Anjeli z Kene

Predstavte si, že by namiesto kopy odpadkov bola záhrada. Deti by si tam zasadili stromy, o ktoré by sa starali. A stalo by sa to v slume na okraji veľkomesta.

Jedným z predmestí kenského hlavného mesta Nairobi je slum Kawangware. „Kawangware má asi 80 000 ľudí, slabú infraštruktúru, vysokú nezamestnanosť, kriminalitu, rôzne choroby. V suchom období je tam nedostatok vody. Ľudia tam žijú väčšinou v plechových barakoch, ale nájde sa tam aj pár tehlových domov. Sú tam tuším dva obchody s miešaným tovarom a jedno trhovisko so všetkým možným aj nemožným,“ hovorí Mária Uhlíková, ktorá prišla pred dvoma rokmi do Kene ako dobrovoľníčka. Pôsobila v škole pre deti The Children Garden School a detskom domove Children's Home. „Je to iný domov, ako si predstavíme tie naše klasické ´decáky´. Je tam iná atmosféra. Deti sú vďačné, že tam sú. Je tam určitá pravidelnosť a stálosť, akú deti potrebujú. Nestriedajú sa tam dospelí podľa pracovnej doby, ale žijú tam. Je to komunita, kde je miesto pre každé stratené dieťa.“

Detská škola
Sedemtriednu Children’s Garden School navštevuje v súčasnosti približne 150 detí. „Všetky siroty, ktoré chodia do školy, nájdu svoj domov v Children’s Garden, ak chcú,“ vraví M.Uhlíková. Žiaci pochádzajú z chudobných rodín. Veľa z nich pamätá týranie.
Obed, ktorý v škole dostanú, je pre mnohé deti jediným jedlom za celý deň. Škola sa zameriava na výchovu a prevenciu voči AIDS a okrem toho má environmentálny program. Spoločnými silami sa učiteľom a deťom podarilo zo smetiska plného odpadkov vytvoriť záhradu. Viaceré deti si tam zasadili svoj strom, o ktorý sa starajú. „V tomto roku sa prváci a predškoláci zúčastnili na súťaži poézie. Vyhrali a postúpili do národného kola. Okrem toho predškoláci uspeli v súťaži v hudbe a tanci a tiež postupujú do ďalšieho kola. To sú pre deti veľmi významné okamihy. Takisto sú to dobrí futbalisti a nenechajú sa zahanbiť v konkurencii ostatných škôl,“ spomína M.Uhlíková.
Škola je alternatíva k životu na ulici. „Tam majú deti asi dve možnosti – žobrať a fetovať toluén. Uvedomujú si to. Preto majú k škole iný vzťah ako deti u nás,“ domnieva sa Mária Uhlíková. „Je to ich nádej pre lepší život. Vážia si to.“

Spolupráca so Slovenskom
Slovenským partnerom Children´s Garden School je Cirkevná základná škola Narnia a Gymnázium C.S.Lewisa v Bratislave. Slovenskí žiaci si navzájom s kenskými kamarátmi vymieňajú listy, zorganizovali pre nich veľkonočný bazár a vyzbierané peniaze odoslali do Kene alebo im na Vianoce venovali darčeky. Na Slovensku vzniklo občianske združenie Malaika na pomoc deťom v ohrození. Spolupracuje so školou pre deti z nairobského slumu. Názov si odvodilo od svahilského slova „malaika“, ktoré v preklade znamená „anjeli“.

Matúš Demko

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo