Parlament schválil po 16 rokoch novú Bezpečnostnú stratégiu Slovenska
Dokument podporilo 77 poslancov zo 122 prítomných. Proti bolo 14, zdržalo sa 31 poslancov. Čína je podľa stratégie dôležitým účastníkom a partnerom pri riešení globálnych výziev, ale tiež ekonomickým a technologickým konkurentom a systémovým rivalom EÚ.
Poslanci Národnej rady vo štvrtok schválili Bezpečnostnú stratégiu SR. Po 16 rokoch tento dokument odobrila nie len vláda, ale aj parlament. Bezpečnostná stratégia konštatuje, že globálna bezpečnosť sa vo viacerých ohľadoch zhoršila, čo má priamy dosah na bezpečnosť a odolnosť krajiny.
Hrozby a výzvy, ktorým čelíme, sú podľa nej čoraz zložitejšie, previazanejšie, bezprostrednejšie a majú väčšie dôsledky na našu bezpečnosť. Dokument podporilo 77 poslancov zo 122 prítomných. Proti bolo 14, zdržalo sa 31 poslancov.
Dokument pripomína, že globálna pandémia zviditeľnila niektoré naše zraniteľnosti. Zároveň urýchlila a prehĺbila už existujúce trendy oslabovania multilateralizmu, obnoveného geopolitického súperenia, asertívneho presadzovania individuálnych záujmov a pokračujúcej nestability v susedstve Európy a regionálnych kríz vo svete.
SR sa preto v stratégii zaväzuje zabezpečiť primerané zdroje na fungovanie bezpečnostného systému a ich efektívne a transparentné využitie. V oblasti obrany štátu dokument pripomína, že ju treba zabezpečovať aj v kybernetickom priestore.
NATO pomenúva ako najlepšiu možnosť zabezpečovania obrany štátu. V boji proti terorizmu sa má Slovensko zamerať na predchádzanie príčin. Pripomína tiež dôležitosť fungovania kritickej infraštruktúry. Zamerať sa treba aj na zvýšenie odolnosti voči hybridným hrozbám, zvyšovať sa má aj odolnosť voči dezinformáciám. Posilňovať sa má aj systém civilnej obrany.
V súvislosti s nedovoleným ozbrojovaním a obchodovaním so zbraňami má SR prijať legislatívne úpravy obmedzujúce nákupy expanzných a reaktivovaných znehodnotených zbraní, ktoré sú následne nelegálne upravené a využívané na páchanie trestnej činnosti doma aj v zahraničí. Venovať sa má aj nelegálnej migrácii a boju proti extrémizmu.
Slovensko deklaruje v stratégii tiež podporu dodržiavania princípov a noriem medzinárodného práva. Hlási sa tiež k Organizácii Spojených národov. USA pomenúva ako strategického transatlantického spojenca SR v NATO.
Rozvíjať chce aj vzťahy s Ruskom, ktoré je dôležitým účastníkom a partnerom pri riešení medzinárodných hrozieb a výziev. Zároveň však podľa stratégie svojím konfrontačným prístupom vo vojenskej, bezpečnostnej aj politickej oblasti predstavuje hlavnú výzvu pre bezpečnosť nášho euroatlantického priestoru.
Čína je podľa stratégie dôležitým účastníkom a partnerom pri riešení globálnych výziev, ale tiež ekonomickým a technologickým konkurentom a systémovým rivalom EÚ.
Rovnako sa Slovensko hlási k podpore adekvátneho prijímania sankcií EÚ ako politického nástroja na vynútenie zmeny správania tretích krajín, fyzických a právnických osôb, ktoré nesú zodpovednosť za hrubé porušovanie medzinárodného práva, ľudských práv a základných slobôd.
SR má budovať tiež odolnosť štátu a spoločnosti, či zodpovedne pristupovať k ochrane životného prostredia. Bezpečnostná stratégia sa má aktualizovať spravidla každých päť až sedem rokov, alebo v prípade zásadnej zmeny bezpečnostného prostredia Slovenska. Bezpečnostná rada SR raz ročne predkladá vláde na prerokovanie správu o bezpečnosti s návrhmi opatrení na jej zachovanie.
Predchádzajúci vládny kabinet schválil Obrannú stratégiu a Bezpečnostnú stratégiu jednohlasne v októbri 2017. Do Národnej rady SR dokumenty neboli predložené, preto ich Slovensko definitívne neodobrilo. Posledné parlamentom schválené stratégie sú z roku 2005.
Bezpečnostná stratégia podľa Korčoka ukazuje, ako reagovať na nestabilný svet
Úlohou novej Bezpečnostnej stratégie je mať zhodu na tom, ako vládne zložky zareagujú na bezpečnostné výzvy a nestabilný svet. Po schválení dokumentu v parlamente to na tlačovej konferencii vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.
Návrhy zákonov sa následne budú odvolávať na tento dokument. Za jeden z nových bezpečnostných fenoménov označil dezinformácie, preto ho mrzí, že sa šíria aj z úst poslancov parlamentu.
Bezpečnostná stratégia je podľa šéfa slovenskej diplomacie posolstvom pre všetky zložky štátu, ktoré majú na starosti kybernetickú bezpečnosť alebo boj proti hybridným hrozbám, že v tejto veci sa musí konať. Z dokumentu vyplývajú úlohy pre rezorty.
Minister vnútra Roman Mikulec má podľa neho viesť pracovnú skupinu zameranú na aktualizáciu bezpečnostného systému. Na Úrade vlády sa pripravuje celoštátna koncepcia na boj proti dezinformáciám a v rezorte obrany koncepcia boja s hybridnými hrozbami.
Korčok označil debatu v Národnej rade za korektnú, váži si aj kritické hlasy, ak sú vyargumentované. Odmietol tvrdenia, že bezpečnostná stratégia otvára dvere pobytu cudzích vojsk na území krajiny. Označil to za klamstvo, ktoré šíria poslanci za ĽSNS.
"Neporadíme si s dezinformáciami, ak budú vychádzať priamo zo strán, ktoré sú zastúpené v Národnej rade," dodal.
Dnes treba vedieť
Taliansko zablokovalo vývoz 250-tisíc vakcín AstraZeneca do Austrálie
Európska únia tak použila prvýkrát svoj mechanizmus na kontrolu vývozu vakcín proti ochoreniu COVID-19.
Brazília zaznamenala rekordný denný počet úmrtí spôsobených koronavírusom
Stredajšie údaje hovoria o 1 910 úmrtiach v priebehu 24 hodín.
Slovenskú ekonomiku a spoločnosť čakajú veľké zmeny, v ktorých kvalitné vysoké školy buď zohrajú nezastupiteľnú úlohu, alebo môžu viditeľne chýbať. Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s rektormi slovenských vysokých škôl, s ktorými hovorila o chystanej novele vysokoškolského zákona.
„Ide o veľa“, povedali mi na stretnutí v Prezidentskom paláci rektor Univerzity Komenského Marek Števček, rektor...
Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Štvrtok 4. marca 2021
Súhrn udalostí vo štvrtok 4. marca:
- Rezort zdravotníctva vydal pokyny na liečbu Covid-19 pre lekárov a pacientov;
- Európska lieková agentúra spustila proces preskúmania vakcíny Sputnik;
- poslanec OĽaNO Ján Krošlák kritizuje správanie sa i spôsob vládnutia premiéra;
- Matovič by mal zvážiť zotrvanie vo funkcii, podľa Sulíka na ňu nedorástol;
- Francúzsko daruje Slovensku 15-tisíc vakcín AstraZeneca;
- cirkev vníma nespokojnosť s pretrvávajúcim zákazom konania bohoslužieb;
- pápež povedal, že Irak navštívi ako pútnik mieru.
Zatiaľ čo u Matoviča sme si na úlety zvykli, pri ministrovi zahraničia bola voľba neprimeraného slovníka prekvapením. Minister Korčok označil za zjavné, že Sputnik chce pôsobiť na európskom trhu, ale nechce tu byť registrovaný. Preto vraj nie je len vakcínou, ale „nástrojom hybridnej vojny“. Prešli len hodiny a zjavné je niečo iné. Komentuje Jozef Majchrák.
Belgický premiér chce návrat detí džihádistov zo Sýrie
Premiér Alexander de Croo varoval, že podmienky v táboroch, ktoré sú plné osôb zadržiavaných od porážky teroristickej skupiny Islamský štát, sa zhoršujú. Vyhlásil, že osobám mladším ako 12 rokov sa musí umožniť návrat domov. Konštatoval, že ide o približne 30 detí.
Ceny ropy vzrástli o viac než päť percent
Aliancia OPEC+ totiž nečakane predĺžila obmedzenia ťažby o ďalší mesiac do konca apríla.
Rakúska lyžiarka Katharina Liensbergerová sa už nevie dočkať pretekov Svetového pohára v Jasnej a verí, že sa jej v slovenskom stredisku podarí zabojovať o dobré umiestnenia. Čerstvá dvojnásobná majsterka sveta z Cortiny d'Ampezzo už dorazila do dejiska víkendového podujatia. (tasr)
Predseda Národnej rady Boris Kollár už absolvoval očkovanie proti koronavírusu. Potvrdila to hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová. Poslanci parlamentu sa majú podľa medializovaných informácií očkovať v Nemocnici svätého Michala v Bratislave. Vo štvrtok bola zaočkovaná približne desiatka poslancov. (tasr)
Železničná spoločnosť Slovensko od 7. marca redukuje dopravné výkony
Z 34,4 milióna vlakokilometrov plánovaných pre rok 2021 ubudne 917-tisíc. Dočasne sa obmedzí doprava v okolí Bratislavy, kde aj po redukcii ostane v prímestskej doprave v okolí jednohodinový takt vlakov, ktorý je počas dopravnej špičky zahustený na 30-minútový interval medzi vlakmi.