Účet

Posledný nezávislý bieloruský denník Narodnaja voľa oznámil koncom septembra bankrot, keď mu súd nariadil zaplatiť do štátnej pokladnice 100 miliónov bieloruských rubľov. Prepočet na slovenské koruny vyhodí na displeji kalkulačky po zaokrúhlení 1,5 milióna. Presne polovica z odškodnenia, ktoré v decembri 2004 vysúdil od denníka SME sudca Najvyššieho súdu Harald Stiffel. Nepríjemné, ale nie smrteľné.

Čo by dalo slovenským médiám podržať bieloruských kolegov? Áno, príliš zjednodušená otázka. Môže ostať bokom, stačí, že nám pred oči zavesila väčší otáznik: my žijeme slobodne, oni v totalite - čo s tým?

Čo môžeme urobiť pre novinárov v Minsku, ktorým 27. septembra vtrhli do redakcie policajti, aby zhabali všetky počítače, tlačiarenské zariadenia a papier? Ako môžeme povzbudiť „nevoľnikov“ prezidenta Putina, ktorý v ten istý deň takmer tri hodiny odpovedal v priamom prenose na otázky ľudu? Prichádzali priamo z námestí, kde sa už dva mesiace vopred uskutočňovali nácviky potlesku i masového „hurá“ a ku kamerám sa „spontánne“ dostali len absolventi špeciálnych výberových konaní. Vo Vorkute sa o to pokúsil dôchodca bez priepustky a stálo ho to zuby. Ako môžeme podporiť Kubáncov, ktorých na jar 2003 režim odsúdil na štvrťstoročné tresty? Päťdesiatpäťročný Viktor Rolando Arroy má vysoký tlak, stráca zrak, ruku zlomenú pri výsluchu mu neliečili, lieky od manželky sa k nemu nedostanú, cícerok vody tečúci zo steny slúži na umývanie, sprchovanie aj splachovanie. Na protest drží už tri týždne hladovku a museli ho hospitalizovať.

Čo sme od ľudí spoza ostnatého drôtu očakávali pred rokom 1989 my? Aby správa o podpisovke odznela v rozhlase, aby mená disidentov zasvietili v novinách, aby o nás vedeli, hovorili, nezabúdali... V rukách teda máme ešte jednoduchšie prostriedky ako zjednodušených 1,5 milióna korún. Kde viaznu? Možno spolu s tými finančnými na účte Haralda Stiffela, ktorý kedysi odsúdil kňaza za tajné slúženie omše a dnes mu to nemožno beztrestne vyhodiť na oči...

On a jeho kolegovia doteraz poskytujú poslednú záruku spravodlivosti.

TERÉZIA CEDZOVÁ

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo