysvetliť, prečo svojimi opatreniami obmedzila podnikanie značnej časti maloobchodných prevádzok, zatiaľ čo ďalšia časť tohto odvetvia mohla ďalej fungovať na základe výnimiek.

Súdu prekážal napríklad výber predajní, ktoré zostali otvorené a ktoré museli byť naopak zatvorené. Kým železiarstva či kvetinárstva zostávali otvorené, nákup detskej obuvi alebo zimného oblečenia nebol v špecializovaných kamenných predajniach možný.

Návrh na zrušenie spomínaných opatrení predložila na Ústavný súd vlani v novembri časť senátorov. Týkal sa konkrétnych reštrikcií, ktoré už síce nie sú v platnosti, ale nahradili ich nové s podobným obsahom. Senátori neskôr svoj pôvodný návrh na zrušenie zákazu maloobchodu doplnili, takže súd mohol zrušiť aj súvisiace uznesenie vlády z januára tohto roku.

Samotný ústavný súd považuje závery obsiahnuté v odôvodnení svojho nálezu za veľmi zásadné, pretože predstavujú akési "memento" pre prípadné ďalšie reštriktívne opatrenia vlády, uvádza iDNES.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Predsedníčka správnej rady Európskej liekovej agentúry Christa Wirthumerová-Hocheová v nedeľu vyzvala členské štáty Európskej únie, aby neschvaľovali núdzové nasadenie ruskej vakcíny proti Covidu-19 Sputnik V vo svojich krajinách, kým EMA sama dostatočne neposúdi jej bezpečnosť a efektivitu. (echo24)

pred 23 minútami

Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, odhaduje rozpočtová rada. Veľkosť rezervy v rozpočte bude podľa nej nedostatočná. Väčšina z tejto sumy, až 1,5 miliardy eur, bude vynaložená na podporu ekonomiky a sociálne opatrenia, predovšetkým na podporu zachovania pracovných miest – kurzarbeit.

Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, veľkosť rezervy v rozpočte tak bude...

Uverejnil používateľ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť Pondelok 8. marca 2021
pred 48 minútami

Minister školstva hovorí, že od pondelka je v školách približne rovnaký počet žiakov ako minulý týždeň. V materských školách je do 30 percent a v základných školách do 50 percent detí. Gröhling vraví, že cez víkend sa uskutočnilo testovanie kloktaním žiakov druhého stupňa na štyroch základných školách. Zo sedemtisíc testov nebol žiaden pozitívny. (Expres)

pred 59 minútami

Branislav Gröhling zo SaS hovorí, že koaličné rokovania pokračujú a čaká sa na vyjadrenie poslaneckých klubov Sme rodina a OĽaNO. Do stredy podľa neho žiadne verejné vyhlásenia nazaznejú. Nemyslí si, že SaS sa zmieri s tým, že by výsledkom rokovaní nebola rekonštrukcia vlády. (rádio Expres)

Minister školstva Branislav Gröhling je hosťom Braňa Závodského.

Uverejnil používateľ Radio Expres Pondelok 8. marca 2021
pred hodinou

Nórsko zaznamenalo v roku 2020 až 19-percentný pokles sobášov oproti predchádzajúcemu roku, ktorý už aj tak priniesol najnižší údaj od roku 1927. Dnes o tom informoval nórsky štatistický úrad, ktorý dodal, že k poklesu viedla pandémia a opatrenia na jej zastavenie. Minulý rok bolo v Nórsku uzavretých 16 200 manželstiev. (tasr)