Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
18. február 2021

Televízne tipy

Životopisné drámy o ľuďoch zápasiacich s vojnou, chorobou či vlastnou krehkosťou

Čo sa oplatí vidieť na televíznych obrazovkách tento týždeň? Tu je výber Postoja.

Životopisné drámy o ľuďoch zápasiacich s vojnou, chorobou či vlastnou krehkosťou

Foto: Gary Oldman a Kristin Scott Thomasová vo filme Najtemnejšia hodina. Foto: Focus Features.

V piatok pred polnocou si napriek neskorej hodine nenechajte ujsť na HBO film Výnimoční venovaný deťom s autizmom.

Bruno (Vincent Cassel) vedie spolok pre autistické deti a dospievajúcich, ktorých prípady sú také komplikované, že ich všade inde odmietli. Jeho najlepší priateľ Malik (Reda Kateb) učí mladistvých zo sociálne slabých rodín, ako sa o tieto deti starať. Vyše 20 rokov žijú Bruno a Malik vo svete ľudí, s ktorými si spoločnosť nevie rady. Napriek tomu ich neopúšťa optimizmus a zmysel pre humor. Či už ich autistický klient desiatykrát zastaví parížske metro v špičke, alebo pre prácu v podstate nestíhajú osobný život. Bohužiaľ, hrozí, že bude Brunova organizácia zrušená. Jeho nový prístup sa totiž nepáči každému, a tak im nezostáva iné, než presvedčiť úrady, že ich práca má zmysel.

Sobota večer o 20:30 bude na Markíze patriť sci-fi dráme Pasažieri.

Pri rutinnej vesmírnej ceste k novému domovu sú v režime dlhodobého spánku dvaja pasažieri kozmickej lode. Následkom poruchy sú prebudení o 90 rokov skôr, než bolo plánované. Zatiaľ čo sa Jim (Chris Pratt) a Aurora (Jennifer Lawrence) zmierujú so skutočnosťou, že budú nútení prežiť zvyšok života na palube luxusnej lode, zisťujú, že medzi nimi vzniká čosi viac ako priateľstvo. A to až do okamihu, keď odhalia, že sa celá loď nachádza v obrovskom nebezpečenstve. Jim a Aurora sú teraz tými jedinými, kto môže zachrániť životy 5000 spiacich pasažierov.

Ak by ste mali náladu na niečo realistickejšie, môžete si na Joj Plus o 20:30 pozrieť životopisný príbeh s názvom Najtemnejšia hodina.

Snímka režiséra Joea Wrighta v hlavnej úlohe s Garym Oldmanom. Príbeh hovorí o jednej z najväčších osobností 20. storočia. Winston Churchill na začiatku 2. svetovej vojny musí urobiť zásadné rozhodnutie. Hrozba nemeckej invázie je bezprostredná a on ako premiér Veľkej Británie musí v tejto temnej hodine počas krátkej chvíle zomknúť národ a zmeniť priebeh svetových dejín.

Pre tých, ktorí by v sobotu večer uprednostnili dávku romantiky s prvkami rodinnej drámy, si Prima Max o 20:00 pripravila film Včera v noci.

Michal a Joanna sú šťastní novomanželia, kým Joanna nezačne manžela podozrievať, že ho až príliš priťahuje jeho atraktívna kolegyňa Laura. Ich manželstvo podstúpi ťažkú skúšku, keď Michael odíde s Laurou na služobnú cestu. Joanna sa v to ráno navyše stretne so svojím bývalým priateľom Alexom a príjme jeho pozvanie na večeru. Tak sa začína dlhá noc, ktorá bude pre Joannu aj Michaela naozajstným testom vernosti.

Nedeľa na Dvojke odštartuje o 21:15 filmom Nikde v Afrike.

Židovská rodina Redlichových emigruje v roku 1938 do Kene. Vojna v Európe je na spadnutie a prezieravý Walter chce zachrániť svojich najbližších pred jej dôsledkami. Zatiaľ čo jeho žena Jette si len ťažko zvyká na úplne nový život na osamelej farme, malá Regina sa do Afriky zamiluje. Spriatelí sa s domorodým kuchárom Owuorem, naučí sa jazyk tunajších obyvateľov a postupne objavuje kúzlo čierneho kontinentu. Manželstvo rodičov však dostáva čoraz väčšie trhliny a koniec vojny, v ktorej zahynula väčšina ich židovských príbuzných, ich stavia do absurdnej situácie. Podľa logiky víťazov totiž patria k národu, ktorý prehral vojnu, lebo majú nemecké občianstvo. Walter navyše túži po návrate domov, zatiaľ čo Regina aj Jette chcú v Afrike zostať.

Jojka zas v nedeľu o 20:35 prinesie premiéru životopisnej drámy Gagarin: Prvý vo vesmíre.

Sovietsky kozmonaut Jurij Alexejevič Gagarin odštartoval v rakete Vostok 1 a ako prvý z ľudí letel do vesmíru. Jeho raketa obletela jedenkrát Zem a po 106 minútach pristál padákom pri dedine Smelovka v Saratovskej oblasti. Bol v jednej z prvých skupín kozmonautov, ktoré vybrali z viac ako troch tisícok stíhacích pilotov v Sovietskom zväze. Legendárna dvadsiatka bola výberom tých najlepších letcov, ale nikto z pilotov nevedel, kto z nich sa napokon zapíše do histórie ako účastník prvého letu do vesmíru s ľudskou posádkou. Keď vyberú Gagarina, ten sa rýchlo pripravuje v tvrdom tréningu na svoj životný let. Keď sa prvýkrát usadí v interiéri svojej rakety, premýšľa o svojom doterajšom živote a spomína na všetko, čo zažil počas svojho výcviku. Film je oslavou nebojácnosti muža, ktorý vedel, že na to, aby sa zapísal do histórie, musel vedome riskovať.

Filmbox o 20:00 divákov pri obrazovke usadí snímkou s názvom Amistad.

Písal sa rok 1839 a pri brehoch Long Islandu pristála loď Amistad. Na jej palube bolo 53 čiernych otrokov, ktorí sa vzbúrili na ceste z Afriky do Južnej Ameriky. Rekonštrukcia skutočnej udalosti poskytla Spielbergovi silný dramatický príbeh s výrazným etickým akcentom, lebo na vzbúrencov čaká súd. Vtedajší prezident Van Buren, usilujúci sa o znovuzvolenie a hlasy južanských plantážnikov, chce väzňov obetovať. Na stranu Afričanov sa, naopak, stavia bojovník proti otroctvu Theodore Joadson, právnik Roger Baldwin a bývalý prezident John Quincy Adams.

Osudy ťažko skúšanej ženy s nádychom romantiky nájdete v nedeľu aj na TV NOE. O 20:05 tam odvysielajú film Život nikdy nekončí.

Krásna Muriel (Sophie Marceau) nenašla nikoho, kto by sa o ňu postaral. Po vážnej autonehode totiž ochrnula a stala sa väzňom svojho vlastného tela. Leo (Christopher Lambert) sa v tom čase ocitol na životnej križovatke a nemal kam ísť. Alkohol zničil aj posledné zvyšky jeho boxerskej kariéry a zvláštna náhoda ho priviedla práve k dverám Muriel. Stal sa jej opatrovateľom, kuchárom, gazdinou, priateľom a pokúsil sa v nej prebudiť túžbu znova naplno žiť.

Dokumenty

Vo štvrtok o 22:45 si môžete na Dvojke pozrieť dokument Vo svetle noci, ktorý pútavým spôsobom približuje problém svetelného znečistenia, ktorý často uniká našej pozornosti, ale ovplyvňuje prírodu i ľudí.

Inzercia

Piatok na obed o 12:45 Dvojka prinesie ďalší diel série Záhady archeológie, ktorý bude venovaný lokalite El Argar v Španielsku.

V sobotný večer si Tv Lux pre svojich divákov o 20:30 pripravil dokumentárny film o živote pápeža Pavla VI. s názvom Pápež v búrlivých časoch. 

Nedeľný večer vám na Dvojke spestrí o 23:30 Koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, v rámci ktorého odznie Symfónia číslo 1 g mol, op.13 „Zimné sny“ od Piotra Iľjiča Čajkovského.

V pondelok večer na Dvojke sa o 21:10 zahĺbime do dokumentárnej série venovanej industriálnym stavbám na Slovensku. Cyklus Budujeme Slovensko sa v tejto časti bude venovať cukrovaru v Šuranoch.

Česká Dvojka si na pondelkový večer pripravila skutočnú chuťovku. V cykle Cesty víry sa bude tentoraz venovať kláštorným špecialitám. Zistíme tak niečo viac o návrate súčasných rehoľných komunít k pradávnym receptom, ktoré ukrývali kláštorné knižnice a archívy.

V kláštore ešte zostaneme, pretože v utorok o 21:30 sa vďaka Tv Lux prenesieme na Ostrov mníchov. Kláštor Sion v Holandsku niekedy obývalo 120 mníchov, no keď ich tam v roku 2013 zostalo len osem, začali premýšľať o sťahovaní a novom začiatku na ostrove Schiermonnikoog.

Spektrum v utorok o 21:00 prinesie na obrazovky dokumentárny seriál s názvom Legendárne prvé dámy. Seriál zoznámi divákov so životmi šiestich ikonických žien. Predstaví Eleanor Rooseveltovú, Lady Bird Johnsonovú, Jackie Kennedyovú, Nancy Reaganovú, Hillary Rodham Clintonovú a Michelle Obamovú. Dozvieme sa, ako sa spomínané prvé dámy Spojených štátov menili počas rokov strávených na mocenskom vrchole a akým spôsobom ovplyvnili americkú politiku a spoločnosť.

Divadlo

V piatok o 20:00 strávte online večer v SND s hrou Mercedes Benz.

Hra voľne nadväzuje na Madáchovu klasickú drámu Tragédia človeka a ide v nej o legendárnu rodinu uhorských dejín – Esterházyovcov. „Vezmi im šťastie a stavme sa, že ani vtedy sa neobrátia proti mne, ani v tom prípade nezradia dobro,“ povie Pán Luciferovi podobne ako v knihe Jób. Na základe jeho slov prefíkaný Lucifer uvrhne celé generácie kniežat a grófov do víru uhorských – teda aj našich – dejín, zvlášť však do pohnutých a krvavých udalostí dvadsiateho storočia. On sám sa v úlohe pokušiteľa alebo v iných maskách snaží v dejinných skúškach zlomiť mužských príslušníkov rodu a veru, občas sa mu to aj darí.

Na scénu sa dostanú kuruci a labanci, Turci aj komunisti, Haydn aj eštebáci a pritom z času na čas zaznie neuveriteľný, radostný i zdesený smiech Janis Joplin zo záveru jej ikonickej skladby Mercedes Benz. Inscenácia získala cenu Dosky 2017 v kategórii Mimoriadny počin v oblasti činohry.

V piatok o 20:00 si Divadlo Nová scéna pripravilo pre divákov hru Madame de Pompadour.

Výpravný muzikál o najznámejšej a najpôvabnejšej milenke kráľa Ľudovíta XV., ktorá zo zákulisia usmerňovala chod francúzskych dejín v polovici 18. storočia. 

O muzikál bol záujem ako doma, tak aj v zahraničí. V Južnej Kórei v Daegu na najväčšom medzinárodnom muzikálovom festivale na svete sme za tento muzikál dostali hneď tri ocenenia – najlepší muzikál, najlepší herec vo vedľajšej postave – Ján Mistrík a Sisa Sklovska už po druhýkrát najvyššie ocenenie – najlepšia herečka v hlavnej role. Záznam je z vystúpenia na medzinárodnom muzikálovom festivale DIMF v Daegu, Južná Kórea, kde sa muzikál Madame de Pompadour stretol s veľkým ohlasom u divákov aj odborníkov.

Nedeľný večer o 20:00 v Divadle Nová scéna bude patriť legendárnej Mata Hari.

Femme fatale, exotická tanečnica, luxusná kurtizána, romantická hrdinka, zvodkyňa, pravzor špiónky. To všetko bola tajomná Mata Hari, ktorej život bol plný vzostupov a pádov. Od svetiel rámp na svetových javiskách až na popravisko, kde sa skončil jej búrlivý život. V podaní výnimočnej speváckej osobnosti Sisy Sklovskej sa pred vami odvinie príbeh osudovej ženy, ktorá víťazila i trpela, ženy, z ktorej sa stala legenda.

V pondelok o 20:00 sa virtuálne prenesieme do Štátneho divadla Košice vďaka hre Škola žien.

Klasická komédia francúzskeho dramatika J. B. P. Molièra by pokojne mohla mať podtitul komédia nielen o žiarlivosti.

Bohatý Arnolf je v najlepších rokoch, ale stále sám. Ako dlhoročný odporca manželstva i jeho nekompromisný kritik sa obával toho, že by mohol dostať parohy. Rozhodol sa preto, že ak sa ožení, tak len s dievčinou, ktorú si sám vychová od útleho veku, a to tak, aby predišiel takej osobnej tragédii, ako je nevera, a vštepil jej zásady, ktoré sa jemu zdajú pre manželský život najlepšie. Mladá Agnesa, zdá sa, spočiatku naplnila jeho predstavu o výchove, ale situácia sa náhle zvrtne, keď stretne mladého a sympatického Horáca. Všetko je nakoniec úplne inak a Arnolf sa sám chytá do svojej vlastnej pasce ako obeť žiarlivosti.

Kino Doma

Online platforma Kino doma prinesie v piatok o 20:20 kinopremiéru filmu Pre Samu.

Novinárke Waad Al-Kateab sa narodí dcéra Sama (arabsky Nebo). Je to šťastná udalosť, aj keď k nej dôjde v troskách sýrskeho Aleppa, kde Waad a jej manžel Hamza prevádzkujú jednu z posledných kliník. Vzhľadom na to, že smrť je všade okolo nich a každá sekunda v ťažko skúšanom meste môže byť zároveň tá posledná, rozhodne sa Waad nakrútiť pre svoju dcéru osobný denník, ktorý zachytáva život v drastických kulisách vojny a súčasne je i intímnym odkazom matky dcére. Film Pre Samu, ktorý z denníkových záznamov vznikol, je bezprostrednou, vášnivou a neúprosnou obžalobou, úpenlivou prosbou, aby svet nikdy neodvracal pohľad pred utrpením, i emotívnym príbehom o láske k dieťaťu a mestu, ktoré sa premenilo na peklo.

Výsledkom je jeden z najlepších dokumentov roku 2019, ktorý získal už 45 ocenení vrátane Európskej filmovej ceny a nominácie na Oscara.

HBO GO

Prvá európska vojna v 21. storočí. Tak niektorí označujú rusko-gruzínsky konflikt v Južnom Osetsku, ktorý reflektuje aj gruzínska vojnová dráma Shindisi z roku 2019. Film, ktorý ponúka streamovacia služba HBO GO a 21. februára (nedeľa) ho odvysiela aj televízna stanica Cinemax, vychádza z konkrétnej udalosti.

Ruská 58. brigáda, ktorá sa 11. augusta 2008 ocitla 60 kilometrov pred gruzínskym hlavným mestom Tbilisi, v obci Šindisi, namiesto vytvorenia sľúbeného humanitárneho koridoru zaútočila na gruzínskych vojakov sprevádzajúcich civilný konvoj a s použitím ťažkých zbraní 17 z nich zabila. Prežili len piati, a to najmä vďaka miestnemu obyvateľovi Badrimu Chucišvilimu, ktorý zranených vojakov odtiahol, ošetril a ukryl vo svojom dome a neskôr ich s pomocou pravoslávnych kňazov poza chrbát Rusov evakuoval.

Vo filme Badri takmer neprehovorí – hovoria zaňho jeho skutky: nielen pomoc zraneným vojakom, ale najmä starostlivosť o ťažko chorú manželku. Tým sa stáva ústrednou postavou a hlavným hrdinom filmu. Kým Chatia krátko po vojne chorobe podľahla, Badri žije v obci Šindisi dodnes. Silnú emóciu do deja vnášajú úvodné a záverečné amatérske zábery oddychujúcich členov gruzínskej jednotky, ktoré len dve hodiny pred udalosťami stvárnenými vo filme urobil mobilným telefónom jeden z vojakov. 

Odporúčame