Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
17. február 2021

Cancel Culture

Rudi Rus obeťou nešťastného statusu o Marilynovi Mansonovi

Dorazila „kultúra rušenia“ už aj na Slovensko?

Rudi Rus obeťou nešťastného statusu o Marilynovi Mansonovi

Na archívnej snímke z 2. augusta 2015 americký spevák Marilyn Manson počas vystúpenia na koncerte „End Times Tour 2015“ v americkom meste Camden. FOTO TASR/AP


Evan Rachel Woodová je 33-ročná americká herečka, ktorú môžete poznať zo sci-fi seriálu Westworld alebo z videoklipu Wake Me Up When September Ends hudobnej skupiny Green Day. Keď mala 18 rokov, začal sa jej vzťah s kontroverzným hudobníkom Marilynom Mansonom, ktorý bol vtedy raz taký starý ako ona. Krátko boli spolu dokonca zasnúbení. V roku 2010 sa rozišli.

Už pred niekoľkými rokmi Woodová vypovedala pred výborom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu o tom, že v jednom zo svojich minulých vzťahov čelila fyzickému, emocionálnemu i sexuálnemu zneužívaniu. Tento rok zverejnila, že malo ísť práve o vzťah s Marilynom Mansonom.

Spevák ju zviedol ešte ako tínedžerku. Podľa Woodovej jej „vymyl mozog do úplného podvolenia“. Keď po rokoch zneužívania našla v sebe silu vzťah ukončiť, ešte dlho potom sa údajne bála Mansonovej pomsty.

Po Woodovej sa s vlastnými obvineniami ozvali aj ďalšie ženy. Hudobník všetko poprel. „Moje intímne vzťahy vždy boli plne konsenzuálne, s rovnako zmýšľajúcimi partnerkami,“ vyhlásil Manson. No hudobné vydavateľstvo s ním vypovedalo spoluprácu a rovnako odišiel aj jeho manažér.

Marilyn Manson, vlastným menom Brian Warner, je veľmi kontroverznou postavou hudobnej scény. Jeho umelecké meno odkazuje jednak na herečku Marilyn Monroeovú, jednak na kultového guru Charlesa Mansona, ktorého nasledovníci boli zodpovední za deväť vrážd vrátane vraždy tehotnej herečky Sharon Tateovej v roku 1969, manželky režiséra Romana Polanského.

Mansonova tvorba je obscénna a nechutná. Jeden z jeho albumov sa volal Antichrist Superstar. A spevák sa ešte za jeho života údajne priatelil s Antonom LaVeyom, zakladateľom Satanovej cirkvi…

Ako prípad Woodovej a Mansona vôbec súvisí so Slovenskom? Rozhlasový moderátor Rudi Rus si dovolil na facebooku komentovať prípad z Ameriky slovami:

„Antichrist Superstar Marilyn Manson nie je obyčajný chlapík odvedľa, empatický, citlivý, milujúci a bezproblémový partner a spolunažívanie s ním je extrémne náročné a vyčerpávajúce. Božemôj, čo šokujúce sa ešte v roku 2021 dozvieme !??!“

Rudi Rus tým spôsobil vlnu internetového pohoršenia. Jej aktéri ho obvinili, že zľahčuje násilie voči ženám. Prípadne naznačuje, že Mansonove expriateľky si nejakým spôsobom za to mohli samy. Podľa Štefana Vandala Chrappu následne dostal Rus na mesiac dištanc v rádiu… Máme tak aj na Slovensku prípad americkej ,cancel culture‘ – teda kultúry rušenia – či v tomto prípade skôr „kultúry prerušenia“?

V statuse nič nenaznačuje, že by Rus zľahčoval skúsenosť herečky Evan Rachel Woodovej, ktorá bola ešte tínedžerka, keď ju Manson získal. Skôr slovenský rozhlasový moderátor narážal priamo na speváka.

Veľakrát sa stáva, že za maskou nenápadného „meštiackeho“ imidžu sa ukrýva psychopat či násilník. Poznáte to: človek pracuje v banke, nosí nenápadnú bielu košeľu s kravatou, pritom doma bije manželku alebo má v pivnici mučiareň.

Opačným príkladom je, keď človek vedie normálny a bežný „meštiacky“ súkromný život, no z pracovných či umeleckých dôvodov strúha nejakým spôsobom narušené pózy. Spomeňme si na niektorých raperov, ktorí v skutočnosti majú usporiadané rodiny, no peniaze si zarábajú drsnými textami o „pimpovaní“ či dílovaní drog.

Ak sú obvinenia Woodovej a ďalších žien pravdivé, potom Marilyn Manson je zvláštnym príkladom autentickej konzistentnosti, keď vonkajší imidž narušeného človeka kráča ruka v ruke s narušeným správaním v súkromí… Inak povedané, Marilyn Manson je prinajmenšom sčasti taký, akú hudbu robí.

S trochou empatie sa dá ľahko vcítiť do rozpoloženia jednej herečky, ktorá sa dala v osemnástich opiť imidžom „temného umelca“, teda raz takého starého Marilyna Mansona. Za pováženie stojí, že sa takto dal celé desaťročia opíjať rožkom mediálny a kultúrny front za veľkou mlákou, ktorý speváka tlačil do popredia ako „zaujímavého“ narušovateľa tradičných spoločenských konvencií a dnes sa od neho dištancuje, a to celý prekvapený, že on tú pózu myslel trošičku úprimne.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame