Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. január 2021, 13:27

Situácia v nitrianskej nemocnici je vážna, zomiera každý štvrtý pozitívny

Podľa slov riaditeľa Milana Dubaja sa však celkový stav v nemocnici podarilo postupne stabilizovať.

Situácia v nitrianskej nemocnici zostáva pre pandémiu naďalej vážna. Počet pacientov s koronavírusom sa tu pohybuje od 150 do 200. Podľa slov riaditeľa nemocnice Milana Dubaja sa však celkový stav v nemocnici podarilo postupne stabilizovať.

Kritická situácia bola koncom minulého roka, keď okrem vysokého počtu pacientov musela nemocnica zápasiť aj s nedostatkom zdravotníkov, z ktorých boli mnohí práceneschopní alebo v karanténe.

„V priebehu decembra prešlo nemocnicou viac ako 600 pacientov s ochorením COVID-19. Mortalita bola 25 až 30 percentná. To znamená, že každý štvrtý človek ochorenie neprežil. Január vyzerá ešte horšie. Prekročíme hranicu 700 pacientov. Mortalita je podobná ako v decembri,“ uviedol Dubaj.

V Nitre sa v priebehu januára konali už tri kolá plošného testovania. Hoci počet pozitívnych postupne klesá, podľa Dubaja sa to v nemocnici prejaví až o desať či 14 dní. „V poslednom týždni sme mali menej vyšetrení na covidovom príjme. Treba však zároveň povedať, že tí pacienti, ktorí vyhľadajú pomoc, sú prijímaní vo veľmi vážnych stavoch. Preto aj naďalej vyzývam verejnosť k veľkej opatrnosti,“ zdôraznil Dubaj.

Ako pripomenul, za stabilizovaným stavom v nitrianskej fakultnej nemocnici je okrem iného aj dôsledná príprava medzi prvou a druhou vlnou pandémie a tiež schopnosť zdravotníkov vniesť do svojej práce systém aj v kritických okamihoch. „Po prvej vlne sme sa snažili čo najlepšie vybaviť nemocnicu prístrojmi a technikou, školili sme personál, robili sme so zamestnancami doslova branné cvičenia. Vedeli sme tak účinne reagovať na kritickú situáciu,“ povedal Dubaj.

Podľa jeho slov sa aj v priebehu posledných týždňov podarilo vykonať množstvo praktických krokov, ktoré umožňujú manažovať nemocnicu. „Naučili sme sa pracovať s vysokým množstvom pacientov. Máme vytvorených 12 až 13 organizačných jednotiek po 20 až 30 pacientov, robíme denne dve porady, nonstop sledujeme a okamžite reagujeme na aktuálnu situáciu. V nitrianskej nemocnici sme dnes pripravení mať reprofilizovanú polovicu kapacity našich lôžok. V súčasnosti sa nám už vracajú aj zdravotníci po prekonaní ochorenia COVID-19. Oceňujem ich statočnosť, pretože mnohí po chorobe ešte ani zďaleka nie sú v stave plnej pracovnej schopnosti a napriek tomu nastupujú do zamestnania,“ skonštatoval Dubaj.

Riaditeľ nitrianskej nemocnice ocenil aj prínos aktívnej duchovnej služby, ktorú poskytujú chorým ľuďom kňazi. „Je to taký fenomén, s ktorým sa v našej nemocnici stretávame a hodnotím ho veľmi kladne. V čase, keď sú v nemocnici zakázané návštevy je takéto psychologické a duchovné sprevádzanie našich pacientov mimoriadne dôležité,“ dodal Dubaj.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

„V tomto momente sme ešte veľmi ďaleko od kolektívnej imunity, zaočkovaná je len polovica populácie a to percento musí byť oveľa vyššie. Podľa mňa sa tak nestane, pokým nezaočkujeme aj deti. No tie nebudeme očkovať, kým klinické štúdie neukážu, že očkovanie detí je bezpečné a efektívne. Podarí sa nám však dosiahnuť čiastočnú nepriamu imunitu, ktorú budú poskytovať zaočkovaní ľudia tým, ktorí sa zaočkovať nedali," hovorí pre Postoj profesor Ran Balicer, ktorý vedie tím expertných poradcov izraelskej vlády v boji proti pandémii.

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili nad Košicami 5:3. "Belasí" vyhrali na domácom ľade po štyroch prehrách a zo štvrtého miesta tabuľky strácajú na vedúci Poprad dva body. "Oceliari" figurujú na ôsmej priečke. (tasr)

pred 7 hodinami

Slovensko objednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie. Ako uviedol minister zdravotníctva, aktuálne sú už na ceste do krajiny. "Keď tu tie testy budú, tak dôjde k obrovskej zmene testovacej stratégie na území Slovenska, o ktorej budeme potom informovať," avizoval Krajčí.

pred 8 hodinami

Kritika Tomáša Valáška zabúda, že Slovensko patrí medzi najhoršie postihnuté štáty na svete. V tejto situácii víťazstvom Kremľa nie je to, že očkujeme ruskou vakcínou, ale to, že niektorí politici vzbudzujú dojem, že zahraničná politika je dôležitejšia než boj proti pandémii. To škodí aj dôveryhodnosti zahraničnej politiky medzi Slovákmi, pretože tá by mala byť – parafrázujme Ivana Korčoka – nie proruská ani proamerická, ale proslovenská. Píše Christian Heitman.

pred 8 hodinami

"Nebudem utekať z boja, hoci by to bolo najjednoduchšie" odpovedal minister zdravotníctva na otázku, či plánuje podať demisiu. Podľa Krajčího ho môže odvolať len premiér Igor Matovič.

pred 8 hodinami

Minister tvrdí, že Poľsko ponúklo Slovensku 200 lôžok vo svojich nemocniciach, no o prevoz nie je veľký záujem, vzhľadom na to, že nemocnice na severe krajiny to podľa jeho slov zatiaľ zvládajú. Poľné nemocnice podľa neho nie sú témou, pretože nemáme nedostatok lôžok, ale personálu. Armáda by podľa neho takú nemocnicu však bola schopná postaviť. Minister tiež navrhuje, aby na českej hranici z dôvodu výskytu juhoafrickej mutácie platila aj pre pendlerov povinnosť 72-hodinového negatívneho testu.