Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
11. február 2021

Televízne tipy

Príbehy svätých, valentínska romantika aj história

Čo sa oplatí vidieť na televíznych obrazovkách tento týždeň? Tu je výber Postoja.

Príbehy svätých, valentínska romantika aj história

Antonio Banderas vo filme Altamira. Copyright: Samuel Goldwyn Films

Piatkový večer odštartuje o 20:15 životopisná dráma Altamira na Joj Cinema.

Film opisuje okolnosti objavu jaskynných malieb z doby kamennej v španielskej Altamire a následné kontroverzie z radov popredných náboženských a vedeckých osobností tej doby. Amatérsky archeológ Marcelino Sanz de Sautuola y de la Pedrueca (Antonio Banderas) v roku 1868 náhodne objavil paleolitické maľby v jaskyniach Altamira, ktoré sa nachádzajú v Kantábrii, severne od Španielska.

Sautuola sa snažil predstaviť svoj objav akademickému svetu, ale narazil na skepticizmus a diskreditáciu vlastnej osoby. Odborníci tvrdili, že jaskyne sú falošné a obrazy boli vytvorené pre samotného Sautuolu, aby tak získal slávu a peniaze. Ten potom po zvyšok života bojoval, aby dokázal, že obrazy sú skutočné a obvinenia z falšovania, ktoré boli proti nemu vznesené, naopak, lživé.

Filmový večer pokračuje o 22:35 na Jednotke klasikou s názvom Mŕtvy muž prichádza.

Ide o drámu muža odsúdeného na smrť a ženy, ktorá hľadá spôsob, ako mu uľahčiť posledné dni jeho života.

Sestra Helen (Susan Sarandon) pracuje ako sociálna pracovníčka v černošskej štvrti v New Orleanse. Vo väzení sa stretáva s cynickým a brutálnym vrahom Matthewom Ponceletom (Sean Penn) len pár týždňov pred jeho popravou. Jej úsilie o pomoc človeku v núdzi sa postupne mení v snahu dosiahnuť aspoň zmiernenie jeho trestu. Medzi Helen a Matthewom sa vytvára zvláštny vzťah. Ona hľadá cestu, ako prekonať vlastné pochybnosti, a on zas silu priznať svoju vinu.

Dráma vznikla podľa rovnomenného bestselleru, v ktorom mníška Helen Prejeanová rozpráva osobné zážitky zo stretnutí s väzňami z ciel smrti. Susan Sarandon bola za svoj výkon v hlavnej úlohe ocenená Oscarom.

Divák môže piatkový večer zakončiť o 22:25 čiernou balkánskou komédiou Denník rušňovodiča na Dvojke.

Ilija je rovnako ako jeho otec aj dedko vlakovým strojvodcom a pomaly sa chystá do dôchodku. Okrem šesťdesiatky má na konte aj rekord v počte zabitých ľudí. Počas svojej kariéry totiž na koľajniciach zrazil 28 osôb. Do jeho života vstupuje nečakane desaťročná sirota, chlapec Sima, ktorý sa stane jeho adoptívnym synom. Sima sa po vzore nevlastného otca chce stať tiež strojvodcom.

Napriek všetkým prekážkam si chlapec nájde cestu k svojmu snu, ale nechce sa zmieriť s realitou, že by bol vrahom. Kolegovia strojvodcovia mu hovoria, že bez nehody nebude skutočným rušňovodičom a podľa štatistiky ju musí očakávať čoskoro, určite už počas prvého týždňa. Sima ale jazdí už niekoľko týždňov a zdá sa, že nehody sa mu vyhýbajú. Táto skutočnosť Simu neuveriteľne deprimuje a psychicky mučí, tak musí túto bezvýchodiskovú situáciu vziať do rúk Ilija.

V sobotu o 20:00 si na Prima Max nenechajte ujsť drámu Tajomstvo za slovami.

Keď Rory Jansen (Bradley Cooper) vydá svoju prvú knihu, je to udalosť, ktorá sa prihodí raz za generáciu a ktorá rozbúri celý literárny svet. Priatelia ju s nadšením odporúčajú a kritika je ňou tiež nadšená. Rory sa okamžite stáva literárnou hviezdou a zdá sa, že má všetko: báječný život, milujúcu manželku (Zoë Saldana), úspech a slávu. A to všetko vďaka svojim slovám. Ale sú tie slová a príbeh, ktorý rozprávajú, naozaj jeho?

V okamihu najväčšieho úspechu ho vypátra neznámy starý muž (Jeremy Irons) a konfrontuje ho s faktom, že on je skutočným autorom novely. Starec mu rozpráva o nádherných a tragických spomienkach na svoju vlastnú mladosť v období po druhej svetovej vojne v Paríži. Tie ho priviedli k napísaniu knihy. Rory je tak konfrontovaný s nevyhnutnou otázkou kreativity, ambície a morálnej voľby.

Dej je komponovaný ako príbeh v príbehu. Aj Roryho život je totiž len fikciou. Za všetkým je skutočný literát, Clay Hammond (Dennis Quaid), ktorého do rozhovoru o skutočnom význame tejto novely zapletie krásna a prešibaná absolventka (Olivia Wilde). Ani on, ako skutočný autor, sa totiž nemôže ubrániť spojeniu medzi príbehom a jeho vlastnou tajnou minulosťou.

Televízia Lux v sobotu o 20:30 prinesie na obrazovky životopisný príbeh Zázrak v Lurdoch.

Francúzska dráma hovorí o živote Bernadetty Soubirusovej, ktorej sa v Lurdoch zjavila Panna Mária a vytrysknutím zázračného prameňa so schopnosťou uzdravovať položila základ jedného z najnavštevovanejších pútnických miest.

Nedeľný valentínsky večer môžete stráviť na Joj-ke s romantickou komédiou Listy pre Júliu, ktorá sa začne o 20:35.

Príbeh rozpráva o mladej začínajúcej láske, ale aj o vzkriesení lásky zdanlivo dávno stratenej.

Keď mladá Američanka Sophie (Amanda Seyfried) pricestuje do talianskej Verony, stretáva sa tu so skupinou dobrovoľníkov. Ich prácou je odpovedať na listy, ktoré ženy vkladajú do medzier v múroch starobylého domu, ktorý bol podľa legendy svedkom vášnivej a tragickej lásky Rómea a Júlie. Práve tu Sophie náhodou objaví list napísaný pred päťdesiatimi rokmi. Dievčaťu sa podarí nájsť pisateľku listu Claire, ktorá do Talianska prichádza so svojím vnukom, aby sa spoločne vydali hľadať Lorenza, ktorého Claire pred polstoročím opustila.

Ak by ste nemali chuť na romantiku, TV NOE ponúka o 20:30 alternatívu v podobe životopisu zakladateľa jezuitského rádu Ignáca z Loyoly.

Film prináša veľmi ľudský pohľad na tohto svätca prezývaného aj „svätcom druhej šance“. Je prenikavým a napínavým príbehom skutočného muža a vojaka, ktorý opakovane hľadel smrti do očí. Vykresľuje jeho transformáciu z temperamentného vojaka žijúceho v nerestiach, prechádzajúceho skúškami, zranením, väznením, ale aj výsluchom španielskou inkvizíciou, na Božieho bojovníka mysticky prežívajúceho Božiu prítomnosť. Jeho vrcholné dielo – „Duchovné cvičenia“ – pomohlo v priebehu storočí nespočetnému množstvu hľadajúcich pochopiť svoje miesto vo svete a urobiť dôležité životné rozhodnutie.

Inzercia

V priebehu budúceho týždňa si diváci môžu v utorok zaspomínať na svoje detstvo vďaka filmu Tajomná záhrada, ktorý na obrazovky prinesie o 20:15 Joj Cinema.

V roku 1993 natočila Agnieszka Holland remake tohto filmu z roku 1949, ktorý vznikol na motívy klasickej knihy od Frances Hodgson-Burnettovej. Dej rozpráva príbeh malej siroty Mary, ktorá je po strate rodičov nútená presťahovať sa z Indie k strýkovi žijúcemu na anglickom vidieku. Starobylé sídlo je opradené mnohými záhadami, uprostred ktorých sa ocitne malá a trucovitá Mary. Jej zranené a osamelé srdce sa pomaly roztápa, rovnako ako prichádzajúca jar roztápa na kopcoch hmlu a ľad. Mary postupne spoznáva svojho invalidného bratranca a spriatelí sa s miestnym chlapcom Dickonom. Všetci spolu odhaľujú tajomstvo tajomnej a opustenej záhrady, ktorú dal zamknúť Marin strýko. Vďaka svojmu priateľstvu a starostlivosti vracajú tomuto miestu aj ľuďom v ňom žijúcim radosť, zdravie a život.

Dokumenty

Dnes večer ČT2 o 21:35 odvysiela dokument s názvom Zakázaný Boh: Objektový zväzok Živčáková: zjavenie Panny Márie. Dokument približuje udalosti, ktoré nasledovali po tom, ako sa v roku 1958 Matúšovi Lašutovi v Turzovke niekoľkokrát zjavila Panna Mária. Miesto sa následne stalo cieľom pútnikov aj tŕňom v oku Štátnej bezpečnosti.

Piatkové dopoludnie na ČT2 prinesie divákom o 9:55 dokument s názvom Marco Polo: Rozlúštené tajomstvo. Ide o nemeckú dokumentárnu drámu venovanú človeku, ktorého cestopis začal éru veľkých európskych objavných ciest.

Sobotné ráno na Dvojke o 6:30 ukáže divákom Premeny Oščadnice. Krátky dokument z roku 2019 sa venuje rôznym podobám tejto rázovitej kysuckej obce.

Televízia Lux v sobotu o 9:30 reprízuje dokumentárny film VOJTAŠŠÁK. Príbeh hovorí o Božom sluhovi spišskom biskupovi Jánovi Vojtaššákovi a o jeho takmer 90-ročnom živote a hrdinskom nesení kríža.

Nedeľný večer bude na Jednotke venovaný našim vierozvestcom najprv v cykle Slovenský panteón a neskôr o 21:15 ako film s názvom Cyril a Metod Apoštoli Slovanov. 

Začiatok týždňa bude možné odštartovať o 10:50 zaujímavým dokumentom Pápežský palác na Prima Zoom. Pozrieme sa v ňom do mesta Avignon vo francúzskom Provensálsku, ktoré sa pýši najväčším gotickým palácom, niekdajším sídlom pápeža a symbolom katolíckej moci, zapísaným aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva.

Pondelok večer na Dvojke už tradične pokračuje dokumentárny cyklus Ikony, ktorý mapuje generáciu architektov, ktorí v druhej polovici 20. storočia formovali tvár slovenských miest. Najnovší diel bude venovaný Martinovi Kusému a Pavlovi Paňákovi. Staršie diely si môžete pozrieť v archíve.

V utorok o 21:05 Dvojka prinesie dokument o hollywoodskej dive Ave Gardnerovej a streda bude o 9:00 dopoludnia na ČT2 venovaná Petrohradu, prezývanému aj Benátky severu. Francúzsky dokument nás zavedie do Ruska a priblíži bohatú históriu tejto bývalej cárskej metropoly na brehu Baltského mora.

HBO GO

Rok 2021 priniesol divákom aj novú romantickú krimi komédiu Lockdown s Anne Hathaway v hlavnej úlohe.

Linda a Paxton zažívajú vzťahovú krízu uprostred pandémie koronavírusu v Londýne. Režiséri sa v snímke zamerali na situácie, ktoré dobre pozná každý jeden z nás. Nuda počas lockdownu uprostred štyroch stien malého bytu, ponorková choroba medzi manželmi, nosenie rúšok, rozstupy či bláznivé nákupy múky a toaletného papiera. Uprostred tohto chaosu sa páru naskytne neuveriteľná príležitosť ukradnúť diamant v hodnote 3 miliónov libier z nákupného centra. Pomôže im táto bláznivá akcia zahnať nudu a znovu oživiť ich vzťah?

NETFLIX

Z ponuky Netflixu tentokrát vyberáme dobrodružnú drámu Správy zo sveta v hlavnej úlohe s legendárnym Tomom Hanksom.

Režisér Paul Greengrass nás v príbehu zavedie na výlet do minulého storočia. Niekoľko rokov po skončení občianskej vojny prechádza kapitán Jefferson Kyle Kidd Texasom a prináša ľuďom najnovšie správy. Jedného dňa na ceste stretne osirelé dievča, ktoré celý život prežilo s indiánmi, a on sa rozhodne dopraviť ju k jej príbuzným. Cestu im však skrížia viaceré prekážky. Aj keď dievča nevie po anglicky, so starnúcim kapitánom sa zblíži natoľko, že ten je kvôli nej ochotný riskovať aj vlastný život.

Divadlo

Sobotný večer na TV NOE môžete o siedmej stráviť v spoločnosti Giacoma Pucciniho a jeho Toscy. Priamy prenos bude vysielaný z Národného divadla moravskosliezskeho.

Nedeľný večer o ôsmej môžete stráviť v online priestore SND s hrou o živote rakúskej cisárovnej Sissi s podtitulom Úteky Alžbety Rakúskej.

Viliam Klimáček jej životný príbeh spracoval do podoby modernej historickej drámy, ktorej nechýba nič z toho, čo charakterizuje kráľovské hry – atraktívnosť témy, vznešenosť, napätie, humor, láska i smrť. Staneme sa svedkami kľúčových momentov jej nevydareného manželstva, zásahov autoritatívnej svokry do výchovy detí, prísnej atmosféry dvora s jeho vojenským režimom. Spoznáme osudy jej potomkov, najmä tragický príbeh Rudolfa. Odhalíme Sissine nezvyčajné vášne – cvičenie, prísne diéty, jazdy na koni, cestovanie či klasické jazyky.

V hre, ktorej nechýba jemne ironický historický nadhľad, je Sissi prototypom modernej ženy – samostatnej, sebavedomej, vzdelanej, krásnej a pestovanej. V jej vnútri sa však skrýva bolesť, frustrácia, samota i neistota, pred ktorými nedokáže uniknúť.

Hra vzniká v rámci projektu, v ktorom zahraniční režiséri inscenujú vo svetovej premiére pôvodné slovenské hry. Sissi uvedie Činohra SND v réžii maďarskej režisérky Eszter Novák.

V pondelok večer o 20:00 Štátne divadlo Košice prinesie operu Almy a Gustava Mahlera s názvom Manželstvo v piesňach.

Gustav Mahler bol za svojho života vnímaný ako vynikajúci dirigent a riaditeľ Viedenskej dvornej opery, ale nedosiahol výraznejší úspech ako skladateľ. Dnes patrí k najhranejším symfonickým skladateľom v koncertných sálach. Už menej známe je to, že jeho o takmer dvadsať rokov mladšia manželka Alma tiež skladala piesne.

Ako „najkrajšie dievča Viedne“ sa v 21 rokoch zamilovala do starnúceho Mahlera. On si ako podmienku manželstva stanovil, že jeho mladá žena nebude komponovať. Ich dekádu trvajúce manželstvo poznamenané smrťou staršej dcérky a aférou Almy s Walterom Gropiusom necelý rok pred Mahlerovou smrťou bude divák spoznávať cez listy Almy a Gustava.

 

Odporúčame