Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vláda Komentáre a názory
15. február 2021

Vzťahy v koalícii

Ďalšia zbytočná póza poslankyne Bittó Cigánikovej

Liberálna poslankyňa kritizuje ministra Krajčího za niečo, s čím SaS ešte donedávna nemala problém.

Ďalšia zbytočná póza poslankyne Bittó Cigánikovej

Foto: TASR/ Martin Baumann

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková si ďalej ide svoju voľnú jazdu. Len pred niekoľkými dňami sa spolu s Luciou Ďuriš Nicholsonovou nie celkom premyslene naviezli do vicepremiérky Veroniky Remišovej kvôli peniazom z eurofondov.

Najnovšie sa poslankyňa Bittó Cigániková pustila do ministra zdravotníctva Marka Krajčího kvôli vyhláške, ktorá ruší preplácanie interrupcií v prípadoch, keď sa ako zdravotná indikácia uvádzal vek nad štyridsať rokov. „Pán minister by sa konečne mal prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku a mal by sa začať venovať riešeniu problémov s covidom. Medzičasom je totiž v tejto otázke najneúspešnejším ministrom na svete,“ vyhlásila poslankyňa SaS.

Poslankyni Sulíkovej strany nik nemôže vyčítať nedostatok aktivity. V porovnaní s mnohými inými členmi parlamentu ňou naozaj prekypuje. Problémom je, keď jej pritom zlyháva nielen cit pre mieru, ale aj pamäť.

Bittó Cigániková totiž dnes nazýva vnucovaním náboženského presvedčenia celej krajine niečo, s čím jej strana ešte nedávno nemala žiaden problém.

Zrušenie preplácania potratu zo zdravotného poistenia, ak sa ako zdravotný dôvod matky uvádza vek nad štyridsať rokov, navrhovali poslanci OĽaNO už v roku 2019. Tento bod bol súčasťou širšej zmeny, ktorá okrem toho riešila aj niektoré aspekty utajených pôrodov, či zlepšenie informovanosti matky pred potratom.

Návrh OĽaNO v septembri 2019 neprešiel v parlamente o jeden hlas. Strana Sloboda a Solidarita ho vtedy nielenže nekritizovala, ale jej poslanci zaň väčšinovo zdvihli ruku. Za bolo šestnásť poslancov SaS, proti žiaden a jeden sa zdržal hlasovania. Poslankyňa Bittó Cigániková sa na hlasovaní nezúčastnila.

Hoci sa SaS deklaruje ako liberálna strana, na tomto ich postoji nebolo nič zvláštne. Táto zmena nijako neobmedzuje slobodnú voľbu ženy, iba stanovuje, že ak sa žena rozhodne postúpiť potrat len kvôli tomu, že otehotnela viac ako 40-ročná, bude si musieť tento zákrok uhradiť. Ak bude mať žena v tomto veku inú zdravotnú indikáciu, ukončenie tehotenstva bude naďalej hradené z verejného zdravotného poistenia.

Vek 40 rokov ako zdravotná indikácia pre potrat sa do vyhlášky dostal v roku 1986, teda pred tridsiatimi piatimi rokmi. Odvtedy medicína a diagnostika pokročili natoľko, že pretrvávanie tohto stavu nemôže dávať žiaden zmysel ani tým, ktorí sa nepovažujú za proliferov.

Inzercia

To je nakoniec dôvod, prečo sa táto zmena dostala aj do programu novej vlády a liberáli s tým nemali žiaden zásadný problém. V programovom vyhlásení vlády sa k tomu píše: „Vláda SR sa zasadí o ochranu nenarodených detí cez prevenciu interrupcií, a to najmä zlepšením finančnej situácie osamelých matiek a rodín, zastavením podpory interrupcií pri matkách vo veku nad 40 rokov a ďalšími preventívnymi opatreniami.“

Za čiarou je aj jej spájanie zmeny vyhlášky so schopnosťou ministra zdravotníctva bojovať proti pandémii. Zdieľať

Za čiarou je aj Cigánikovej spájanie zmeny vyhlášky so schopnosťou ministra zdravotníctva bojovať proti pandémii. Tieto veci spolu vôbec nesúvisia.

Ak sa dá ministrovi Krajčímu v súvislosti s bojom proti vírusu niečo vyčítať, tak najmä to, že uprostred decembra razantnejšie nezabojoval za skoršie zavedenie lockdownu, ktoré navrhovala pandemická komisia.

Minister vtedy s názorom odborníkov súhlasil, vo vláde ho však nedokázal presadiť. Nepodržal ho premiér Matovič, ale ani ministri z SaS, ktorí sa vtedy viezli na vlne spochybňovania potreby akýchkoľvek tvrdších obmedzení.

Áno, dnes sme v stave, keď nám kvôli epidémii naozaj horí strecha nad hlavou. Pričom komunikácia vo vnútri vládnej koalície je tiež jeden z dôvodov, ktorý sa na hĺbke tejto krízy podpisuje.

Útok na ministra zdravotníctva kvôli tomu, že uviedol do života zmenu, ktorú má jeho strana v agende už dlho a ani SaS s ňou v minulosti nemala problém, je preto len úplne zbytočnou a kontraproduktívnou pózou.

Odporúčame