Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. február 2021, 17:10

Koronakríza

Pacienti v nemocniciach stále pribúdajú. Matovič si chce pýtať radu od vedcov

Pacienti v nemocniciach stále pribúdajú. Matovič si chce pýtať radu od vedcov

Premiér Igor Matovič. Foto – TASR

Premiér vraví, že on chce odborníkov na utorkovom stretnutí najmä počúvať a pýtať sa, kde nastala chyba. Odvolávanie Mareka Krajčího odmietol.

Slovensko dnes dosiahlo rekordný počet hospitalizovaných ľudí s covidom alebo podozrením naň. „Nech robíme čokoľvek, počet pacientov v nemocniciach nám neustále rastie,“ vyhlásil popoludní na tlačovke s názvom „Covid-19: Ako ďalej?“ premiér Igor Matovič.

V štatistike počtu pacientov v nemocniciach, ktorý sa aktuálne blíži k štyrom tisíckam, sme vzhľadom na počet obyvateľov najhorší na svete. Vedieme aj v štatistike obetí na počet obyvateľov.

Premiér tvrdí, že vypočul volanie verejnosti aj prezidentky Zuzany Čaputovej a od polovice decembra neriadi pandémiu na Slovensku on. Posledné týždne je to len v rukách odborníkov. „Opatrenia sú také, ako navrhovali vedci. Nie je však vidieť zásadný rozdiel. V nemocniciach dosahujeme stropy v počte hospitalizovaných,“ povedal.

Odborníci však už na jeseň volali po prísnejších opatreniach. Zákaz vychádzania však platí až od 1. januára, cez Vianoce bol lockdown veľmi mierny. Predseda vlády tvrdí, že každý má svoj podiel viny na súčasnej situácii, okrem tých, ktorí opatrenia od začiatku dodržiavajú. 

Pozval asi dvadsiatku expertov

Matovič sa rozhodol teraz povolať vedcov a odborníkov, napriek tomu, že ich v posledných mesiacoch viackrát kritizoval. V utorok popoludní ich pozýva na stretnutie, aby sa bavili o tom, ako ďalej v pandémii postupovať a ako zmeniť pravidlá tak, aby sa situácia zlepšila. 

Prísť by mali napríklad autori covid automatu a mediálne známi infektológovia, virológovia a ďalší odborníci. Spomenul napríklad ekonomického analytika Martina Šustra. Na sociálnej sieti Matovič píše, že pozval asi dvadsiatku vedcov.

Podľa vlastných slov chce on zajtra na stretnutí najmä počúvať. Odborníkov vraj zvoláva preto až teraz, lebo čakal, či lockdown a covid automat zaberú. Keďže sa tak nedeje, chce zistiť, kde nastala chyba.

Na facebooku opätovne obhajuje svoj nápad novembrového plošného testovania. „Za 5 mesiacov jediné opatrenie, ktoré dokázalo zastaviť nárast počtu hospitalizácií, bolo plošné testovanie začiatkom novembra,“ napísal.

Viacerí experti však už poukázali na to, že krivka sa začiatkom novembra na chvíľu zlomila najmä vďaka lockdownu, ktorý vláda pred testovaním zaviedla.

Inzercia

O Sputniku má rozhodnúť Krajčí

Igor Matovič sa vyjadril aj k výzve ministra práce Milana Krajniaka o otváraní kostolov. „Som veriaci, ale otváranie kostolov by bolo teraz nezodpovedné,“ vyhlásil s tým, že zajtra sa o tom môžu rozprávať odborníci na avizovanom stretnutí. „Neočakávam však iný názor,“ dodal.

Čo sa týka ruskej vakcíny, premiér zopakoval, že by bol rád, ak by minister zdravotníctva povolil nákup Sputnika V. „Ale je to jeho autonómne rozhodnutie.“ Podľa Matoviča je situácia na Slovensku „zrelá na to, aby sme začali používať kvalitnú vakcínu“.

Odvolávanie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího za zlú epidemickú situáciu odmieta. „Neodvolávajme obete, ale páchateľov,“ povedal narážajúc na tých, ktorí podľa neho blokovali nákup antigénových testov či sprísňovanie opatrení. Dodáva, že Krajčí bol jediný, kto stále trval na prísnych opatreniach a prosil o prijatie lockdownu.

Čítajte tiež

Uvoľňovanie pre zaočkovaných ešte nie

Na otázku, či polícia dostatočne kontroluje opatrenia, hovorí, že „ľudia sú voči policajtom v obrovskej presilovke“ a nedá sa ustrážiť, aby pravidlá neporušovali.

Novinári sa ho pýtali aj na možné komplikácie pri snahe predĺžiť núdzový stav, keďže strany SaS aj Za ľudí si chcú stanoviť podmienky, za akých hlasovanie v prospech predĺženia podporia. Matovič vraví, že mu to pripadá detinské. „Som zvedavý, kto si zoberie Čierneho Petra za to, že tu nebudeme mať núdzový stav. Bol by to armagedon.“ K téme sa má v pondelok večer stretnúť koaličná rada.

Premiér nechcel povedať, ako dopadlo rozhodnutie v súvislosti s kloktacími testami pre školy. Vraví, že on osobne by chcel ísť „rakúskou cestou“ a nakúpiť krátke antigénové testy. „Je lepšie, aby sa deti takto testovali častejšie ako len raz či dvakrát do týždňa.“

Matovič ešte nechce hovoriť o možných uvoľneniach opatrení pre zaočkovaných ľudí. „Teraz to nie je téma dňa,“ povedal s tým, že by to bolo nefér voči nezaočkovaným ľuďom, ktorí sa k vakcíne ešte nedostali. Podľa neho má zmysel sa o tom baviť, keď budeme vedieť, že už nie sú ľudia, ktorí by sa chceli dať zaočkovať.

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúr podal sťažnosť voči prepusteniu bývalej podpredsedníčky Najvyššieho súdu Jarmily Urbancovej a podnikateľa Zoroslava Kollára z väzby. O sťažnosti bude rozhodovať Najvyšší súd. (tasr)

pred 21 minútami

Predsedníčka správnej rady Európskej liekovej agentúry Christa Wirthumerová-Hocheová v nedeľu vyzvala členské štáty Európskej únie, aby neschvaľovali núdzové nasadenie ruskej vakcíny proti Covidu-19 Sputnik V vo svojich krajinách, kým EMA sama dostatočne neposúdi jej bezpečnosť a efektivitu. (echo24)

pred 37 minútami

Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, odhaduje rozpočtová rada. Veľkosť rezervy v rozpočte bude podľa nej nedostatočná. Väčšina z tejto sumy, až 1,5 miliardy eur, bude vynaložená na podporu ekonomiky a sociálne opatrenia, predovšetkým na podporu zachovania pracovných miest – kurzarbeit.

Náklady boja proti koronavírusu v tomto roku môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur, veľkosť rezervy v rozpočte tak bude...

Uverejnil používateľ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť Pondelok 8. marca 2021
pred hodinou

Minister školstva hovorí, že od pondelka je v školách približne rovnaký počet žiakov ako minulý týždeň. V materských školách je do 30 percent a v základných školách do 50 percent detí. Gröhling vraví, že cez víkend sa uskutočnilo testovanie kloktaním žiakov druhého stupňa na štyroch základných školách. Zo sedemtisíc testov nebol žiaden pozitívny. (Expres)