Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
08. február 2021

Bude to inak

Alebo ako bol Matovič za medveďmi

Javilo sa to takto: Premiér je unavený, vyhorený, plný dezilúzie z vládnutia. Potrebuje si trochu vyčistiť hlavu.

Alebo ako bol Matovič za medveďmi

FOTO TASR – Martin Baumann

Javilo sa to tak, že minulý týždeň sa nám zopakoval Mečiarov scenár. Pamätníci vedia, keď bolo zle alebo prišla osobná kríza, odišiel Vladimír Mečiar „za medveďmi“. Stratil sa, zmizol, ani jeho stranícki kolegovia netušili kam a len habkali pred kamerami o tom, kde je šéf.

Teórií, kde alebo čo boli tie Mečiarove medvede, existovalo viacero a nie o všetkých je možné verejne písať. Dnes to už nie je podstatné. Jednoducho, bol sa niekde dať dokopy, aby tú káru mohol ťahať ďalej.

Aj Igor Matovič mal minulý týždeň svoje medvede. Zrazu sa stiahol z diania. Tak sa to aspoň na prvý pohľad zdalo. Že má toho dosť, potrebuje z kola vystúpiť, nadýchnuť sa.

Možno aj sám cítil, že už nedrží kormidlo pevne v rukách, že sa to všetko začalo – nielen jeho preferencie – strmhlav rútiť z kopca voľným pádom.

Niektorí starostovia dávali odbojne najavo, že už odmietajú počúvať nariadenia vlády, riaditelia a rodičia rozvíjali vlastné zámery so školami, koaliční partneri vypovedávali poslušnosť.

No a Robert Fico mal zrazu pomerne príčetné vystupovanie a výnimočne nešíril okolo seba zlosť, ale radosť. Naozaj sa mu nedarilo pred kamerami sa neusmievať.

Cez víkend rýchlo sme pochopili, že také dramatické to s premiérovou psychikou nie je. Zdieľať

Javilo sa to teda tak, že náš premiér potrebuje nejakú formu oddychu či regenerácie. Aj ten Dubaj by mu človek doprial.

Lenže jeho medvede boli čudné. Neodišiel niekam, kde by ho nik nevidel, kde by si mohol vyčistiť hlavu. Najprv sme ho videli v dobrom rozmare, dokonca plného akejsi radostnej hravosti po boku Emnanuela Macrona v Paríži.

Potom sa zistilo, že kým zasadá vláda, premiér sedí vo vedľajšej budove. Asi tam niekde má svoje medvede, teda dobre mu je všade tam, kde nie sú žiadni koaliční partneri.

Ten, kto bol presvedčený, že náš premiér je už unavený človek, že potrebuje oddych, cez víkend rýchlo pochopil, že také dramatické to s premiérovou psychikou nie je.

Igor Matovič prišiel v sobotu do diskusie v Slovenskom rozhlase a v nedeľu bol v TA3. Vyzeral, akoby sa vrátil z dobrej dovolenky.

Videli a počuli sme Igora Matoviča spokojného, koncentrovaného a istým spôsobom šťastného.

S akýmsi radostným zadosťučinením vysvetľoval svoju novú vladársku stratégiu. Už dáva od všetkého ruky preč: teraz už rozhodujú iba odborníci. Máte, čo ste chceli! Veď ste po tom všetci vrátane prezidentky predsa volali. Ja už budem situáciu iba sledovať a hovoriť k tomu svoj osobný názor.

A na hádky vo vláde, kde koaliční partneri, jeden po druhom, vypovedajú poslušnosť, je nasadený minister Heger. Ten má na to lepšiu náturu. Nech sa teraz on trápi so Sulíkom, ale aj čoraz emancipovanejšou Remišovou či nasrdeným Krajniakom. (Hoci na toho sa Igor Matovič vôbec nehnevá, naopak, úplne mu rozumie, lebo aj za jeho hnev vraj môže Sulík.)

Igor Matovič sa vynašiel a buduje si novú pozíciu, v ktorej môže byť opäť šťastný a nabitý energiou aj nápadmi. Zdieľať

Tak sme sa dozvedeli, že časť svojich povinností, najmä dlhé dohadovania sa na vláde, Igor Matovič presunie (občas, často, vždy?) na ministra Hegera. Všetko v súlade so zákonom. Milý dôvetok: za zastupovanie premiéra dokonca dostane minister Heger aj dajaký príplatok. No nezober to!

Inzercia

Ale korunný princ OĽaNO na minulotýždňových tlačovkách nevyzeral nadšene a nepôsobil ani dojmom človeka, ktorý má ambíciu vymeniť sa s Igorom Matovičom či emancipovať sa od neho.

Ale určite poslušne urobí všetko, čo mu jeho guru prikáže. Možno sa dokonca obetuje a prevezme aj rolu premiéra, hoci aj trochu bábkového.

Igor Matovič si buduje celkom novú pozíciu, v ktorej môže byť opäť šťastný a nabitý energiou aj nápadmi.

Hnusobu budú manažovať odborníci a covid automat, no a vládu či handrkovanie so Sulíkom bude koordinovať Heger.

Matovič si rozviazal ruky. Bude si užívať novú situáciu. Môže spokojne komentovať dianie, chodiť po médiách a pokojným hlasom rozprávať, čo kto robí zle. A na facebook vešať ankety overujúce svoje nové nápady alebo na sieti tajomne naznačovať, aké talóny má ešte v rezerve.

A k tomu ukáže svoju novú tvár, teda geopolitického stratéga, človeka, ktorý rokuje s Ruskom o výrobe vakcín a s Francúzskom presadzuje jadrovú energetiku, dokonca aj modrý vodík. Nebude sa už zaoberať takými maličkosťami, ako je nástup detí do škôl alebo či majú byť otvorené záhradkárske potreby.

Bude radšej kritik, komentátor, nosič nápadov a taký trošku „múdrosráč“.

Možno ho to bude tešiť a baviť viac. A na to má aj lepšie danosti ako na riadenie krajiny v čase pandémie.

Na to predsa len treba aj trošku štátnického prístupu a vystupovania. Takého, ktoré by v ťažkých chvíľach vzbudzovalo rešpekt a dôveru, že vodca udrží dobrý smer.

A nepripustí chaos, ale pevne, pokorne a trpezlivo bude našu loď navigovať cez rozbúrené covidové more.

 

 

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame