Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. január 2021

Matovičov prepad popularity

Porazenými sú KDH, Za ľudí a progresívci

To, kam sa rozpŕchnu voliči OĽaNO, bude aj testom životaschopnosti troch menších strán.

Porazenými sú KDH, Za ľudí a progresívci

Foto: TASR/ Martin Baumann, facebook PS.

Pokles popularity Igora Matoviča a jeho OĽaNO, ktorý signalizujú prieskumy, má nielen svojich víťazov, ale aj porazených. Tými sú jednoznačne mimoparlamentné KDH a Progresívne Slovensko, ale tiež najmenšia vládna strana Za ľudí.

Funkcionári a členovia týchto strán musia dnes pri pohľade na preferencie každý večer zaspávať s nasledujúcou otázkou. V čom je problém, že keď od Matoviča masívne odchádzajú voliči, rastie Pellegrini a oni sa stále potácajú okolo piatich percent? Pričom pre značnú časť týchto sklamaných voličov by tieto tri strany mohli byť novým politickým prístavom.

Dôkazom toho je aj fakt, že keď sa voličov OĽaNO tri mesiace pred parlamentnými voľbami pýtali na to, komu by dali svoj druhý hlas, skoro 19 percent uviedlo Za ľudí, takmer 14 percent PS/Spolu a viac ako šesť percent KDH.

V KDH a PS sa síce môžu uspokojovať klasickou barličkou mimoparlamentných strán o ťažkom prístupe do médií, ale bude to lenivé vysvetlenie. Určite to je komplikácia, ale v dnešnej dobe sociálnych sietí a pri mediálnom vplyve PS, už zďaleka nie taká zásadná ako kedysi. Ten hlavný problém treba hľadať inde. V líderstve.

Politike dnes dominuje boj s pandémiou a v tejto téme Irena Biháriová ani Milan Majerský ničím zásadnejším nezaujali. Zdieľať

Politike dnes dominuje boj s pandémiou a v tejto téme Irena Biháriová ani Milan Majerský ničím zásadnejším nezaujali. Niežeby sa k tomu vôbec nevyjadrovali, ale ich výstupy boli natoľko povinnými jazdami, že zapadli a od Igora Matoviča a OĽaNO sa im nepodarilo výraznejšie odlíšiť. Po niekoľkým mesiacoch, čo môžeme týchto dvoch nových predsedov sledovať vo funkciách, je však na mieste aj pochybnosť, či by sa im to podarilo, aj keby tu nebola kríza a bežal normálny politický život.

V prípade KDH treba však zobrať do úvahy jeden dôležitý faktor, ktorý stranu vo vymedzovaní voči Matovičovi brzdí. Kresťanskí demokrati nemôžu hrať úplne vabank, pretože sa na OĽaNO stále musia pozerať aj ako na potenciálneho spojenca v pre nich dôležitých regionálnych a komunálnych voľbách, ale aj v tých parlamentných.

Inzercia

Pri PS však nič podobné neplatí. Preto sa dá len čudovať nad tým, ako apaticky a dezorientovane táto strana dnes pôsobí, keď viac ako s Matovičom zápasí s Orbánom a Kaczynským. Nehovoriac o tom, že vôbec nedokáže reagovať na situáciu, keď sa do jej výsostného priestoru kultúrnej agendy dravo derie SaS s Janou Bittó Cigánikovou v prvej línii.

Osobitným prípadom je strana Za ľudí. Tá má zdanlivo všetky tromfy v rukách. Je vo vláde, má ministrov a poslancov. Jej problémom je to, že Kiskovým odchodom stratila jednoznačného lídra, je vnútorne rozháraná a jej ministri sa sústreďujú na vlastnú agendu, ktorej presadenie nechcú konfliktom s Matovičom ohroziť. Aj pokiaľ ide o stratégiu boja s pandémiou, bola strana až donedávna v tieni premiéra a jeho kroky veľmi neproblematizovala.

To sa nedávno zmenilo, keď Veronika Remišová odmietla vo vláde podporiť aktuálne plošné testovanie. Treba si preto počkať, či strana Za ľudí bude v tejto línii pokračovať a či sa to nejako odrazí na jej podpore.

V každom prípade, ak vývoj potvrdí, že KDH, PS a Za ľudí nedokážu z rozpadu voličskej podpory hegemóna ostatných volieb nijako profitovať, bude to mať veľkú výpovednú hodnotu aj o ich ďalšej životaschopnosti.

Odporúčame