Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. január 2021, 11:36

Protesty v Rusku

Tisíce ľudí demonštrovali za prepustenie Navaľného, polícia zatkla jeho manželku

Tisíce ľudí demonštrovali za prepustenie Navaľného, polícia zatkla jeho manželku

Foto – TASR/AP

V Moskve protestovalo najmenej 40-tisíc ľudí, po celej krajine zadržali už viac ako 2 200 demonštrantov.

Tím ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného oznámil, že na budúci víkend plánuje uskutočniť ďalšiu sériu protestov. Na sobotňajších demonštráciách za Navaľného prepustenie, ktoré prebiehali po celom Rusku, polícia dosiaľ zadržala už vyše 2 200 ľudí, informovali aktivisti.

Zatýkanie prebiehalo aj pred prísne stráženou moskovskou vyšetrovacou väznicou Matrosskaja tišina, kde držia Navaľného vo väzbe. Zhromaždili sa tam stovky demonštrantov, ktorých policajti rozháňali obuškami, informovala agentúra AFP.

Aktivisti zaznamenali zatýkanie demonštrantov v približne stovke ruských miest, vo väčšine z nich však išlo len o menšie počty.

Ľudskoprávna organizácia OVD-Info uviedla, že po celom Rusku bolo zadržaných minimálne 2250 demonštrantov, pričom toto číslo ešte zrejme nie je konečné. Najviac zadržaných bolo v Moskve (vyše 850), v druhom najväčšom meste Petrohrad (vyše 320) a v Novosibirsku (95).

Najväčší z protestov prebehol v metropole Moskva, kde došlo k zrážkam demonštrantov s políciou. Podľa rôznych odhadov aktivistov tam vyšlo do ulíc 20.000-40.000 ľudí a polícii sa ich nepodarilo rozohnať ani do zotmenia. Nakrátko bola zadržaná aj Navaľného manželka Julija, ktorú však neskôr prepustili.

V Petrohrade protestovalo vyše 10 000 demonštrantov. Podľa agentúry TASS na proteste v Moskve utrpelo ľahšie zranenia aj 42 príslušníkov ruských bezpečnostných síl.

Koordinátor siete regionálnych štábov Alexeja Navaľného Leonid Volkov v sobotu, napriek rozsiahlemu zatýkaniu demonštrantov, oznámil, že na budúci víkend plánujú ďalšiu vlnu masových protestov, informoval portál Meduza.io.

Volkov však priznal, že zorganizovať ich bude veľmi ťažké, keďže takmer všetci koordinátori Navaľného regionálnych štábov sú momentálne vo väzbe.


Foto - TASR/AP

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti so sobotňajšími protestmi odmietlo akékoľvek americké zasahovanie do vnútorných záležitostí Ruska. Obvinilo pritom veľvyslanectvo USA v Moskve, že už v piatok zverejnilo trasy protestných pochodoch v Moskve, Petrohrade a viacerých ďalších ruských mestách.

Ambasáda trasy zverejnila v rámci varovania pre amerických občanov, ktorým odporúčala, aby sa pochodom radšej vyhli.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie v tejto súvislosti požiadala veľvyslanectvo USA o vysvetlenie. "Americkí kolegovia nám to budú musieť vysvetliť," zdôraznila.

Ambasáda USA v sobotu vydala vyhlásenie, v ktorom podporila právo ruských občanov na organizovanie pokojných protestov. Vyjadrila tiež obavy z toho, že ruské úrady podnikajú kroky na potlačenie protestných zhromaždení.  

Medzi zadržanými v Moskve je aj Navaľného manželka Julija, oznámila to na svojom profile na Instagrame. „Ospravedlňte zlú kvalitu. V policajnej dodávke je veľmi zlé svetlo,“ napísala Navaľná v krátkom komentári k zverejnenému záberu.

Zdieľať

Priebeh protestov naživo streamuje kanál Navaľnyj Live, ktorý má však výpadky: 

V desiatkach miest v Rusku sa v sobotu konajú demonštrácie priaznivcov opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorého 17. januára po návrate z Berlína zadržali na letisku v Moskve a umiestnili do vyšetrovacej väzby.

Spolupracovníci politika ohlásili zhromaždenia pod mottom „Sloboda pre Navaľného“ v 93 ruských mestách, uviedol portál Meduza.io. Účastníkov vyzvali, aby sa zhromaždili o 14.00 h miestneho času na centrálnych námestiach svojich miest.

Ruské úrady varovali, že každý protest bude považovaný za hrozbu pre verejný poriadok a okamžite potlačený.


Foto – TASR/AP

Demonštrácie už prebehli v mestách na ruskom Ďalekom východe a na Sibíri. V Chabarovsku približne 1 000 ľudí zhromaždených na Leninovom námestí požadovalo prepustenie Navaľného, uviedli portály DVhab.ru a Novaja gazeta.

Policajti zablokovali priľahlé ulice a účastníkom protestu tak neumožnili pochod mestom. Počas protestu a najmä po jeho skončení zatkli podľa Navaľného spolupracovníkov niekoľko desiatok ľudí.

K téme
Ako Alexej Navaľnyj vlákal Putina do pasce Zdieľať

Vo Vladivostoku sa na nepovolenom proteste zúčastnilo viac ako 1 000 ľudí, píše portál VL.ru. Proti jeho účastníkom, ktorí sa po troch hodinách rozišli, však tvrdo zasiahli príslušníci špeciálnej policajnej jednotky OMON, pričom zadržali najmenej 23 osôb.

Za prepustenie Navaľného demonštrovalo v päťdesiatstupňovom mraze niekoľko desiatok obyvateľov sibírskeho mesta Jakutsk. Podľa miestneho denníka Večernij Jakutsk sa ich zišlo asi 300. Polícia aj v Jakutsku zadržala viacero demonštrantov.

Na zhromaždení v Novosibirsku sa už zúčastnilo viac ako 3 000 ľudí. Rôzne akcie hlásia aj z Omska, Kemerova, Irkutska a Tomska.


Foto – TASR/AP

O 14. hodine miestneho času (12.00 h SEČ) sa mal začať protest na Puškinovom námestí v Moskve. Už viac ako hodinu a pol pred začiatkom akcie však príslušníci bezpečnostných zložiek začali zatýkať jeho účastníkov, informoval internetový kanál Avtozak Live. Zatýkanie sa zintenzívnilo po oznámenom spustení protestu, informujú nezávislé ruské médiá.

Policajti podľa svedkov odvádzali z davu do pristavených autobusov najmä mladých ľudí. Portál Mediazona zverejnil video zachytávajúce zadržanie 14-ročného chlapca. Medzi zatknutými je podľa televízie Dožď (Dážď) aj právnička Navaľného protikorupčnej nadácie Ľubov Soboľová.

Ľudskoprávna organizácia OVD-Info informovala o zadržaní 369 ľudí v celom Rusku k 12.30 h SEČ.

Navaľnyj sa do Ruska vrátil 17. januára, keď v Nemecku ukončil liečbu po pokuse o otrávenie nervovoparalytickou látkou novičok. Lietadlo, ktorým cestoval, na poslednú chvíľu presmerovali na pristátie na letisku Šeremeťjevo.

Navaľného zadržali pri pasovej kontrole. Ruská federálna služba pre výkon trestu to zdôvodnila tým, že Navaľnyj je na medzinárodnom zozname hľadaných pre porušenie podmienok výkonu podmienečného trestu, ktorý dostal v prípade Yves Rocher. Nasledujúci deň ho súd vzal do väzby na 30 dní.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

Vodiči a niektorí zamestnanci Dopravného podniku Bratislava budú mať cez víkend možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Mercelová. Ako pripomenula, vodiči hromadnej dopravy sú v prvej línii a dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemiologická situácia. (tasr)

pred 10 hodinami

Maďarského prezidenta Jánosa Ádera zaočkovali dnes v Budapešti proti koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm. Áder pri tejto príležitosti pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa radil s odborníkmi i so svojím obvodným lekárom, ktorí mu namiesto čakania na vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech či Moderna odporučili, aby sa v prípade možnosti radšej zaočkoval čo najskôr, a to aj ruskou alebo čínskou očkovacou látkou. Prezident nemal po jej podaní nijaké nežiaduce účinky. (tasr)

pred 10 hodinami

Komisia biskupských konferencií EÚ (COMECE) sa postavila na stranu Poľska, ktoré čelí kritike za obmedzovanie „práva na potrat“. Biskupi napísali predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu list, v ktorom skritizovali rezolúciu europarlamentu pranierujúcu Poľsko. COMECE upozornila na nerešpektovanie právomocí členského štátu EÚ, ako aj práva na výhradu vo svedomí. (vatican news)