Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
09. február 2021

Boj s korupciou

Brhelovi ľudia zostávajú v lukratívnej štátnej firme, Heger s výmenou čaká

SEPS je druhou najziskovejšou štátnou firmou a oligarcha Jozef Brhel sa v nej potichu dostával k miliónovým zákazkám. Svojich ľudí tam má dodnes. 

Brhelovi ľudia zostávajú v lukratívnej štátnej firme, Heger s výmenou čaká

FOTO TASR

Jozef Brhel patrí do skupiny najprominentnejších slovenských oligarchov a je jedným z najbohatších Slovákov. Na rozdiel od iných sa však vždy držal v úzadí, a to až tak, že keď o ňom médiá písali, jediná jeho fotka, ktorá bola k dispozícii, bola ešte z jeho poslaneckých čias, keď bol poslancom za HZDS (do roku 2002). 

S rovnakou obozretnosťou a diskrétnosťou rozvíjal aj svoju podnikateľskú činnosť, v ktorej sa mu mimoriadne darilo, a to až do konca januára, keď ho obvinili z porušovania zákona pri správe cudzieho majetku a z prijímania úplatkov. Konkrétne išlo o štátne zákazky Finančnej správy pre firmu Allexis v hodnote 42 miliónov. Táto firma síce nepatrila priamo jemu, no existujú prepojenia na jeho ľudí. Okrem toho mal Brhel aj ďalšie IT firmy, ktoré vo veľkom obchodovali so štátom.

V skutočnosti je však gro Brhelovho biznisu niekde inde. Odvetvie, kde sa rozhodol kraľovať, je energetika, a to predovšetkým cez nenápadnú, ale kľúčovú štátnu firmu Slovenská elektrizačná prenosová sústava – SEPS. Podnikateľ Brhel mal v tejto štátnej spoločnosti roky vplyv cez svojich ľudí v najvyššom vedení. 

Ide o firmu, o ktorej existencii mnoho ľudí ani nevie, a zdá sa, že tento závoj nenápadnosti si firma drží akoby naschvál, stačí sa pozrieť na jej oficiálnu webovú stránku. V skutočnosti však ide o druhú najziskovejšiu štátnu firmu, ktorou ročne pretečie okolo 400 miliónov eur. Iba v roku 2019 firma štátu ako jedinému akcionárovi vyplatila dividendy vo výške 50 miliónov, rok predtým dokonca okolo 60 miliónov.

Fungovanie tejto štátnej firmy sa dotýka každého z nás, bez nej by sme si nemohli ani zasvietiť. Zjednodušene povedané je jej úlohou zabezpečiť, aby bezproblémovo fungovali elektrické vedenia vysokého napätia a aby bol v krajine dostatok a zároveň nie nadbytok elektriny. SEPS tak vlastní a prevádzkuje 3 043 kilometrov elektrických vedení so 7360 stožiarmi a 26 elektrických staníc.

Miliónové zákazky

Ide o rozsiahlu infraštruktúru, ktorá potrebuje neustálu údržbu, teda miliónové investície. No a práve verejné obstarávania na tieto (nie lacné) práce veľmi často vyhrávali práve firmy vlastnené alebo prepojené s Jozefom Brhelom. Ako priblížil portál Aktuality, medzi rokmi 2012 až 2019 sa tak firmy prepojené s podnikateľom dostali k zákazkám v objeme približne 250 miliónov eur.

Najväčšou bola zákazka za viac ako sto miliónov, ktorú vyhralo konzorcium spoločností Alter Energo a SAG Elektrovod. Tá prvá patrí do Brhelovho portfólia, v druhej menovanej bol zasa predsedom predstavenstva Tomáš Malatinský, exminister hospodárstva za Smer. Ako upozornil portál Aktuality, po preskúmaní obstarávania a podkladov k nemu všetko naznačuje tomu, že sa toto konzorcium dohodlo s ďalším účastníkom obstarávania.

Zdroje priamo zo SEPS-u naznačujú, že na mieru šité zákazky či vopred dohodnuté výsledky verejných obstarávaní mohli byť vo firme častou záležitosťou a je možné, že sa striedalo niekoľko firiem prepojených s Brhelom.

Ako je to možné a ako vedenie tento systém tolerovalo? Odpoveď môžeme nájsť veľmi rýchlo, stačí nahliadnuť do poslednej výročnej správy spoločnosti SEPS. Pri každom členovi predstavenstva je v správe aj jeho krátky životopis, a tak napríklad vidieť, že Miroslav Kolník pred nástupom do SEPS-u pracoval vo firme Alter Energo, ako aj v spoločnosti E-Group, pričom v oboch prípadoch ide o firmy, ku ktorým sa Brhel verejne priznal.

Ďalší člen predstavenstva Emil Krondiak zase štyri roky pôsobil ako predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Vupex. Tá istý čas patrila Brhelovi, i keď nie v období Krondiakovho pôsobenia. Vladimír Palko (nemýliť s bývalým ministrom vnútra Vladimírom Palkom), ktorý bol tiež členom predstavenstva, v minulosti pracoval zasa v spoločnosti SAG Elektrovod, ktorá spolupracovala s Brhelovými firmami.

Inzercia

Ako ukázal portál Aktuality, podobné prepojenia existujú aj pri iných zamestnancoch SEPS-u. Ide najmä o prípady, kedy rodinní príslušníci zamestnancov Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy pracovali vo firmách s prepojením na Brhela. 

Takýchto prípadov je podľa portálu viac a dobre ilustrujú, ako Brhel rozpínal svoj vplyv v Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave.

O celej veci už v roku 2016 hovoril ešte ako poslanec Miroslav Beblavý, keď na ministra financií Petra Kažimíra podal v Národnej rade interpeláciu, v ktorej obviňoval členov predstavenstva SEPS-u z ovládnutia kontraktov spoločnosťami zo skupiny Brhela a z utajovania týchto zmlúv.

S výmenou sa Heger neponáhľa

Krátko po príchode novej vlády minister financií Eduard Heger veľmi rýchlo odvolal až na jednu výnimku celé predstavenstvo spoločnosti a dosadil doň dvoch svojich ľudí – predsedom a generálnym riaditeľom sa stal Jaroslav Vach a podpredsedom Martin Riegel. Neprešli však výberovým konaním, aj keď to vláda v programovom vyhlásení prisľúbila. Na vrcholových manažérskych pozíciách však zostali ľudia spájaní s Brhelovým biznisom, prípadne s prepojeniami na jeho firmy.

Ministerstvo odklad nových výberových konaní vlani na jar odôvodnilo tým, že zmena predstavenstva bola potrebná okamžite a že ide iba o dočasné vedenie, kým prebehne konkurz. Výberové konanie sa však konalo až v polovici októbra, ani to však situáciu v SEPS-e definitívne nevyriešilo.

Od výberového konania už síce ubehli štyri mesiace, no jeho výsledky ešte stále neboli prezentované. Ešte koncom októbra pritom ministerstvo financií denníku Plus jeden deň odkázalo, že výsledky budú známe v nasledujúcich dňoch.

Rovnakú odpoveď o niekoľko mesiacov neskôr poslal rezort aj nám. „Ministerstvo financií bude o výsledkoch výberového konania informovať v najbližších dňoch na tlačovom brífingu,“ uviedli v odpovedi. Na otázku, prečo celý proces trvá tak dlho, neodpovedali.

V súčasnosti tak predstavenstvo druhej najziskovejšej štátnej firmy vedú ľudia, ktorí nemajú žiadne predchádzajúce skúsenosti s energetikou, spolu s Michalom Pokorným, ktorý bol súčasťou minulého vedenia, a tak existuje podozrenie o jeho spolupráci. Nastúpil však za vlády Ivety Radičovej, na pozícii zostal až dodnes, a to napriek viacerým výmenám vlád.

Vyzerá to teda tak, že boj s korupciou v štátnych firmách a reálna očista energetických podnikov sa zatiaľ nekoná. V priamom prenose NAKA zatkla pár známych mien a posadila ich do väzby, no výmena vedenia v mnohých štátnych spoločnostiach, kľúčová pre reálnu zmenu, už mesiace mešká bez toho, aby sa vôbec vedel dôvod.  

Odporúčame