Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Výchovná poradkyňa Vagačová

Deti nerobia rodičom naschvál

Rozhovor o tom, ako prežiť rodičovstvo.

Mnohí rodičia pocítia úľavu a nájdu riešenie svojho výchovného problému, keď prijmú ako fakt to, že ich dieťa nejde vedome proti nim. „Nie je cieľom dieťaťa, aby svojmu rodičovi robilo naschvál. Dieťa nikdy nepôjde proti svojmu rodičovi, lebo on je pre neho tá prvá poznaná istota a bezpečie, jednoducho ten, kto to s ním tak ľahko nevzdá,“ hovorí v Postoj TV výchovná poradkyňa Martina Vagačová.

Väčšinou je za takýmto správaním poukazovanie na svoje nenaplnené potreby. Dieťa jednoducho skúša a hľadá spôsoby, ako by konečne vyabstrahovalo to, čo momentálne prežíva. „Je úlohou rodiča, aby rozlúštil, čo sa za takýmto správaním skrýva. Často dieťa ani nevie pomenovať príčinu svojich pocitov a reakcií. Každé vyvádzanie, nezmyselné zatnutie sa či vymýšľanie má svoju hlbšiu príčinu a rodič by nemal len tak ľahko vzdať pátranie po nej,“ dopĺňa.

Aj keď sa zdá, že výchova je veľká veda a rodičia neraz siahajú na dno fyzických a psychických síl, Vagačová zdôrazňuje, že je dôležité, ako sa na svoje rodičovstvo pozerajú. „Pozerám sa na rodičovstvo ako na možnosť, kedy mám šancu konečne spoznať samého seba, a tiež ako na príležitosť nájsť svoje skutočné silné a slabé stránky? Z rodičovstva môžem veľa vyťažiť, môj život môže byť oveľa dobrodružnejší, kreatívnejší, môžem získať väčší nadhľad, humor a podobne. Toto všetko mi vlastne poskytuje moje dieťa,“ hovorí Vagačová.

Celý rozhovor s výchovnou a rodičovskou poradkyňou Martinou Vagačovou si môžete pozrieť v tomto videu:


Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame