Lockdown v Nemecku znížil za mesiac počet prípadov nákazy o polovicu
Vedci však považujú živenie nádejí na rýchle uvoľňovanie opatrení za falošný signál s tým, že Nemecko by podľa nich i niektorých politikov nemalo tento úspech premrhať, ale prísne opatrenia ponechať v platnosti.
Nemecku prekonalo dôležitú hranicu v boji proti koronavírusovej pandémii, keď sa mu vďaka prísnemu lockdownu podarilo znížiť počty nových prípadov nákazy od Vianoc o polovicu, informovala vo štvrtok agentúra DPA.
Sedemdňová incidencia - počet nových infikovaných na 100-tisíc obyvateľov za týždeň - predstavovala vo štvrtok ráno 98. Doterajšie maximum zaznamenali v Nemecku 22. decembra pri hodnote 198. Deklarovaným cieľom nemeckej vlády i spolkových krajín je znížiť sedemdňovú incidenciu pod 50.
Ak bude pozitívny vývoj pokračovať, mohlo by k tomu podľa DPA na základe doterajšieho trendu dôjsť približne do polovice až konca februára.
Vedci však považujú živenie nádejí na rýchle uvoľňovanie opatrení za falošný signál, dodáva agentúra s tým, že Nemecko by podľa nich i niektorých politikov nemalo tento úspech premrhať, ale prísne opatrenia ponechať v platnosti, až kým zmienená incidencia neklesne na 25 či dokonca na desať, čo bola úroveň z minulého leta.
Vlani v Nemecku incidenciu 50 definovali ako hranicu, do ktorej môžu tamojšie zdravotnícke úrady udržať situáciu pod kontrolou - teda vyhľadať všetky kontaktné osoby infikovaných a poslať ich do karantény.
Kancelárka Angela Merkelová povedala, že je dôležité vrátiť sa na hodnotu 50 čo najrýchlejšie, "aby sme mohli hovoriť o otváraniach".
Dnes treba vedieť
Igor Matovič zakončil deň koaličných rokovaní týmto statusom:
Nikdy by som neveril, koľko nenávisti dokáže spustiť jeden odvážny nákup len preto, lebo vraj bol z nesprávnej strany azimutu. #Neľutujem✌️
Uverejnil používateľ Igor Matovic Streda 3. marca 2021
SaS a Za ľudí volajú po rekonštrukcii vlády. Zvonku ich požiadavka dáva zmysel. Znútra koalície je však Matovič stále silný. Zvlášť ak Sulík a Remišová vylučujú predčasné voľby. Komentuje Lukáš Krivošík.
Súhrn udalostí v stredu 3. marca:
- Koalícia je v kríze, vládni lídri rokovali o tom, ako budú ďalej fungovať;
- Kočnera, Tótha, Kriaka, Mlynarčíka a Škripa obvinila NAKA kvôli sledovaniu novinárov;
- žilinský exsudca Pavol Polka dostal za korupciu trojročný podmienečný trest;
- od pondelka už nebudú môcť ísť pozitívni na koronavírus na nákup;
- Ján Figeľ označil zákaz verejných bohoslužieb za porušenie práva;
- Ukrajinu pobúrilo Matovičove vyjadrenie o Zakarpatsku, žiada ospravedlnenie;
- maďarská vládna strana Fidesz vystúpi z Európskej ľudovej strany.
Mjanmarská armáda strieľala do protestujúcich, podľa OSN zabila v stredu 38 ľudí
Mjanmarsko zažíva ťažké obdobie od 1. februára, keď armáda zosadila a zadržala civilnú líderku Aun Schan Su Ťij.
Americká polícia varovala pred novým plánom militantov vtrhnúť do Kongresu
Online komunikácia naznačuje, že niektorí priaznivci hnutia QAnon vnímajú štvrtok 4. marec ako deň Trumpovej inaugurácie.
Remišová hovorí, že je v záujme všetkých koaličných partnerov, aby súčasná vláda vydržala. "Fico, Pellegrini a extrémisti sú najhoršou cestou pre Slovensko." Nechcela povedať či si vie predstaviť Eduarda Hegera na poste premiéra.
"Ak by som ja mala stáť v ceste, som ochotná ponúknuť svoju pozíciu. Na Kolíkovej to vôbec nestojí," hovorí ministerka spravodlivosti. Remišová tvrdí, že ju na odchod z postu nikto nevyzval, ale opakuje, že na stole sú všetky možnosti.
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová nekonkretizovala výsledky dnešných rokovaní. Hovorí, že v diskusiách budú naďalej pokračovať. Na stole sú podľa nej všetky alternatívy, nepovedala, či sú Matovič alebo Krajčí naklonení odchodu zo svojich funkcií. Hovorí, že chce, aby parlament pokračoval v takom zložení, ako bol zvolený vo voľbách. "Rekonštrukcia na pôdoryse týchto volieb," vysvetlila. Viackrát opakovala, že si to vyžaduje dlhé diskusie. Priznáva, že poslanci Za ľudí majú problém so spôsobom vládnutia.
Podľa šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej v koaličnej kríze "nejde o Sputnik ani o politikárčenie." Vážne diskusie si podľa nej vyžadujú svoj čas. Neustále hádky vo vláde ju znechucujú, avšak dodáva, že "tí, čo čakajú na svoju chvíľu v súčasnej opozícii, by boli pre Slovensko katastrofou."
Do koalície strana Za ľudí vstupovala preto, že sme chceli zmenu. Zmenu v kultúre a slušnosti vládnutia. Zmenu v...
Uverejnil používateľ Veronika Remišová Streda 3. marca 2021
"Nikto nechce pád vlády," povedal Boris Kollár. "Dúfam, že budeme mať dosť pudu sebazáchovy, aby sme to neurobili." S prezidentkou sa neplánuje stretnúť. "Nemám prečo," hovorí s tým, že prezidentka do toho môže vstúpiť, ak by vláda padla. Predsedníctvo sa podľa neho na diaľku zvolať nedá.