Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. február 2021, 22:19

Pápež ocenil zdravotníkov na prvé výročie začiatku pandémie v Taliansku

Pápež pri tejto príležitosti osobitne ocenil ušľachtilé, ba až heroické nasadenie tých zdravotníkov, ktorí sa s nasadením vlastného života starajú o chorých s koronavírusom. Ochoreniu COVID-19 v Taliansku podľahlo už minimálne 326 lekárov a 81 zdravotných sestier.

Pápež František a taliansky prezident Sergio Mattarella v sobotu vyjadrili svoje uznanie lekárom, zdravotným sestrám a ďalším zdravotníckym pracovníkom, ktorí sa starajú o pacientov s ochorením COVID-19.

Urobili tak rok po tom, ako v Taliansku potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom. Odvtedy už v krajine zaznamenali viac ako 2.780.000 nakazených a 95.000 úmrtí. Počet obetí epidémie v Taliansku je po Británii druhý najvyšší v Európe.

V sobotu 20. februára si v Taliansku prvýkrát pripomínajú novozavedený Národný deň pracovníkov zdravotníctva. Pamiatku zosnulých zdravotníkov si uctil aj prezident Sergio Mattarella.Podľa jeho slov zdravotníci prispeli k tomu, že epidémia koronavírusu v krajine neprerástla do "nezvratnej katastrofy". Napriek všetkým nedostatkom sa podľa neho talianske zdravotníctvo v boji proti koronavírusu osvedčilo.

Prvý prípad nákazy koronavírusom v Taliansku potvrdili 20. februára 2020 vo večerných hodinách v nemocnici v Codogne na severe krajiny. Išlo o 38-ročného Taliana, ktorý nemal nijaké väzby na Čínu, odkiaľ sa vírus začal šíriť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 13 minútami

Minister školstva hovorí, že od pondelka je v školách približne rovnaký počet žiakov ako ten minulý. V materských školách je do 30 percent a v základných školách do 50 percent detí. Gröhling vraví, že cez víkend sa uskutočnilo testovanie kloktaním žiakov druhého stupňa na štyroch základných školách. Zo sedemtisíc testov nebol žiaden pozitívny. (Expres)

pred 24 minútami

Branislav Gröhling zo SaS hovorí, že koaličné rokovania pokračujú a čaká sa na vyjadrenie poslaneckých klubov Sme rodina a OĽaNO. Do stredy podľa neho žiadne verejné vyhlásenia nazaznejú. Nemyslí si, že SaS sa zmieri s tým, že by výsledkom rokovaní nebola rekonštrukcia vlády. (rádio Expres)

Minister školstva Branislav Gröhling je hosťom Braňa Závodského.

Uverejnil používateľ Radio Expres Pondelok 8. marca 2021
pred 27 minútami

Nórsko zaznamenalo v roku 2020 až 19-percentný pokles sobášov oproti predchádzajúcemu roku, ktorý už aj tak priniesol najnižší údaj od roku 1927. Dnes o tom informoval nórsky štatistický úrad ktorý dodal, že k poklesu viedla pandémia a opatrenia na jej zastavenie. Minulý rok bolo v Nórsku uzavretých 16 200 manželstiev. (tasr)

pred 53 minútami

Osobnosti talianskej verejnej sféry spustili kampaň, ktorou chcú popredný taliansky slovník donútiť k zmene definície pri hesle žena. V slovníku je okrem iného pri tomto hesle aj označenie pre sexuálnu pracovníčku či rôzne výrazy pre slúžku. To podľa aktivistov umocňuje problém sexizmu v spoločnosti. Slovník by nemal pri hesle žena uvádzať synonymá s negatívnom konotáciou. Píše český denník echo24.cz.

pred 59 minútami

Slovensko čaká opäť mrazivá noc. Teplota klesne na -3 až  -8 stupňov. V údoliach miestami na -9 až -14. Územie Slovenska začína podľa meteorológov ovplyvňovať studený front, ktorý je spojený s tlakovou nížou so stredom nad európskym Ruskom. (shmú)