Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. január 2021, 18:39

Navrhovaný bezpečnostný zákon vyvolal vo Francúzsku ďalšie protesty

Vládni predstavitelia prepracovávajú sporný článok 24, ktorý obmedzuje práva nakrúcať videá alebo fotografovať službukonajúcich policajtov. Aktivisti žiadajú, aby bola táto časť zákona úplne vyškrtnutá. 

Ľudia po celom Francúzsku prejavili v sobotu nespokojnosť s navrhovaným sporným bezpečnostným zákonom a zišli sa na protestných zhromaždeniach v mnohých mestách. Informovali o tom organizátori, ktorých citovala tlačová agentúra DPA.

Týchto zhromaždení bolo viac ako 55, dodali usporiadatelia.

Demonštranti v Paríži protestovali nielen proti navrhovanej legislatíve, ale vyjadrili aj podporu umeniu a kultúre, pretože takéto inštitúcie sú pre pandémiu koronavírusu už celé mesiace zatvorené.

Vláda tvrdí, že navrhovaná bezpečnostná legislatíva lepšie ochráni políciu zasahujúcu na demonštráciách. Po opakovaných protestoch verejnosti však vládni predstavitelia prepracovávajú sporný článok 24 navrhovaného bezpečnostného zákona, ktorý obmedzuje práva nakrúcať videá alebo fotografovať službukonajúcich policajtov.

Aktivisti žiadajú, aby bola táto časť zákona úplne vyškrtnutá. Návrh zákona obsahuje aj množstvo ďalších sporných opatrení, ako  napríklad rozsiahlejšie zaznamenávanie demonštrácií policajnými kamerami, a to aj pomocou dronov.

Počas januárových víkendov už vyšli do ulíc Paríža a miest po celej krajine tisíce ľudí, ktorí protestovali proti tomuto zákonu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Slovenský premiér Robert Fico, ktorého víta francúzsky prezident Emmanuel Macron pred Elyzejským palácom. V Paríži sa stretne približne 20 predstaviteľov EÚ a NATO, aby ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyslali posolstvo európskeho odhodlania v otázke Ukrajiny a vyvrátili naratív Kremľa, že Rusku je súdené víťazstvo vo vojne. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.