Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
22. február 2021

Šéf pohrebnej asociácie

Krematóriá idú bez prestávky a potrebujú servis, štát nám sľúbil pomoc

Rozhovor s predsedom Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislavom Strížom.

Krematóriá idú bez prestávky a potrebujú servis, štát nám sľúbil pomoc

Laidislav Stríž. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Už dlhodobo upozorňujete na problémy pohrebníctiev a krematórií v súvislosti s vysokým počtom zosnulých. Aká je aktuálna situácia?

Čo sa týka pochovávania, to funguje. Z dôvodu výkopu hrobov treba síce čakať niekedy až týždeň a pol, no pohrebné služby aj správy cintorínov sa snažia a situáciu zvládajú. Kritický problém nastal pri krematóriách, ktoré idú na plné obrátky a ich pece v jednom kuse. Už hlásia, že budú potrebovať údržbu.

Problém spočíva v čom?

Na spopolnenie čaká viac zosnulých, pričom keď jedno krematórium pozastavíte, aby si spravilo potrebnú údržbu, tak sa čas spopolnenia a vrátenia popola príbuzným natiahne aj na štyri týždne.

Viete povedať, aký je nárast zosnulých?

Neriešime čísla tohto charakteru, my vidíme, že počty narastajú, pričom treba povedať, že nárast zosnulých je v niektorých regiónoch výraznejší, v iných je situácia normálna ako v minulosti.

Problém spočíva v tom, že ešte stále v niektorých krematóriách čaká okolo 250 zosnulých na spopolnenie a keď takéto krematórium odstavíte na údržbu, ktorá môže trvať týždeň aj dva, tak za ten čas, samozrejme, pribudnú ďalšie desiatky zosnulých.

Krematórium v Nových Zámkoch už od 12. februára neprijíma ďalších zosnulých, jednak pre nedostatok kapacity a tiež potrebuje urobiť údržbu kremačnej pece. Vy ste sa vyjadrili, že nikto z kompetentných situáciu tohto krematória neriešil. Čo ste tým mysleli?

Spozorneli sme, keď majiteľ krematória pán Molnár upozornil cez podateľňu regionálny úrad verejného zdravotníctva, že ide odstaviť svoje zariadenie z dôvodu údržby. Nič sa však nedialo, nikto z kompetentných na jeho upozornenie nereagoval.

Práve toto krematórium aj s Nitrou obhospodaruje obvod Banskej Bystrice, kde nemajú funkčné krematórium – a odtiaľ aj prichádza najviac tiel na spopolnenie. Keďže situácii v Nových Zámkoch sa nikto nevenoval, zvolali sme minulý týždeň vo štvrtok tlačovku. Postupné napĺňanie hlásilo totiž aj krematórium v Nitre a v Leviciach. Našťastie, problém sa začal riešiť.

Čo ste kompetentným hovorili?

Upozorňovali sme na to, že keď pán Molnár odstaví zariadenie, nebude môcť prijímať ďalšie telá a bude problém, kam ich uložíme. Nemôžeme ich totiž donekonečna niekde uskladňovať, vstupujú do toho rôzne faktory, napríklad aj počasie. Na vysvetlenie, kontajnery musíme chladiť aspoň na päť stupňov Celzia. V prípade, že sa telo nespopolní do dvoch týždňov, musí sa začať chladiť až na mínus desať stupňov.

Navyše, krízový štáb sme museli upozorniť na to, že krematóriá potrebujú akýsi nádych a výdych, a že bude treba zabezpečiť výnimku pre technikov, ktorí prídu spraviť potrebnú údržbu, lebo žiadny by sem neprišiel pod podmienkou dvojtýždňovej karantény.

Oni sú zo zahraničia?

V prípade krematórií v Nitre a Nových Zámkoch sú to technici z Českej republiky. Nemôžeme v tejto situácii dopustiť, aby sa niektoré z krematórií pokazilo, to by spôsobilo vážny problém.

Koncom týždňa ste boli na ministerstve vnútra, kde ste rokovali so sekciou krízového riadenia ministerstva aj Úradom verejného zdravotníctva. Novinári dostali informáciu, že v prípade, ak krematórium nebude mať dostatočné chladiace kapacity, alebo bude musieť vykonať údržbu, bude si môcť prenajať chladiace priestory, pričom náklady bude niesť štát. Je týmto problém pre vás vyriešený?

Bude záležať od situácie, ale my sme v zásade toto riešenie uvítali. Len na vysvetlenie, niektoré pohrebné služby, aj tie, ktoré vozia nebohých do krematórií v Nových Zámkoch a Nitry, naraz nebudú mať kam dávať toľko rakiev, ktoré bude treba spopolniť, kým budú tieto krematóriá odstavené.

Tieto pohrebné služby majú v niektorých obciach prenajaté chladiarenské zariadenia a domy smútkov. V priebehu týždňa budeme mať informácie z terénu, podľa ktorých sa ukáže, ako postupovať. Podľa potreby sa totiž budú potom tieto chladiarenské zariadenia presúvať.

Môžete teda povedať, že pre najbližšie týždne nehrozí, že budú telá nebožtíkov vystavené nehodným podmienkam?

Tohto sa neobávam. Pohrebné a kremačné služby sa správajú zodpovedne, kontajnery fungujú a sú chladené, len nárast počtu zomrelých je strašne obrovský a naozaj treba situáciu riadiť a ukočírovať. Preto sme si sadli s krízovým štábom, aby sa to riešilo dôstojným spôsobom. Nemusíme sa však báť, je to svojím spôsobom vyriešené v zmysle, že kde bude treba, tam krízový štáb postaví kamiónové chladiarenské zariadenie.

Koľko môže trvať takáto situácia?

Počítam, že ešte tri až štyri týždne to budeme musieť nejako vydržať. Objednávky na kremáciu pribúdajú. Pozostalí si spopolnenie volia ako lacnejší variant. Aj preto nám pribúda toľko zosnulých v krematóriách.

Inzercia

Neočakávate, že sa to teraz preklopí, že pre aktuálnu situáciu si budú voliť ľudia na čas pochovávanie?

Nie, neočakávam. Ekonomické hľadisko zostane silné, pozostalí majú ozaj málo peňazí, otáčajú každé euro. Plus mnohí majú neistotu, ako na tom budú o pol roka, a preto si vyberajú jednoduchšie a lacnejšie riešenie. V prípade spopolnenia si stačí kúpiť urnovú stenu, kým pri klasickom pochovávaní máte výdavky na hrobové miesto, náhrobný kameň a podobne.

Krematórium v Nových Zámkoch, ktoré zastavilo príjem zosnulých. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Koľko trvá pri údržbe odstávka krematória?

Záleží od toho, čo bude treba riešiť. Určite to technici nebudú naťahovať ani o hodinu dlhšie, ak bude všetko v poriadku. No treba pripomenúť, že všetky krematóriá idú od začiatku decembra na plné otáčky, je tam od 800 do tisíc stupňov Celzia a nažhavenosť šamotov je obrovská. Pokiaľ bude treba meniť jednotlivé šamoty, nevieme čas odhadnúť.

Pán Molnár nám v rozhovore ešte v januári vysvetľoval, že za normálnych okolností bežný cyklus zariadenia znamená, že dve noci sa spaľuje, potom nasleduje dva dni prestávka, a potom pokračuje...

Áno, aj ostatní to tak robia, pec potrebuje nádych a výdych. Lenže keď sa vám intenzívne zhromažďujú zosnulí, tak riešite, čo spravíte? Odstavíte na chvíľu, dobre, ale potom sa vám nahromadia ďalší a ďalší. Prevádzkovatelia krematórií vedia, o čom hovoria, ale teraz tie pece idú na plné obrátky.

V akom horizonte sa môžu dostať krematóriá v Nitre a Levíc do situácie, že budú musieť tiež odstaviť?

Neviem presne povedať, no musí sa to skoordinovať. Keď prídu technici, najprv by mali spraviť jedno, potom druhé, aby sme to ako krajina zvládli.

Nemôže sa to na niečom skomplikovať?

Máme krízový štáb, platí núdzový stav a máme riešenia. V tomto smere nemám obavy. Je tu však ešte jedna oblasť, kde bude treba hľadať nejaké riešenia – samosprávy nebudú mať len tak peniaze navyše na vybudovanie či už nového cintorína alebo ďalších vecí, ako napríklad urnových stien. Aj v tomto bude treba pomôcť ľuďom, aby mali dôstojne pochovaných príbuzných.

Vy ste volali tiež po tom, aby boli pracovníci pohrebných služieb a krematórií skôr očkovaní. No zrejme nič také nebude. Čím si to obhajujete, keďže verejne bolo povedané, že infekcie pri nebožtíkoch na covid sa netreba báť?

Nejde ani tak o nebohých, ale riziko vidíme skôr od príbuzných, ktorí prídu vybavovať pohreb a nepovedia pracovníčkam, že sú pozitívni. Možno šoférov alebo iných zamestnancov vieme nahradiť, ale nevieme nahradiť rýchlo náš „office“, ktorý má každá pohrebná služba zabehnutý.

Navyše ľudia nezomierajú len v nemocniciach, ale často aj doma. Problém je v tom, že keď pohrebná služba príde do domácností, tak nie vždy hovoria príbuzní pravdu v zmysle karantény alebo či sú nakazení. Preto apelujeme, aby na konci reťazca nemocnice, zdravotníci, domovy dôchodcov – boli pohrebné služby, ktoré tiež treba chrániť. Sme však trpezliví, verím, že keď bude dostatok vakcín, tak nás vyzvú.

Patológ Michal Palkovič ešte v januári upozorňoval na to, že niektoré pohrebné služby si účtujú pri obetiach s koronavírusom nehorázne sumy, keď žiadajú niekoľko stoeurové navýšenie. Je to tak?

Musíme si uvedomiť, že negatívne správy z médií pôsobia aj na pohrebné služby. Môžu mať strach. Pokiaľ sa pozostalí s pohrebnou službou dohodnú, že zosnulého aj oblečú a upravia, je to v poriadku, ak si naúčtuje nejakých 40 či 50 eur za ochranné prostriedky. Určite však nie je v poriadku, keď im tam pripočíta 400 až tisíc eur, to je prehnané.

Poznáte teda také prípady?

Tieto prípady som zachytil len v médiách, bolo to ešte na začiatku januára, keď podmienky okolo zosnulých s covidom neboli ešte jasné. Teraz si však už pohrebné služby a krematóriá uvedomujú, že sa tomu budú musieť postaviť čelom.

Takže aj obliekanie nebohých je už rozšírené?

Áno, určite. Už berú celú vec objektívnejšie. Ale vždy sa môže nájsť niekto, kto má strach.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.