Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. február 2021

Koronavírus

Talianskeho lekára vinia, že počas prvej vlny usmrtil pacientov s covidom

V Taliansku riešia ojedinelý prípad – podozrenia z usmrtenia pacientov v čase náporu na nemocnicu v prvej vlne pandémie.

Talianskeho lekára vinia, že počas prvej vlny usmrtil pacientov s covidom

Zdravotník na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici v meste Brescia 19. marca 2020. Foto: TASR/AP

Urobil „eutanáziu“ pacientov s koronavírusom, aby uvoľnil lôžka v preplnenej nemocnici? Takáto otázka sa môže vynárať v súvislosti s prípadom, ktorý riešia v Taliansku.

Carlo Mosca, primár urgentného príjmu v mestečku Montichiari neďaleko severotalianskeho mesta Brescia, je zrejme prvý lekár, ktorého obvinili za smrť pacientov s koronavírusom.

Ako informuje lokálny web La voce del Trentino, karabinieri ho zatkli minulý pondelok. Vinia ho z úmyselného podania anestetických liekov a neuromuskulárnych blokátorov dvom pacientom s covid-19, čo viedlo k ​​respiračnej depresii a náhlej smrti. Stalo sa to ešte v marci minulého roka, v čase, keď vrcholil nápor na nemocnice v regióne Lombardska.

Podľa TGcom24 sa vyšetrovanie doktora Moscu spustilo dva mesiace po úmrtí spomínaných pacientov. Kriminalisti si študovali lekárske záznamy o zosnulých s covidom, ktorým sa v tom čase náhle a z ťažko vysvetliteľných dôvodov zhoršil zdravotný stav. Z nich troch vybrali na dodatočnú pitvu, pričom v tele jedného z nich objavili prítomnosť liekov, ktoré sa používajú pri intubácii a sedácii pacienta.

Lenže v klinických záznamoch zosnulého sa podanie takýchto látok neobjavuje, tak ako je to v prípade pacientov, ktorí boli skutočne intubovaní. Lekár Mosca čelí okrem obvinenia z usmrtenia aj z falšovania zdravotníckej dokumentácie.

Prokurátorky Federica Ceschi a Corinna Carrara pôvodne podozrievajú lekára z usmrtenia štyroch pacientov. Jeden bol však spopolnený, takže nemožno vykonať exhumáciu pozostatkov a v prípade jedného mŕtveho zase sudkyňa nevidí dostatočnú súvislosť s konaním Moscu. O dvoch ľuďoch však nemajú pochybnosti, píše Il Giorno. Bol to diabetik so srdcovými problémami Natale Bassi (61-ročný), ktorý zomrel 20. marca, a 79-ročný Angelo Paletti, zomrel o dva dni neskôr.

Mosca: Som nevinný

Štyridsaťsedemročný lekár je aktuálne v domácom väzení v Mantove. Sudkyňa mu to nariadila ako preventívne opatrenie, aby nemohol pokračovať v ďalšej trestnej činnosti a v marení dôkazov.

Inzercia

Mosca popiera, že by podal injekcie mimo protokolu. „Som nevinný, odpoviem na otázky sudkyne,“ vyjadril sa v piatok Mosca, keď prichádzal na súd v Brecsi. Podľa Giornale di Brescia trvalo pojednávanie pred sudkyňou dve a pol hodiny, lekár údajne vysvetľoval, že nikdy nepodal lieky spomínané v obvinení. Podľa právnikov vie nevinu dokázať, tí sa dožadovali zrušenia domáceho väzenia, čo súd odmietol. Moscu medzitým vedenie nemocnice prepustilo.

Rodák z neďalekej Cremony začínal svoju medicínsku dráhu na pohotovosti v Mantove, v rokoch 2005 až 2016 dával tiež školenia pre poskytovateľov prvej pomoci v podnikoch v provincii Brescia. Približne v rovnakom období pôsobil Mosca aj v pozícii lekára zodpovedného za vyšetrenia ako audiometria a spirometria v centre pracovného lekárstva v Poncarale. Okrem toho mal aj ďalšie aktivity.

„Každý deň čelíme zápasu, aby sme zachránili čo najviac životov,“ vyjadril sa v niektorých rozhovoroch z posledných mesiacov Mosca. „Hlava je vždy plná nemocnice, pacientov. Po návrate domov stále počujem piskot kyslíka pri pacientoch na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ povedal lekár.

O motíve lekára talianske médiá veľmi nešpekulujú. Britský Daily Mail informuje o tom, že prokurátorky majú k dispozícii komunikáciu zdravotných sestier, ktoré si cez WhatsApp písali o správaní doktora Moscu. Ten údajne po tom, čo zistil, že ho vyšetrujú, nahováral sestry, aby si dohodli vhodnú verziu príbehu. „Žiadal ťa o podanie liekov bez intubácie? Ja nezabíjam pacientov len preto, aby sa uvoľnili lôžka,“ písali si údajne sestričky.

Jediným istým faktom zostáva, že počas dní, keď mal obvinený lekár podať pacientom „smrteľné“ lieky, zažívala nemocnica v Montichiari – podobne ako ostatné v regióne – obrovský nápor pacientov s koronavírusom. Či Carlo Mosca neuniesol tlak, alebo do hry vstúpilo niečo iné, prípade je všetko inak, zostáva nateraz nejasné.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.