Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. február 2021

Tri roky po vražde

Obstáli sme ako krajina v tejto skúške alebo sa môže všetko rýchlo pokaziť?

V našej ankete odpovedajú Marek Vagovič, Dag Daniš, Zuzana Petková a Tom Nicholson. 

Obstáli sme ako krajina v tejto skúške alebo sa môže všetko rýchlo pokaziť?

Symbolický pamätník pamiatky Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Námestí SNP v Bratislave. Foto - TASR/Jaroslav Novák

Smrť Jána Kuciaka spustila veľké politické aj spoločenské zmeny, ktoré viedli k zmene mocenskej garnitúry, k zmenám v polícii, na súdoch, v generálnej aj špeciálnej prokuratúre, Marian Kočner sedí vo väzení a mnohí z tých, ktorým sa zavraždený novinár investigatívne venoval v desiatkach textov, sú dnes trestne aj väzobne stíhaní. Štyrom novinárom, ktorí sa dobre poznali s Jánom Kuciakom, sme položili nasledovnú otázku: Dá sa po troch rokoch povedať, že sme ako spoločnosť z veľkej časti splatili dlh voči Jánovi, Martine a ich rodinám, alebo sú tie zmeny ešte príliš malé či krehké na to, aby sa dalo hovoriť o novom Slovensku po Jánovi Kuciakovi?  

Zuzana Petková, dlhoročná investigatívna novinárka, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu

Zmeny, ktoré sa za tri roky udiali, najmä pokiaľ ide o vyšetrovanie podozrení u vplyvných ľudí a oligarchov, sú obrovské. A Jano by sa z nich veľmi tešil.

Keď sme pred rokmi písali o markizáckych zmenkách, on v Aktualitách a ja v Trende, ani by nám nenapadlo, že Kočner s Ruskom pôjdu za tento prípad na 19 rokov do basy. Kočner mal v tom čase silné postavenie, kontakty a bol nedotknuteľný. Definitívnu istotu, že Slovensko zmenilo smerovanie, budeme mať až vtedy, keď aj ďalšie prípady skončia na súde a dôkazy zozbierané NAKA obstoja.

Čo ma však dnes znepokojuje, je opätovný nárast popularity u politikov, ktorí nesú hlavnú zodpovednosť za únos právneho štátu, ktorého dôsledkom bola aj vražda Jána a Martiny. Domnievam sa, že ak by sa vrátili k moci, zažijeme obdobie tvrdej „normalizácie“ a ich mecenáši spravia všetko pre to, aby už nikdy nestratili kontrolu nad políciou a orgánmi činnými v trestnom konaní. 

Marek Vagovič, šéf investigatívneho tímu Aktuality.sk, v ktorom pracoval aj Ján Kuciak  

Keby mi niekto v januári 2018 povedal, že Slovensko prejde takými zásadnými zmenami, určite by som mu neveril. Žiaľ, cena v podobe nezmyselnej smrti Jána a Martiny bola privysoká. O novom Slovensku po Kuciakovi budeme môcť hovoriť až vtedy, keď bude väčšina z tých, ktorí sú dnes trestne stíhaní, aj právoplatne odsúdená. Ešte nie sme ani v polovici cesty, pričom odpor „našich“ ľudí a ich politických ochrancov bude obrovský.

Haščák už nie je stíhaný väzobne, šancu na prepustenie majú aj Kičura a Jankovská. Obávam sa, že to nie je len zhoda okolností, ale nebezpečný trend, ktorý naštartovala samovražda Milana Lučanského. Vidíme až dojemnú snahu „poľudštiť“ podmienky väzby, najmä kolúznej. A skrátiť príslušné lehoty. Zaujímavé, že doteraz to nikoho netrápilo.

Ak to takto pôjde ďalej, jedného dňa sa môžeme zobudiť do novej reality. Kšeftári a podvodníci, o ktorých písal aj Ján Kuciak, sa nám budú smiať do tváre podobne, ako kedysi Ivan Lexa. Pobyt na slobode im totiž otvára široké možnosti, ako sa „vysekať“ z problémov. Ak by došlo aj k politickej zmene, možno sa dočkajú aj ospravedlnenia a finančného odškodnenia. Bodaj by som sa mýlil.   

Tom Nicholson, investigatívny novinár, autor knihy o Gorile, v súčasnosti žije v Kanade

Inzercia

Nedá sa hovoriť o novom Slovensku, pokiaľ strany Hlas a Smer ešte stále majú tretinu volebných preferencií. Iste, stalo sa mnoho potešujúcich zmien v niektorých oblastiach od smrti Jána a Martiny – napríklad zvolenie Maroša Žilinku ako generálneho prokurátora, Lipšica ako špeciálneho a Kovaříka ako šéfa polície, zatknutie mnohých doteraz nedotknuteľných sudcov a oligarchov, odkrytie mnohých doteraz neznámych káuz a súvislostí. 

Je tiež fajn, že fašisti konečne dopadli zle a SNS niet. Ale spoločnosť ako taká sa asi príliš nepohla, ak pre toľkých ľudí sú smeráci stále najlepšou voľbou. A v tom je aj odpoveď na druhú otázku, či sú tie zmeny krehké – no, samozrejme, sú, lebo nie sme ďaleko od toho, že Matovič to pokazí na celej čiare a temné sily sa vrátia.

A ak si myslíte, že to dobré, čo sa stalo v posledných troch rokoch, sa nedá zmeniť v okamihu na zlé, asi ste bližšie nesledovali posledné štyri roky v Spojených štátoch počas vyčíňania Donalda Trumpa. Mne to pripomína voľby v roku 2002, v ktorých HZDS dostalo 19 percent a Smer asi 13, a skončili v opozícii. Vtedy som počul akéhosi Američana z Bushovej administratívy, ako kvákal v jednej kaviarni v Bratislave, že „drak je mŕtvy“. No nebol, len spal. A o štyri roky sa vrátil v plnej sile. To je to zradné na tých drakoch. Ťažko ich zabiť.

Dag Daniš, bývalý kolega Jána Kuciaka v Aktuality.sk, dnes komentátor denníka Postoj

Myslím si, že slovenská spoločnosť v tejto smutnej skúške obstála. Už od začiatku to vnímam tak, že vražda Jána a Martiny spustila prevratné zmeny. Očista Slovenska sa naplno začala práve v roku 2018 - slovenská spoločnosť ukázala solidaritu a odhodlanie bojovať a nenechať to len tak. Ešte krátko pred vraždou bol Smer dominantnou stranou, Robert Fico si s prezidentom Kiskom vybavoval pokračovanie kariéry na Ústavnom súde (nikto mu vtedy nepovedal jasné NIE), Kočner s Bödörom pracovali na sledovaní novinárov a politikov... Mnohí vtedy videli vo Ficovi, napriek všetkým výhradám, garanta smerovania Slovenska do „pevného jadra Únie“. 

Po februári 2018 sa Ficove hry zrútili. Vláda musela padnúť, vymenilo sa policajné vedenie, prokuratúra pritlačila na Kočnera v kauze zmenky, vyšetrovatelia vypátrali vrahov aj objednávateľa vraždy. 

Spomínam si, že krátko po vražde sme ako kolegovia Jána Kuciaka veľmi neverili, že vraždu sa podarí úspešne vyšetriť. Myslím si, že tomu vtedy veril málokto. Nakoniec sa to podarilo a pomerne hladko. Masívny verejný tlak, odstavenie bödörovcov z vedenia polície a sledovanie stôp stačili na to, aby vyšetrovatelia našli vykonávateľov a následne Alenu Zsuzsovú, Kočnerovu „spojku“. Druhým dôležitým faktorom, ktorý odryl prehnité pomery na Slovensku, bol Kočnerov archív. Viedol k stíhaniu desiatok ľudí. A napokon, tretím zlomovým momentom boli voľby a víťazstvo Matoviča, ktorý mal a má zápas proti zločinu v génoch. 

Nasledovalo stíhanie skorumpovaných policajtov, sudcov, oligarchov. Tým sa otvorila ďalšia kapitola očisty Slovenska, ktorej pred troma rokmi veril málokto. 

Za tri roky urobilo Slovensko pri stíhaní korupcie a zločineckých skupín slušný skok k lepšiemu. Smutné je len to, že tomu predchádzala preliata krv dvoch mladých čistých ľudí. 

Foto: TASR, archív Postoj

Odporúčame