Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. január 2021

5 praktických tipov ako pomôcť prírode

Viac som si uvedomila našu spätosť s prírodou, keď sme sa s manželom presťahovali na vidiek. Veľmi nás preto potešilo to, že v našej dedine sa poctivo a precízne triedi odpad. A až pri triedení sme sa presvedčili, koľko veľa zbytočností naša malá domácnosť vyprodukuje. A preto sme začali hľadať nové spôsoby fungovania, aby sme viac boli šetrnejší k prírode. A tu je niekoľko tipov, s ktorými by som sa s vami rada podelila.
5 praktických tipov ako pomôcť prírode

1. Čapovaná drogéria

Zo začiatku sa to môže javiť ako oštara.  Do predajne si treba doniesť prázdne fľaše, do ktorých priamo predavačka načapuje prací prostriedok alebo aviváž, prostriedok na umývanie riadu, na čistenie kúpeľní, na podlahy, atď. V predajni sú prípravky uskladnené vo veľkých bandaskách, ktoré sa opakovane používajú. Takýto systém neprodukuje ďalší odpad. Musím však povedať, že je to všetko otázka zvyku. Je však fakt, že týmto produkujeme ďaleko menej odpadu a jedna fľaška nám vydrží na viac použití. Sortiment čapovaných drogérii sa výrazne zlepšuje a už dnes sa dá kúpiť aj spray do wc, prostriedok proti plesni atď. Moja skúsenosť je taká, že sa dajú nahradiť všetky prípravky, ktoré sa dajú kúpiť v bežnej drogérii a to ekologickejšou - čapovanou alternatívou. Preto rozhodne stojí za to, nájsť vo svojom okolí čapovanú drogériu a vyskúšať si to. Minimálne pre ten pocit, že človek spravil niečo dobré pre prírodu.

2. Sprchovanie a umývanie vlasov

Dobrou správou je aj to, že sa predávajú aj čapované sprchové gély a šampóny. Mne však viac vyhovujú tuhé šampóny (majú formu tvrdého „mydla“) a mydlá na umývanie ako alternatíva sprchovacích gélov. Samozrejme, ak nakupujete v ekodrogérii, tak výroba týchto mydiel je šetrná k prírode.  Ďalším plusom je, že niektoré tuhé šampóny obsahujú aj kondicionér a tak rozčesávania vlasov je jednoduchšie. Treba rozhodne vyskúšať, ktorý druh je najlepší. Dobrým výberom sa môže veľmi zlepšiť aj kvalita vlasov. Tuhé šampóny a mydlá majú ďalšiu východu. Predávajú sa  len v papierových obaloch alebo úplne bez obalu. Preto sa mi aj táto možnosť viac pozdáva. Používanie je tiež jednoduché. Stačí mydelnička – opäť sa dajú kúpiť i ekologické – drevené a tam si položiť mydlo či šampón. Jednoduché.

3. Plátenné vrecká a tašky na nákupy

Už niekoľko rokov s manželom chodíme nakupovať s vlastnými taškami a vreckami na zeleninu a pečivo. Pamätám si predavačku vo veľkom hypermarkete, ktorá asi prvý krát videla jablká v plátennom vrecku. Ale dnes sa už nik nepozastavuje nad tým a dokonca plátenná alternatíva sa dá kúpiť aj priamo v niektorých obchodoch. Niekedy sa nám stane, že zabudneme tašky doma. Vtedy nám veľmi dobre poslúžia kartónové krabice z obchodu, do ktorej jednoducho vložíme nakúp. Škatuľa má potom široké využitie v našej domácnosti. Naposledy sme z nej spravili pre našu mačku domáci pelíšok, ktorý sme vystlali staršou látkou. Naša Mica nemá obľúbenejšie miesto.

4. Tampóny na odličovanie

Inzercia

Po tomto spôsobe som už pokukávala dávno. Každý večer som používala jednorázové vatové tampóny. Ich cena je fakt nízka. Ale len po jednom použití končia v odpadkovom koši. To ma priviedlo k uvažovaniu, či sa s tým dá niečo spraviť.Dá. A aj tu sa ponúkajú rôzne alternatívy. Bavlnené odličovacie tampóny sa dajú použiť viackrát. A ak sa vložia pred praním do vrecúška, človek ich nemusí potom naháňať po celej pračke. Tampóny sa dajú vyrobiť aj doma – vo vlastnej réžii, alebo si ich kúpiť od šikovnej žienky, ktorá ich šije (ako moja švagriná) alebo sa dajú tiež kúpiť v obchode. Opäť možností je viac.

5. Látkové vložky

Už dávnejšie som sa pýtala mojej babky, čo používali, keď neexistovali jednorazové hygienické vložky. Babka mi vtedy povedala, že používali handričky, ktoré si potom prali na potoku. Fu.. som si pomyslela. Až teraz, omnoho neskôr, si uvedomujem ako ekologicky žili naši starí rodičia. Nie, nebojte. Nechodím prať handričky na potok. Ale už dnes existujú dobré alternatívy voči jednorazovým hygienickým vložkám. Sú to látkové vložky. Ako všetko, o čom píšem v tomto článku, je to otázka zvyku. Dnes sa dajú kúpiť rôzne veľkosti, druhy týchto vložiek. Opäť treba vyskúšať, ktoré sú dobré a ktoré vyhovujú. Rozhodne je s nimi fajn začať, ak človek pracuje z homeofficu alebo je doma s deťmi. Prať ich treba podľa návodu a najlepšie jadrovým/zlčovým mydlom. Dobrý pocit je skutočne v tom, že už sa odpadkový kôš nenaplní jednorázovými vložkami. A ak sa perie ekologickými prostriedkami – ešte viac sa pomôže prírode.

Môžem teda povedať, že sa už dnes dá prírode jednoducho pomôcť. Všetko je však otázka zvyku a ochoty vystúpiť z komfortnej zóny vlastného pohodlia a zvykov.

 

Zaujíma ma PR, komunikácia a aj dianie v spoločnosti. Ochranu ľudského života od počatia po prirodzenú smrť a prírody považujem za svoju osobnú misiu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.