Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
22. február 2021

Postoj Martina Šustra

Právo robiť chyby

Prečo nebolo v októbri zlyhaním nakúpiť antigénové testy RapiGen.

Právo robiť chyby

Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto - TASR/Jaroslav Novák

Kto nič nerobí, nič nepokazí. Chybami sa človek učí. Aj cieľom tohto komentára je pomôcť poučiť sa z chýb, nie ukazovať prstom. Poučiť sa z chýb pri nákupe a používaní RapiGen testov.

Na pripomenutie: v októbri kúpili Štátne hmotné rezervy asi milión antigénových testov RapiGen. Neskôr sa ukázalo, že testy sú veľmi málo kvalitné. V novembri sa vo vedeckej literatúre ukázali prvé výsledky nezávislých testov, v decembri to už bolo pomerne známe. V januári sme ich prestali používať a 11. januára začal nákup vyšetrovať generálny prokurátor.

Nákup testov v októbri nebol chybou. V októbri sa antigénové testy zdali byť skvelou vecou a dokonca aj plošné testovanie celej populácie vyzeralo ako veľmi dobrý nápad. Antigénové testy boli vtedy novinkou. Okrem výrobcov o ich kvalite nemal nik dobré informácie. Štátne hmotné rezervy nakúpili testy od viacerých výrobcov. Možno nie úplne úmyselne, ale bolo to dobré rozhodnutie. Viaceré z nakúpených testov sa ukázali byť kvalitné, jedny – RapiGen – boli zlé. To sa vtedy ešte nedalo vedieť.

Je to tak, ako keď prídete do orientálnej reštaurácie. Plnej voňavých a lákavých jedál, ale nie je isté, ako budú chutiť. Nenaberiete si preto plný tanier toho najkrajšieho jedla, ale radšej po troške z päť-šesť rôznych. Snáď nakoniec väčšina z nich budú ozajstné lahôdky, z ktorých si dáte repete, a zvyšné pôjdu do koša. Mimochodom, čím opatrnejší budete pri výbere a čím viac menších porcií ochutnáte, tým väčšia šanca, že niektorá z nich nebude chutná.

Nie je chybou robiť rozhodnutia, ktoré sa neskôr ukážu byť nesprávne, ak to v čase rozhodnutia vyzeralo ako dobrá myšlienka. Každý veľký vynálezca vyskúšal stovky nápadov, ktoré nikam neviedli. Každý úspešný podnikateľ má za sebou aj nevydarené projekty. Kto nikdy nechce spraviť chybu, bude musieť kráčať iba po vychodených chodníčkoch a nepodarí sa mu nič nové ani výnimočné.

Od štátnej správy, samozrejme, nečakáme výnimočnú kreativitu. Chápeme, že je od prírody opatrná. Občas by sa však mala pustiť aj do rozumného rizika. K čomu patrí aj možnosť robiť chyby, poučiť sa z nich a nabudúce to spraviť lepšie.

Chybou nášho štátu teda nebolo nakúpiť testy. V tom čase sa javilo, že spĺňajú špecifikácie, že ich rozumne využijeme a obstarávanie sa zdá byť čisté. Chybou bolo ďalej tie testy používať vtedy, keď sa ukázalo, že nefungujú podľa očakávaní. Prvé nezávislé štúdie hodnotiace antigénové testy sa začali objavovať koncom októbra. Vplyvná štúdia špičkového nemeckého virológa Drostena a spoluautorov z 13. novembra ukazuje výrazne nižšiu senzitivitu RapiGen testov.

Koncom decembra a v januári bolo aj zo skúseností našich mobilných odberových miest vidieť, že RapiGen testy nachádzali výrazne menej pozitívnych osôb. Vtedy bol čas ich prestať používať. Namiesto toho štátne inštitúcie opakovali, že testy spĺňajú všetky kritériá z obstarávania, že sú v EÚ registrované a že ich treba minúť.

Inzercia

Prestali sme s nimi, až keď ich primátor Nitry odmietol vo svojom meste použiť a keď Richard Kollársérii príspevkov ukázal ich omnoho horšie výsledky. Zaklincoval to pán premiér typicky prostorekým vyhlásením, že RapiGenmi by „netestoval ani psa“.

Čítajte tiež

To si všimol už aj Dr. Maroš Žilinka, v tom čase mesiac vo funkcii generálneho prokurátora. Promptne dal nákup týchto testov preveriť aj z pohľadu trestného práva. A to je chyba. Ak by bolo podozrenie na korupciu pri ich obstarávaní, bola by aktivita prokurátora vítaná. Také podozrenie však nemáme. Žilinka sa opieral iba o verejné vyhlásenie premiéra, že nákup testov RapiGen bol nevýhodný. Ak by sa takto malo postupovať rutinne – ak by sa mali kriminalizovať všetky kroky úradov, ktoré sa nevydaria – zadusí to akúkoľvek iniciatívu vo verejnej správe. Úradníci v strachu z neúspechu sa pustia iba do overených postupov. Na akúkoľvek iniciatívu radšej zabudnú.

Už aj tak je kreativita a iniciatíva vo verejnej správe zriedkavá. Hrozba dodatočnej kriminalizácie nás o ňu pripraví práve v časoch, keď sa svet rýchlo mení. Zmeny, ktoré sme zažili počas koronakrízy, budú iba maličkosťou v porovnaní s tými, ktoré si vynúti klimatická kríza, prechod k vedomostnej spoločnosti či nástup umelej inteligencie. V blízkej budúcnosti budeme potrebovať agilnú a iniciatívnu štátnu správu. Preto je Žilinkov postup oveľa väčšou chybou, než sa môže na prvý pohľad zdať. Oveľa väčšou chybou, než len podporiť v politickom boji jedného koaličného partnera proti druhému.

Ako však hovorí príslovie: chybami sa človek učí. Snáď sa pán generálny prokurátor zo svojej chyby čoskoro poučí.

Zvyšné RapiGen testy treba jednoducho zlikvidovať ako akékoľvek iné nepoužité lieky. A poučiť sa – že nie je chybou nakúpiť aj testy s neistými výsledkami, keď je času málo. Ale že máme tie testy čo najrýchlejšie preveriť v našich laboratóriách a nečakať, kým sa v praxi ukáže, že sme sa mýlili. Sú ťažké časy a nesmieme sa báť ísť aj do vykalkulovaného rizika. Tomu riziku však treba rozumieť – aj na generálnej prokuratúre.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva