Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
10. február 2021

Szymon Holownia

Nová poľská politická hviezda znervózňuje najmä starú opozíciu

Hnutie Poľsko 2050 sa okamžite zaradilo k preferenčne najsilnejším stranám.

Nová poľská politická hviezda znervózňuje najmä starú opozíciu

Szymon Holownia. Zdroj: Facebook Polska 2050

V Poľsku pribudla na scéne nová politická strana, ktorá hneď po vzniku dokázala otriasť volebnými preferenciami. V nich ešte stále dominuje strana Právo a Spravodlivosť (PiS), ale jej podpora postupne klesla k 30 percentám. Stráca aj jej najväčší rival, opozičná Občianska koalícia (koalícia Občianskej platformy a strany Novoczesna), ktorú by volilo okolo 19 percent ľudí. Na pomyselné pódium sa s podporou 17 percent podarilo vystúpiť novému hnutiu Poľsko 2050.

Ale až také veľké prekvapenie toto zase nie je. Poľsko 2050 sa sformovalo okolo Szymona Holowniu, čierneho koňa minuloročných prezidentských volieb. Holownia v nich získal takmer 14 percent hlasov a v prvom kole skončil tretí za dvoma najväčšími favoritmi. V druhom kole podporil opozičného kandidáta, primátora Varšavy Rafala Trzaskowského proti Kandidátovi PiS Andrzejovi Dudovi.

Už vtedy sa hovorilo, že Holownia môže byť novým politickým fenoménom, ktorý rozčerí stojaté vody poľskej politiky. Štyridsiatnik Holownia dokázal v kampani zaujať a oproti starým politickým matadorom pôsobil osviežujúco, čo mu vynieslo slušnú voličskú podporu. Ako to už býva, rozhodol sa ju kapitalizovať v straníckej politike.

Katolík a vegetarián

Holownia nebol už ani pred prezidentskými voľbami úplne neznámou tvárou. Mal za sebou solídnu novinársku kariéru vo veľkých redakciách, ako sú denník Rzeczpospolita, týždenníky Wprost, Newsweek Polska, chvíľu bol aj zástupcom šéfredaktora týždenníka Ozone.

Väčšina Poliakov ho však poznala najmä ako televízneho moderátora angažujúceho sa v charite. Začínal v Maltézskej pomoci, neskôr založil nadáciu, ktorá prevádzkovala sirotinec v Zambii a pomáhala aj v ďalších chudobných krajinách. Na podporu týchto aktivít organizoval úspešné zbierky.

Jeho činorodosť sa však neobmedzovala len na charitu. Holownia študoval psychológiu a aj keď štúdiá nedokončil, veľa sa venoval pomoci týraným deťom, napríklad organizoval zbierky na fungovanie detských liniek dôvery. Súčasťou jeho imidžu sympatického chlapíka je aj jeho manželka Urzsula, pilotka stíhačky a poručíčka vojenského letectva, vyznamenaná za núdzové pristátie bez motorov. Okrem toho sa Holownia prezentuje ako praktizujúci katolík, vegetarián a bojovník za práva zvierat. Nuž, presne ten typ, ktorý najmä mladších voličov dokáže zaujať.

Pokiaľ ide o politické názory, tak Holownia v mnohom nevybočuje z poľského opozičného mainstreamu. V zahraničnej politike je prozápadný, veľa hovorí o spojenectve s Ukrajinou a na domácom fronte patril k tvrdým kritikom justičnej reformy z dielne PiS.

Zdroj: Facebook Polska 2050.

Oproti zvyšku opozície sa však vymedzuje silným dôrazom na zelené témy. V tejto agende by zahanbil aj najväčších progresívcov. Jeho hnutie chce zriadiť Národnú radu pre klímu, ktorá vypracuje plán, aby sa Poľsko stalo klimaticky neutrálnym do roku 2050, skončilo s výrobou energie z uhlia a nahradilo ho obnoviteľnými zdrojmi. Samotný Holownia považuje za jednu z najväčších tém v krajine ochranu vody. Momentálne je jeho hnutie určite najzelenšou politickou stranou v Poľsku.

Inzercia

Potraty a zmena perspektívy

Pokiaľ ide o kultúrne témy, tak je to s novou poľskou politickou hviezdou zložitejšie. Holownia, ktorý nejaký čas pobudol v noviciáte u dominikánov, moderoval náboženskú reláciu Boh vo veľkomeste či spolupracoval s viacerými katolíckymi médiami, prezentuje svoju stranu ako priestor pre „otvorených“ katolíkov.

On sám je za registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia, ale nesúhlasí s tým, aby mohli uzatvárať manželské zväzky. V téme potratov sa Holownia deklaruje ako zástanca takzvaného potratového kompromisu z roku 1993.

To si žiada malú odbočku. Tento kompromis v Poľsku platil do nedávneho rozhodnutia Ústavného súdu. Umelý potrat bol zakázaný s výnimkou troch situácií: znásilnenia (vtedy bol možný do 12. týždňa), ohrozenia života matky a poškodenia plodu. Ústavný súd minulý rok rozhodol o neústavnosti výnimky, ktorá umožňovala vykonanie potratu, ak bolo indikované vážne poškodenie plodu.

Toto rozhodnutie Holownia nepovažuje za šťastné a Poľsko by sa podľa neho malo vrátiť k predchádzajúcemu stavu. Na druhej strane však odmieta požiadavku tých účastníkov protestov proti rozhodnutiu Ústavného súdu, ktorí volajú po legalizácii potratov na požiadanie.

Kvôli téme potratov čelil Holownia nedávno aj kritike zo strany niektorých konzervatívnych médií. Vyčítali mu zmenu názoru, keďže pred ôsmimi rokmi verejne vyhlásil, že potrat bude vždy vraždou. Holownia sa bráni, že nezmenil názor, ale iba perspektívu. Keďže sa rozhodol nebyť už len publicistom a komentátorom, ale prevziať zodpovednosť za krajinu. Musí teda vnímať širšiu spoločenskú atmosféru, ako aj fakt, že časť jeho spolupracovníkov v novom hnutí má na túto tému liberálnejší názor. A opäť zopakoval, že je za návrat k stavu z roku 1993.

V každom prípade, aj napriek tejto kritike by Holownia so svojím názorom na potraty patril v slovenských pomeroch k tej najkonzervatívnejšej časti politického spektra.

Politik s mentalitou krta

Svojím nástupom na scénu Holownia zatiaľ najviac vyrušil opozičné strany. Oberá ich nielen o voličskú podporu, ale aj o poslancov. Len nedávno ohlásili prestup do hnutia Poľsko 2050 traja opoziční členovia parlamentu. Jeden nezávislý senátor a dve poslankyne z klubov Občianskej platformy a Ľavice.

Opoziční predáci to okamžite označili za pytliactvo. Podpredseda parlamentu za Poľskú stranu ľudovú Holowniu nazval politikom s mentalitou krta, ktorý podrýva spoločný opozičný front proti Jaroslawovi Kaczynskému. Holownia mu to zase vrátil prirovnaním k mentalite starca, ktorý len sedí na získaných pozíciách a dúfa, že sa stane zázrak a z piatich percent sa mu vyliahne percent šesť.

Politikov strany PiS zatiaľ Holowniov rozlet necháva chladnými. Dokonca s istým zadosťučinením sledujú, ako popularita nového hnutia deptá starú opozíciu. To, keď opozičná poslankyňa zdôvodňuje svoj prechod k Holowniovi aj tým, že Občianska platforma už nemá žiadnu šancu vyhrať voľby, sa im musí naozaj dobre počúvať.

Kaczynskému v tejto chvíli robí viac starostí stúpajúca popularita strany Konfederácia. Tá je v mnohých témach ešte viac napravo od PiS a dokáže bodovať u čoraz väčšieho počtu konzervatívnych voličov. Toto všetko sa, samozrejme, môže veľmi rýchlo zmeniť, ak sa časom ukáže, že schopnosť významne načrieť medzi voličov PiS má aj Holownia.

Odporúčame