Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2021, 11:45

V Portugalsku sa konajú prezidentské voľby

O opätovné zvolenie sa uchádza aj úradujúca hlava štátu Marcelo Rebelo de Sousa, ktorý z prieskumov vychádza ako favorit prvého kola so ziskom okolo 58 percent hlasov.

V Portugalsku sa v nedeľu konajú prezidentské voľby, na ktorých sa môže zúčastniť približne 9,8 milióna voličov.

O opätovné zvolenie sa uchádza aj úradujúca hlava štátu Marcelo Rebelo de Sousa. Všetci doterajší štyria prezidenti od skončenia diktatúry v roku 1976 boli zvolení aj na druhé funkčné obdobie, pripomína agentúra AFP.

Z dôvodu koronavírusovej pandémie sa očakáva nízka účasť voličov, čo by mohlo ohroziť pozíciu De Sousu, ktorý z prieskumov vychádza ako favorit prvého kola so ziskom okolo 58 percent hlasov. Jeho najvážnejšími vyzývateľmi sú 38-ročný zakladateľ pravicovo-populistickej strany Chega (Stačilo) André Ventura a bývalá socialistická poslankyňa Ana Gomesová. Prieskumy im predpovedajú zisk desať, respektíve 15 percent hlasov.

Prezident nemá v Portugalsku veľké právomoci, môže však rozpustiť parlament a vypísať predčasné voľby.

De Sousa, spoluzakladateľ stredopravicovej sociálnodemokratickej strany (PSD), vo svojom záverečnom prejave pred ukončením kampane vyzval voličov, aby ho podporili a krajina sa vyhla druhému kolu. Čas medzi dvoma kolami sa dá podľa neho oveľa lepšie využiť na spomalenie pandémie.

V Portugalsku začal pred desiatimi dňami platiť druhý plošný lockdown, ktorý má zastaviť nárast počtu prípadov nákazy novým koronavírusom.

Krajina zaznamenala v sobotu rekordných 274 úmrtí, čím ich celkový počet presiahol hranicu 10 000. Za posledný týždeň do piatka bolo hlásených viac ako 80 000 nakazených.

Volebné miestnosti s otvorené od 09.00 h do 21.00 h  SEČ. Kandidát musí na víťazstvo v prvom kole získať viac ako 50 percent hlasov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

V koncomesačnom súhrne diania v kresťanskom svete, ktorý tradične pripravil Imrich Gazda, sa dozviete:

  • ktorí kardináli v Rímskej kúrii čakajú na svoj koniec,
  • ako pokračuje neslávny koniec slávneho mnícha Enza Bianchiho,
  • kto sa stal novou hlavou Srbskej pravoslávnej cirkvi.